موزه‌های آستان قدس رضوی که توسط معمار سرشناس دکتر داریوش بور بور در سال 1355، تقریبا در نزدیکیه مشرق مسجد گوهرشاد و کنار مقبره شیخ بهایی ساخته شده. اینجا یکی از بزرگ‌ و قدیمی ترین مجموعه موزه‌های کشوره  که آثار تاریخی و پر اهمیتی رو در دلش جا داده..

مجموعه ی این موزه ها یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه هاست که همه ساله بیشتر از از یک میلیون نفر بازدید کننده دارد. هدف از ایجاد این مرکز در آستان قدس امام رضا، نمایش آثار بینظیری هست که طی زمان از طرف علاقه‌مندان به اهل بیت تقدیم بارگاه امام رضا شده.

اولین موزه ی آستان قدس رضوی حدود 64 سال پیش در صحن امام خمینی بنا شد. این موزه به مدت چهل سال تنها موزه آستان قدس رضوی بود که با تداوم نظام جمهوری اسلامی، موزه آستان قدس رضوی هم پیشرفت کرده و دچار تغییر و تحولات بسیاری شد.

مجموعه موزه‌های آستان قدس رضوی از سه ساختمان موزه در حرم مطهر امام رضا (ع)، صحن کوثر تشکبل شدن .

ساختمان مرکزی موزه  دارای گنجینه ی حرم رضوی، گنجینه تمبر و اسکناس، گنجینه نجوم و ساعت، گنجینه سلاح‌های سرد و گرم، گنجینه ظروف، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه صدف و حلزون‌های دریایی، گنجینه سکه، گنجینه مدال

موزه ی سلاح

گنجینه سلاح با وسعت حدود 200 متر مربع در 8 تیر 1378 مصادف با میلاد پیامبر اکرم و ولادت امام جعفر صادق علیه‌السلام افتتاح شد.

گنجینه سلاح یکی از گنجینه‌های جذاب و پربیننده است که تعدادی از سلاح‌های سرد و گرم ساخت دوران صفویه تا زمان معاصر را به نمایش گذاشته است.

ساعت بازدید: از ساعت 8 تا 18، جمعه و ایام تعطیل از 8 تا 12.

موزه ی سکه

از منحصر به فردترین گنجینه های موجود در موزه آستان قدس رضوی مشهد دو عدد سکه نقره مربوط به ولایت ‌عهدی امام رضا (ع) میباشد. بعد از پذیرش اجباری ولایت عهدی مامون، این سکه ها اول در سال ۲۰۲ هجری قمری در سمرقند و در سال ۲۰۳ هجری قمری در اصفهان ضرب شدن.

موزه نجوم

موزه نجوم آستان قدس رضوی، در محل طبقه دوم ساختمان مركزی موزه آستان قدس رضوی در صحن قرار دارد. در این مکان حدود 10 ویترین قرار دارد كه 7 ویترین اونجا به بخش نجوم اختصاص داده شده. در اینجا انواع ابزار نجومی و رصدی، از اسطرلابی که با فلز برنج ساخته شده تا دوربین تک چشمی جواهرنشان، دیده می شود.

 

ساعات بازدید از موزه ها :

موزه مرکزی:

شنبه تا پنج شنبه: از ساعت 8 الی 18 ، جمعه ها: از ساعت  8 الی 13

  بهتنون پیشنهاد میکنیم که حتما وقتی گذرتون به مشهد الرضا افتاد و افتخار زیارت ایشون نصیبتون شد؛ علاوه بر زیارت حرم  حضرت، حتما سری به مکان  های دیدنی مشهد هم بزنید، مثل مقبره ی امیر ملک شاه، کلات نادر و کاخ خورشید، چشمه ی گیلاس و  روستای عنبران ، شاندیز. همچنین از دیدن این موزه و گنجینه های داخلش غافل نشید.

همچنین جهت خرید بلیت اتوبوس مشهد، و سفر به مشهد میتونین با استفاده از سامانه ی سفر724 ، اقدام به خرید بلیط اتوبوس مشهد کنید.