بعید می‌دانم این روزها خبرها و توصیه‌های ایمنی و رعایت نکات بهداشتی در خصوص پیشگیری از خطر ابتلا به یک بیماری ویروسی خطرناک به نام کرونا را نشنیده باشید. زیرا این روزها همه اعضای جامعه از افراد مسن تا کودکان خردسال در این مورد بحث و گفت‌وگو و حتی تحقیق می‌کنند. هر کس هم در تلاش است تا حد ممکن اطلاعات و توصیه‌های جدیدی را کسب کند و با عزیزان خود به اشتراک بگذارد تا بتواند گامی در جهت سلامت خود و خانواده‌اش بردارد. چرا که همه‌گیر بودن و قدرت انتقال این بیماری همه ما را دچار نگرانی کرده است.

اما مسئله اینجاست که آن‌قدر حجم اطلاعات موجود در فضای مجازی زیاد است که حقیقتا نمی‌توان درست را از غلط تشخیص داد. لذا در بسیاری از موارد ممکن است در رعایت نکات بهداشتی و ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا دچار مشکل شویم. از این رو قصد داریم در این مطلب از سفر۷۲۴ تمامی نکاتی را که در رعایت بهداشت فردی و اجتماعی ضروری است را با شما خوبان به اشتراک می‌گذاریم. البته ناگفته نماند که بیش‌تر این نکات به هنگام سفر کاربرد دارند و در سایر مواقع شاید کمتر با آن‌ها مواجه شوید.

توصیه ما به شما این است که تا جای ممکن سفر نکنید!

قبل از هر چیز به شما توصیه می‌کنیم که با توجه به شرایط پیش آمده کنونی تا جای ممکن سفر نکنید! اما اگر مسافرت ضروری پیش رو دارید حتما به نکات زیر توجه کنید.

 مسافرت‌های غیر ضروری را کنسل کنید!

مطمئن بودم که به محض مواجهه با این مطلب اول ذهنتان روی این نکته متمرکز می‌شود که چه لزومی دارد که در این شرایط حتما سفر کنیم؟! کاملا حق با شماست!
هیچ لزومی ندارد که در این شرایط بحرانی کشور برنامه سفر بچینیم. به قول معروف فردا هم روز خداست... شاید یک روز دیگر و شرایط بهتر...

اما مسئله اینجاست که برخی از افراد به دلیل شرایط زندگی خود ملزم به سفر هستند... ممکن است کسی کار اداری ضرب‌العجل داشته باشد... یا مدت‌هاست که منتظر است ویزای کاری یا تحصیلی بگیرد... یا حتی خدا نکرده بیمار است و حتما باید سر موعد مشخص به پزشک خود مراجعه کند...

البته هزار دلیل موجه دیگر هم هست که من از آن‌ها فاکتور گرفتم... حال بگذریم از این‌که بهار نزدیک است و همه از مدت‌ها قبل شکم خود را صابون زده‌اند که مسافرت‌های بهاری نزدیک است... اما خب با این اوضاع و شرایط شاید کمی تعویق افتادن در سفرها به جایی برنخورد...

به هر حال سلامتی مهم‌تر است!!!

استفاده از ماسک را فراموش نکنید!

متاسفانه خیلی از افراد تصور می‌کنند که ماسک فقط برای محیط‌های باز است. در حالی که استفاده از ماسک در محیط‌های بسته ضروری‌تر است! درست است که شما می‌توانید در منزل به شرطی که از سلامت همه اعضای خانواده مطمئن هستید، بدون ماسک باشید. اما قطعا این اطمینان در محیط بسته‌ای مانند اتوبوس وجود ندارد. چه بسا شما خودتان ناقل ویروس هستید و خبر ندارید!

یا حتی ممکن است نفر بغل دستی‌تان که ساعت‌ها با او گرم گرفته‌اید و از هر دری صحبت کرده‌اید ناقل بیماری باشد. استفاده از ماسک را برای کودکان نیز فراموش نکنید! زیرا کودکان هم ممکن است به این ویروس مبتلا شوند، هر چند سیستم ایمنی بدنشان قوی هم باشد. در هر حال پیشگیری بهتر از درمان است.

استفاده از ماسک در سفر برای رعایت بهداشت فردی و اجتماعی

استفاده از دستکش یک بار مصرف را فراموش نکنید!

توجه داشته باشید که استفاده از دستکش یک بار مصرف تا حد زیادی جلوی وارد شدن ویروس به بدن شما را می‌گیرد. بنابراین بهتر است در استفاده از دستکش یک بار مصرف رغبت بیش‌تری از خود نشان دهید و خجالت نکشید. اما فراموش نکنید که هر موقع قصد تعویض یا دور انداختن این دستکش‌ها را داشتید باید آن را در یک سطل زباله کاملا دربسته قرار دهید.

