پارک جنگلی چیتگر محیط بسیار مناسبی جهت گذراندن اوقات فراغت ساکنین شهر تهرانه که مساحتی نزدیک به 950 هکتار داره. این پارک تقریبا بین تهران و کرج قرار داره که شهرک های تازه تاسیس شده اطرافش رو احاطه کردن. این پارک از جنوب به اتوبان کرج و از شمال به اتوبان رسالت، از غرب به پیکان شهر و باغ گیاه شناسی محدود میشه. 

با توجه به دریاچه ای که در مجاورت این پارک احداث شده و مساحتی نزدیک به 355 هکتار و گنجایش 35 میلیون مترمکعبی آب، با گسترش طرح ساماندهی شهر تهران در کنار مجموعه پارک جنگلی، در آینده ای نه چندان دور بزرگترین مجموعه تفریحی درون شهری راه اندازی خواهد شد.

هدف از احداث این پارک که درست در ایتدای مسیر وزیدن بادغربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بود.

با توجه به منطقه ای که پارک چیتگر واقع شده، پستی و بلندی ها و عوارض زیادی داره و به همین دلیل شیبی از صفر تا هشتاد درجه رو می تونین تو این پارک پیدا کنین. امتداد اصلی پارک جهت شرقی – غربی داره که پستی و بلندی های عمده به تپه ماهور مربوط میشه.

رودخونه ای از وسط پارک عبور میکنه و محدوده رو به دو بخش غربی و شرقی تقسیم میکنه. مساحت محدوده شرقی حدود 253 هکتار و محدوده غربی مساحتی نزدیک به 658 هکتار رو به خودش اختصاص داده. ارتفاع پارک از سطح دریا 1225 متر و حداکثر آن 1313 متر بوده و متوسط آن 1269 متره.

پوشش درختی چیتگر

مساحت پوشش درختی چیتگر در حدود 734 هکتاره که حدود 53 درصد این درخت ها رو گونه های سوزنی برگ تشکیل میدن یعنی مساحتی حدود 390 هکتار. درختای پهن برگ هم حدود 47درصد درخت های پارک رو شامل میشن. از انواع درخت های سوزنی برگ میشه به کاج الداریکا، سرو نقره ای و سرو خمره ای اشاره کرد که به ترتیب 45، 8 و 17 درصد پارک رو پوشش میدن.

از انواع درخت های پهن برگ هم میشه اقاقیا، زبان گنجشک، افرای زینتی، پلت، نارون چتری، ارغوان، داغداغان، انواع بلوط و ایلان رو نام برد که به ترتیب بیشتری درصد پوشش درختی رو به خودشون اختصاص میدن.

درمجموع درختان پهن برگ با اشتغال 344 هکتار از فضای پارک، درصدی در حدود 42 رو به خودشون اختصاص دادن.

امکانات پارک چیتگر

در حال حاضر پارک چیتگر امکاناتی از قبیل مجتمع فرهنگی ورزشی، زمین بازی، سالن اجتماعات و انبار، ایستگاه و پیست دوچرخه سواری، ایستگاه آتش نشانی، بوفه، رستوران، ساختمان اداری، پارکینگ، آلاچیق ها و چادرهای اقامتی رو به مسافرا ارائه میده.

بیشتر این امکانات در محدوده شرقی پارک مستقر هستن و محدوده غربی نسبت به اون امکانات کمتری داره و بیشتر حالت جنگلی و بکر خودش رو حفظ کرده.

منطقه 22 شامل 5 تا ایستگاه مترو هست که ازینا 2 تاش نزدیک مترو چیتگر هستن.

پیست دوچرخه سواری چیتگر بین انبوهی از درختای سرسبز راه اندازی شده که علاقمند های زیادی رو به سمت خودش میکشه. این پیست ها شامل پیست های استقامت، بانوان، کوهستان و سرعته.

ساده ترین راه دسترسی به پارک جنگلی چیتگر استفاده از ازادراه تهران – کرج تو قسمت جنوبی پارکه.

از جمله نکات مهمی که گردشکران باید رعایت کنن، روشن کردن اتیش هست که به خاطر بی احتیاطی های صورت گرفته میتونه باعث نابودی جنگل بشه.

safar724.com