اطراف مشهد روستاها و تفرجگاه های جذاب و دیدنی زیادی وجود داره مثل شاندیز، طرقبه، اندروخ، روستای کنگ و عنبران و ... که طبیعت بکری دارن. 

چشمه گیلاس یا چشمه گلسب یکی از تفریحگاه های مشهده که جایی بسیار دل انگیز برای دوستداران طبیعته. این چشمه در شمال غرب مشهد و بخش کوهپايه‌های جنوبي هزار مسجد و جلگه سرسبز توس قرار گرفته و همچنین ‌به دلیل اینکه بین محل اختلاف سطح دو جلگه ی توس و مشهده؛ ارتفاعات نزدیکش تمام سال پرآبه.

نکته ی جالب راجع به این چشمه اینه که روزگارانی جناب اميرعلي شير نوای، وزير تيموری، آب اين چشمه رو تا شهر مشهد به جریان انداخته بود. اين اقدام ارزشمند ایشون بعد ها توسط شاه عباس صفوی تکمیل شد. این جریان آب به صورتی  بود که آب از بین خيابان مشهور شهر روان بود و از ميان صحن متبرّک امام رضا عبورمیکرد.

موقعیت جغرافیایی چشمه گیلاس

فاصله چشمه گيلاس 48 کیلومتر تا مشهد و تقریبا ۲۵ کیلومتر تا چنارانه. . عمق این چشمه 4 تا 5 متر و ارتفاع آن از سطح دریا 1010 متره تقریبا، همچنین اطراف خودش حوضچه های متعددی هم داره.

فصل مناسب برای سفر به چشمه گیلاس

روستای بسیار زیبای چشمه گیلاس در فصل تابستان مطبوع و خنکه، به همین جهت در این فصل، توریست ها و گردشگرای زیادی به اینجا میان ولی در دیگر فصل های سال (البته جز زمستان که بالاخره به ابهتش برمیخوره معتدل باشه!) هم هوای معتدلی داره و برای سفر و تفریح مناسبه.

راه های دسترسی چشمه گیلاس

روستای چشمه گیلاس از توابع دهستان بیزکی بخش گلبهاره و یکی از مناطق ییلاقی شهرستان چناران، که دسترسی بهش از طریق جاده مشهد- قوچان امکان پذیره.

نکته ی بسیار مهم راجع به این چشمه اینه که، آب چشمه گیلاس قابل شرب نیست چون چشمه ی آهکیه و به خاطر همین درجه سختی‌ بيشتری نسبت به بقیه ی چشمه‌های موجود اطراف مشهد داره و اکثرا برای آبیاری مزارع استفاده میشه.

اگر قصد سفر اتوبوسی مشهد رو داشته باشین، میتونین همین الآن خرید بلیط مشهد انجام بدین و از سفر زمینی به مشهد بیشترین لذت رو ببرین.