همچنین موقع خارج کردن دستکش‌ها از دستتان دقت کنید کنید که دست شما به قسمت‌های بیرونی دستکش اصابت نکند. زیرا در این صورت باید دست خود را با آب و صابون بشویید.

مطمئنا خودتان بهتر می‌دانید که استفاده از دستکش پارچه‌ای و نخی در این شرایط دردی را دوا نمی‌کند که هیچ ممکن است خطر ابتلا نیز در شما افزایش دهد! پس لطفا فقط از دستکش‌های یک بار مصرف استفاده کنید.

ژل شستشو و محلول ضدعفونی کننده همراه داشته باشید!

همانگونه که واقف هستید، این روزها باید در هر ساعت حداقل یک بار دست‌های خود را به صورت کامل بشوییم. زیرا با این کار هم سلامت خودمان را تضمین می‌کنیم و هم از انتقال سهوی ویروس به دیگران جلوگیری می‌کنیم. اما احتمالا شما هم درگیر این موضوع هستید که چطور می‌توانیم حین سفر هر یک ساعت دستانمان را بشوییم. در این شرایط بهتر است از ژل‌های شستشوی دست یا محلول ضدعفونی کننده استفاده کنیم.

البته ناگفته نماند که بهتر است در هر توقف اتوبوس، در صورت امکان دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و از تمیز بودن آن‌ها اطمینان داشته باشید. فقط فراموش نکنید که از همه همسفرانتان هم بخواهید که نکات بهداشتی را رعایت کنند.

شستن دست‌ها

به همراه داشتن دستمال کاغذی جیبی را فراموش نکنید!

هر چند به همراه داشتن دستمال کاغذی جیبی همیشه ضروری است. اما در شرایط کنونی این ضرورت بیش‌تر و بیش‌تر شده است. آدمی است دیگر... آمدیم و وسط راه یهو عطسه یا سرفه کردید! باید یک دستمال باشد که آن را بگیرید جلوی دهنتان یا نه؟! حتی اگر عطسه و سرفه هم شما را غافلگیر کرد باید بازوی خود را جلوی دهان و بینی خود بگیرید و بلافاصله دست‌های خود را ضدعفونی کنید.

البته این دستمال کاغذی خیلی جاها به داد شما خواهد رسید... مثلا وقت‌هایی که قرار است چیزی را از کیف دستی خود بردارید و سایر موارد! البته فراموش نکنید گه این دستمال کاغذی را چندین بار مصرف نکنید و بلافاصله بعد از مصرف داخل یک کیسه زباله سر بسته قرار دهید.

به اندازه کافی کیسه زباله همراه داشته باشید

تعجب نکنید! لازم نیست دوباره بخوانید... بله منظورم دقیقا کیسه زباله بود...

همه ما این روزها می‌دانیم که از ماسک و دستکش و هزاران ماده ضدعفونی کننده و تمیز کننده و فلان و فلان باید استفاده کنیم. اما مسئله اینجاست که با این زباله‌ها چه کنیم؟! نمی‌شود که به امان خدا رهایشان کنیم! حتما باید بعد از استفاده از ماسک و دستکش و دستمال کاغذی و هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد و نمی‌رسد... آن را در یک کیسه زباله محکم و دربسته بگذارید و محکم سرش را ببندید. امیدواریم که جناب ویروس راه را گم کند و از آنجا بیرون نرود.

تا حد امکان از پتوی مسافرتی و بالشت شخصی خود استفاده کنید!

درست است که همه ما دوست داریم همیشه سبک سفر کنیم. اما اکنون در شرایط نیستیم که بخواهیم سفر کنیم، حالا چه رسد به این فکر کنیم که می‌خواهیم بار سفرمان سبک باشد یا سنگین!

در هر حال اگر سفر اورژانسی پیش رو دارید حتما بالشت و پتوی مسافرتی شخصی خود را به همراه داشته باشید و در طول سفر خود فقط از آن استفاده کنید. البته فراموش نکنید که ملافه بالشت خود را حدالامکان در سریع‌ترین زمان ممکن بشویید و ضدعفونی کنید. زیرا استفاده از بالشت و پتوی مشترک می‌تواند از اصلی‌ترین عوامل انتقال ویروس باشد.

همچنین اگر در طول سفر اتوبوسی خود از بالشت یا پتو استفاده کردید، حتما آن را به محض رسیدن به مقصد بشویید و از استفاده مجدد آن بدون ضدعفونی اکیدا خودداری کنید.

پتو و بالشت

دست خود را به صورت، چشم و بینی نزنید!

می‌دانم که چقدر کنترل و رعایت این نکته بهداشتی دشوار است. چون خیلی وقت‌ها همه ما این کار را ناخودآگاه و بدون این که خودمان بدانیم انجام می‌دهیم. اما در شرایط کنونی حتی باید افسار حرکات غیرارادی و ناخودآگاهمان هم دست خودمان باشد. چون کرونا ویروس خطرناکی است و رطوبت بهترین عامل رشد و تکثیر این ویروس خواهد بود که چشم، دهان و بینی هم به دلیل مخاطب بودن فضایشان بسیار مستعد جذب این ویروس هستند.

