بیماری همواره قسمتی از زندگی روزمره ما انسان‌ها است. زیرا ما به هر دلیلی ممکن است دچار بیماری‌های مختلفی شویم. به عنوان مثال ساده‌ترین بیماری که اکثر افراد احتمال ابتلا به آن را دارند، سرماخوردگی و مسمویت‌های غذایی مختلف است. در سفر نیز ممکن است این اتفاق برای ما بیفتد و باعث شود که ما با بیماری‌های مختلفی دست و پنجه نرم کنیم. این بیماری‌ها سفر را برای ما تلخ و ناخوشایند می‌کند. اما مسئله اینجاست که برای این‌که بیماری‌ها را در سفر از خود دور کنیم چه کارهایی باید انجام دهیم؟

می‌دانید که همیشه پیش‌گیری بهتر از درمان است. اما اغلب افراد این جمله را به باد فراموشی می‌سپارند. از این رو سفرشان را بدون مراعات و توجه به نکات پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری آغاز می‌کنند و در نهایت از سفر خود و بیماری‌های طول سفر شکایت می‌کنند. در صورتی که تنها با رعایت چند نکته ساده و بدیهی می‌توانید احتمال ابتلا به بیماری در سفر را به صفر برسانید.

برای این کار باید عوامل بیماری‌زا را از خود دور کنید. همراه سفر ۷۲۴ باشید تا نکاتی را در این راستا با شما به اشتراک بگذاریم تا به کمک آن‌ها خطر ابتلا به بیماری‌ها را در طول سفر به کمترین میزان ممکن برسانید.

شستن مداوم دست‌هایتان را فراموش نکنید!

عموما دست‌ها یکی از اصلی‌ترین کانال‌های نفوذ بیماری به داخل بدن هستند. اغلب افراد نیز از این موضوع آگاهند و می‌دانند که این کار چقدر می‌تواند مانع نفوذ بیماری شود. اما گاهی اوقات افراد همین کار ساده را هم فراموش می‌کنند و به ندرت دستانشان را می‌شویند.

اهمیت شستن دست‌ها با صابون

طبق نظر کارشناسان بهداشت جهانی اهمیت شستن دست‌ها برای پیشگیری از انتقال بسیاری از بیماری‌ها با انجام آزمایشاتی اثبات شده است. میکروب‌ها و عفونت‌های بسیاری هستند که می‌توانند از طریق دست انتقال پیدا کنند، و هیچ استثنایی هم برای این موضوع در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.

بنابراین سعی کنید در طول سفر دائما دست‌هایتان را بشویید و آن‌ها را تمیز نگه‌دارید. استفاده از آب و صابون بهترین راه برای شستن دست‌ها هستند. اما در این بین افراد زیادی هستند که در مواقع عدم دسترسی به آب و صابون، از ژل ضدعفونی کننده دست استفاده می‌کنند. شما عزیزان نیز می‌توانید در صورت نیاز از این روش  برای تمیز کردن دست‌هایتان استفاده کنید.

از آب معدنی استفاده کنید

زمانی که برای اولین بار است که به یک شهر ناآشنا سفر می‌کنید، مطمئنا هیچ اطلاعی از کیفیت آب آشامیدنی آن منطقه ندارید. متاسفانه امروزه آب‌های آشامیدنی شهرهای مختلف کشور کیفیت چندان مناسبی ندارند و اغلب ساکنان شهرهای بزرگ از دستگاه‌های تصفیه آب استفاده می‌کنند. بنابراین وقتی که از کیفیت آب منطقه خود مطمئن نیستید و یا به جایی سفر کرده‌اید که در آن دستگاه تصفیه آب وجود ندارد، بهتر است که از خوردن آب لوله‌کشی اجتناب کنید. حتی اگر می‌بینید که اهالی آن شهرها بدون هیچ مشکلی از آن آب مصرف می‌کنند، توجه داشته باشید که سیستم گوارشی این افراد با آب لوله‌کشی شهرشان سازگار شده است. از این رو بهترین کار ممکن این است که در این‌گونه مناطق از آب معدنی بطری استفاده کنید. 

مراقب مسمومیت غذایی باشید

مسمومیت غذایی یکی از عمده‌ترین مشکلات گوارشی مسافران در طول سفرهای جاده‌ای است. زمانی که به سفر اتوبوسی می‌روید، اتوبوس در مقابل رستوران‌ها و غذاخوری‌های معتبر توقف می‌کند تا مسافران با اطمینان خاطر غذا میل کنند و در طول مسیر احساس گرسنگی نکنند. هر چند که اتوبوس در مقابل رستوران‌های معتبر و تمیز توقف می‌کند اما به هر حال در سفرهای جاده‌ای باید حسابی مواظب خورد و خوراکتان باشید.

