روستای چهار برج مشهد، یکی از مناطق جذاب مشهده که همیشه مورد توجه گردشگرا و مسافرا بوده. یخدان طبیعی، امارت اربابی، موزه شه لافتی ،مزرعه نمونه، گود کشتی و بافت قدیمی خونه ها و مشاغل قدیمی موجود اونجا میتونن مواردی برای بازدید از روستای چهاربرج باشن.

یخدان چهار برج هم یکی از سری موارد بالاست، که در پایین بهش می پردازیم.

این سازه آبی از بناهای تاریخی اطراف توسه که در روستای چهار برج قرار گرفته و مربوط به دوره ی قاجاره. در ساختار این بنا از چوب استفاده شده که قطر فضای داخلی 10 متر و ارتفاع اون به حدود 12 متر میرسه. در گذشته های دور، این بنا از جمله بناهای عام‌المنفعه‌ بوده که یخ مورد نیاز اهالی روستا و اطراف رو تامین میکرده، اما این روز ها از اجزا و عناصر یخدان تنها چاله و گنبد اون باقی مونده و حالت قابل استفاده ای نداره .

موقعیت جغرافیایی یخدان چهار برج

اگر مبدا رو حرم امام رضا (ع) در نظر بگیریم. فاصله ی بین مشهد تا یخدان چهاربرج حدود 36 کیلومتره. همچنین این بنای تاریخی در4 کیلومتری غرب حصار شهر تابران قرار داره.

چه فصلی برای رفتن به یخدان چهار برج مناسب تره؟

از اونجایی که روستای چهاربرج، در منظقه ای نسبتا خشک تر و سردتر از دیگر مناطق اطراف مشهد مثل طرقبه، شاندیز، روستای جاغرق ، روستای عنبران و ... قرار داره، بهتره در فصولی به اینجا سر بزنین که سردی و یا گرمای بیش از حد هوا اذیتتون نکنه.

وقتی که سفری به مشهد دارید، سعی کنید به هنگام بازدید از روستای چهار برج، به این یخدان هم که سالهاست پیر شده و منتظره سراغی ازش گرفته بشه هم سری بزنین. همچنین میتونید به هنگام سفر با اتوبوس ، بلیت ارزان اتوبوس خودتون رو از سامانه ی سفر 724 تهیه کنید.

 روش های خرید متفاوتی برای  بلیت اتوبوس هست، اما افرادی که امکان خرید اینترنتی بلیط اتوبوس مشهد رو ندارن، میتونن از خدمات خرید تلفنی بلیط اتوبوس سامانه سفر724 استفاده کنند. کافیه  فقط با شماره 02153826 تماس بگیرید و از طریق تیم پشتیبانی، به آسانی بلیط اتوبوس مشهد را خریداری کنن.