بطری آب همراه داشته باشید!

اهمیت نوشیدن آب بر کسی پوشیده نیست. اما این روزها این اهمیت بیش‌تر و بیش‌تر هم شده است. به همین دلیل است که حتما باید یک بطری آب همراهتان باشد و هر از گاهی یک قلپ آب نوش جان کنید. زیرا خشکی گلو می‌تواند بسترساز رشد این ویروس باشد. در حالی که با نوشیدن آب به بدن خودتان کمک می‌کنید که حتی اگر این ویروس وارد گلوی شما هم شده باشد به کمک اسید معده از بین رود و بدن شما به این ترتیب از شما محافظت می‌کند.

آب

به همراه داشتن تب سنج می‌تواند گزینه مناسبی باشد!

اتفاق که خبر نمی‌دهد! شاید خدایی نکرده وسط راه حس کردید حالتان چندان مساعد نیست. یک تب سنج حداقل چیزی است که می‌توانید همراه داشته باشید و با آن دمای بدنتان را در این شرایط چک کنید تا اطمینان حاصل کنید خطری تهدیدتان نمی‌کند. حالا اگر هم خدایی نکرده نتیجه نامطلوب بود، لااقل از تب خود اطلاع دارید و می‌توایند به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

محبت کردن به دیگران فقط دست دادن با آن‌ها نیست!

درست است که در فرهنگ ما ایرانی‌ها به ما یاد داده‌اند که وقتی قرار است به کسی محبت کنیم با او دست بدیم و حتی روبوسی کنیم. ولی به یاد داشته باشید که این رسم یک اشتباه محض است! به ویژه در شرایط فعلی که دست دادن با دیگران نه تنها محبت به آن‌ها نیست بلکه راهی برای انتقال ویروس است.

دست دادن

دور غذاهای رستورانی را خط بکشید...

درست است که بیش‌تر ما دوست داریم به وقت سفر غذا را در رستوران صرف کنیم. اما نقدا در این ایام بحرانی بهتر است دور رستوران و غذای بیرون را خط قرمز بکشیم و دور سفر رفتن را خط قرمزتر!

هنگام آشپزی در منزل هم از آلوده نبودن تمامی مواد غذایی و ظروفی که پخت و پز به واسطه آن‌ها انجام می‌گیرد اطمینان حاصل کنید. لطفا هیچ ماده غذایی خام و نیمه پخته‌ای را هم مصرف نکنید. زیرا فقط گرما هست که می‌تواند این ویروس را از پا در بیاورد.

استفاده از لیوان مشترک ممنوع!

منظورم از لیوان مشترک تنها لیوانی نیست که همه اعضای خانواده به نوبت در آن نوشیدنی میل کرده‌اند. بلکه روی صحبتم حتی با آن لیوان‌های یک بار مصرفی است که بیش‌تر اوقات و به ویژه در هنگام سفر چند بار مصرف می‌شوند. بنابراین بهتر است ماهیت لیوان‌های یک بار مصرف را زیر سوال نبریم و سایر لیوان‌ها را هم بعد از شستشوی کامل و ضدعفونی استفاده کنیم.

لیوان مشترک

در صورت امکان صابون جیبی به همراه داشته باشید!

رعایت بهداشت فردی و اجتمای در شرایط فعلی از نان شب هم واجب‌تر است. بنابراین بهتر است همیشه یک صابون جیبی همراهتان باشد که هر موقع به آب دسترسی پیدا کردید، سریع دستان خود را با آب و صابون بشویید و ضدعفونی کنید.

تا جای ممکن از گوشی تلفن همراه خود استفاده نکنید!

درست است که این روزها گوشی تلفن همراه ما به یک یار و همراه همیشگی تبدیل شده است. اما بهتر است که حداقل در این دوران بحرانی کمی بیش‌تر رعایت کنیم و کمتر از تلفن همراه خود در محافل عمومی و همگانی استفاده کنیم. زیرا تلفن همراه همیشه یکی از منابع اصلی انتقال ویروس است. بنابراین سعی کنید روزی یکی دو بار گوشی خود را با مواد ضدعفونی کننده یا الکل تمیز کنید.

در اولین فرصت دوش بگیرید و لباس‌های خود را عوض کنید!

اولین و مهمترین توصیه ما به شما این بود که تا جای ممکن دور سفر را در این روزهای بحرانی خط بکشید. اما اگر به هر دلیلی مجبور به سفر هستید... لطفا در اولین فرصت دوش بگیرید و همه لباس‌های خود و حتی کفشتان را عوض کنید و بشویید!

با آرزوی سلامتی برای همه شما عزیزان همراه...