زیرا ممکن است در این رستوران غذایی سرو شود که با سیستم گوارشی شما سازگار نباشد و به سرعت شما را در معرض مسمومیت غذایی قرار دهد. بنابراین سعی کنید در سفرهای جاده‌ای اندکی خوراکی سالم به همراه خود داشته باشید تا در صورت گرسنگی از آن خوراکی‌ها میل کنید. زمانی هم که به مقصد رسیدید، این موضوع را از یاد نبرید. هر بار که در شهر مقصد غذایی سفارش می‌دهید، مطمئن شوید که کاملا سالم پخته شده است. همچنین غذایی را میل کنید که مطمئن هستید با سیستم گوارشی شما سازگار است.

بدون شک خوردن غذاهای محلی در سفر لذت فوق‌العاده‌ای دارد و هر مسافری دوست دارد یک بار هم که شده طعم غذاهای محلی را بچشد. اما گاهی تغییر رژیم غذایی می‌تواند دردسرساز باشد. مثلا اگر قبلا غذای تند یا گوشت قرمز پر چرب نخورده باشید، خوردن آن‌ها در داخل غذای لذیذ محلی، می‌تواند با واکنش سیستم گوارشی شما همراه باشد. بنابراین در سفر نیز سعی کنید مطابق با برنامه رژیم غذایی خود پیش روید تا دچار مشکلات ناخوشایندی نشوید.

مراقبت‌های پوستی را جدی بگیرید!

آفتاب سوختگی می‌تواند تجربه ناخوشایندی از مسافرت را در ذهن شما به جا گذارد. زمانی که در مقابل آفتاب قرار می‌گیرید و هیچ راهی را برای پیشگیری از آفتاب سوختگی امتحان نمی‌کنید، مسلم است که دچار آفتاب سوختگی و به دنبال آن خارش‌های پوستی خواهید شد. خشک شدن آب پوست، سوختن پوست و تغییر رنگ آن از جمله صدماتی است که در صورت عدم مراقبت از پوست در مقابل آفتاب ممکن است رخ دهد. اما راه‌هایی وجود دارد که مانع از این اتفاق می‌شود.

در درجه اول نباید اجازه دهید که از سطح آب بدنتان کاسته شود. همان‌طور که گفته شد کم شدن آب بدن یکی از عوامل اصلی آفتاب سوختگی است. همچنین همیشه باید از لوازم و امکانات موجود در راستای مراقبت از پوست استفاده کنید. بهتر است از کلاه‌های آفتاب‌گیر هم استفاده کنید. این کلاه‌ها مانع از تابش مستقیم آفتاب بر روی صورتتان می‌شود و احتمال آفتاب سوختگی را کاهش می‌دهد.

همچنین استفاده از از کرم‌های ضد‌آفتاب را فراموش نکنید. شما می‌توانید با توجه به نوع پوست‌تان کرم مناسبی را انتخاب کنید و در طول روز دائما آن را بر روی پوست‌تان بمالید.

خودتان را واکسینه کنید

بهترین کاری که در سفرهای داخلی و خارجی می‌توانید برای جلوگیری از بیماری‌ها انجام دهید این است که خودتان را در برابر آن‌ها واکسینه کنید. واکسیناسیون یکی از رایج‌ترین کارهایی است که انجام آن همواره و به ویژه در سفرهای خارجی ضروری است، چرا که خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را تا حد ممکن کاهش می‌دهد. مخصوصا این‌که در برخی از کشورها نیز بیماری‌های خطرناکی رایج هستند که تنها با زدن واکسن می‌توانید از آن‌ها در امان بمانید.

واکسینه شدن در برابر همه بیماری‌ها ضروری نیست!

در هر سفر نیاز نیست که در برابر تمامی بیماری‌ها واکسینه شوید، بلکه کافی است بسته به شرایط و بیماری‌های غالب آن شهر یا کشور واکسن مناسب را تزریق کنید.


امیدواریم نکاتی را که در این مطلب گفته شد رعایت کنید و راه‌های نفوذ بیماری به بدن‌تان را تا جای ممکن ببندید. در این بین ممکن است روش‌های کارساز و اساسی دیگری نیز وجود داشته باشند که مسافران با تجربه این نکات را گوشزد می‌کنند. شما چه روشی را برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف پیشنهاد می‌کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.