موزه حیات وحش داراباد که به موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران هم معروفه در دارابد تهران قرار گرفته. مکان این موزه قبلا یکی از کاخ های شمس پهلوی بوده که بیشتر برای پذاریایی از مهمان ها ساخته شده بود ولی هیچ استفاده ای ازش نمیشده. پس از انقلاب این مکان تغییر کاربری داد و به موزه حیات وحش تبدیل شد تا همه بتونن ازش استفاده کنن.

میشه گفت موزه حیات وحش ایران یکی از کامل ترین مراکز معرفی گونه های طبیعی و حیات وحش ایرانه، که فضایی آموزش و تخصصی در همین زمینه بوجود آورده. اطلاعات کاملی در زمینه طبیعت ایران، در این موزه به نمایش گذاشته شده.

جالبه بدونین بیش از هشت هزار گونه گیاهی در این موزه نگهداری میشه و برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده.

فعالیت اصلی این موزه، آثار طبیعی و حیات وحش ایرانه که در مساحتی حدود 12000 متر مربع و در دو طبقه برای آشنایی شهروندان با میراث فرهنگی و طبیعی و اهمیت حفاظت از محیط زیست راه اندازی شده.

راه اندازی مرجعی برای نگهداری جانوران تاکسیدرمی از اهداف دیگر این مجموعه بود. بخش حشره رو هم میتونین توی این موزه ببینین که به معرفی 1 میلیون گونه پرداخته. در آینده ای نه چندان دور شاهد راه انداز کتابخانه ای تخصصی در زمینه محیط زیست و زمین شناسی ایران در این موزه خواهید بود.

ایران با توجه به موقعیت خاص زمین شناسی که داره نیازمند وجود چنین مجموعه ای هست تا به معرفی ساختار های و اقلیم گیارهای و جانوری اون بپردازه. به خاطر همین شرایط اقلیمی خاص هست که الان ایران 8 هزار گونه گیاهی، حدود 1141 گونه جانوری شناخته شده داره و علاوه بر این ها تنوعی از پرندگان، خزندگان، ماهی ها، پستانداران و دوزیستان و بی مهرگان در ایران به محیط زیست خود ادامه میدند.

برای اشنایی با بخش های مختلف موزه و سالن ها و معرفی گونه ها، زمین شناسی و تاکسیدرمی می تونین به سایت موزه داراباد مراجعه کنین. موزه طبیعت در کل داری 9 سالن مجزا هست و از بخش های مختلفی تشکیل شده که به طور خلاصه معرفی میکنیم.

بخش پرندگان و پستانداران با شش سالن، بخش زمین شناسی، سالن پروانه ها، عنکبوت ها، رتیل ها و عقرب ها که به سالن هشت معروفه. کارگاه تاکسیدرمی، کتابخانه موزه، امفی تئاتر موزه. سینمای روباز، دامپزشکی با کلینیک، مجموعه دایناسور گیاهخوار کامپتوزروس.

آدرس: میدان نیاوران، خ دارآباد، بعد از آجودانیه، خ موزه