کمپانی تویوتا تصمیم گرفته بود که روی اتوبوس  های هیدروژنی به عنوان سوخت جایگزین سرمایه گذاری کنه. البته طبق استراتژی هایی که این شرکت ژاپنی داره، قرار هست تا بازی های المپیک 2020 توکیو 100 دستگاه اتوبوس با سوخت هیدروژنی رو ارائه بده. اتوبوس های جدید، که انتظار میره قسمتی از سیستم حمل و نقل شهر رو تشکیل بدن، نیمه اول سال 2017 راه اندازی شدن تا مردم توکیو بتونن گزینه بیشتری برای حمل و نقل داشته باشن.

سال گذشته سیستم حمل و نقل شهری توکیو اولین اتوبوس هیدروژنی رو دریافت کرد. این اتوبوس در ابتدای کار فقط یک مسیر رو پوشش میداد ولی قصد داره بیش از 100 تا اتوبوس با سوخت هیدروژنی رو وارد شهر بکنه.

اتوبوس های هیدروژنی چطوری کار می کنن؟

با پیوند دو تا اتم هیدروژن با یک اتم اکسیژن، فرایند شیمیایی رخ میده که باعث تشکیل مولکول آب میشه و الکتریسیته آزاد میشه. یک مبدل این جریان الکتریکی رو به باتری تبدیل می کنه که باعث تغذیه موتور میشه. آب تشکیل شده به صورت بخار خارج میشه و بقیه انرژی الکتریکی برای شارژ باتری کمکی استفاده میشه که مسئول شارژ کردن قسمت های مختلف سیستم الکتریکیه ماشینه.

مزایای عمده ماشین های هیدروژنی

سیستم های سوخت هیدروژنی تویوتا (TFCS) کارامدی بیشتری از موتورهای احتراق داخلی دارن. علاوه بر اون این ماشین ها محیط زیست دوستانه تر هم هستن چون هیچ مونواکسید کربنی تولید نمیکنن. سیستم تامین برق خارجی هم دارن که ظرفیت بالایی داره و می تونه در مواقعی که حادثه ای رخ میده به کمک تامین نیروی برق بیاد.

safar724.com