به همراه داشتن وسایل اضافی در سفر باعث دردسر است. مخصوصا اگر این سفر با اتوبوس انجام بگیرد. زیرا در سفر با اتوبوس محدودیت‌هایی وجود دارد که بهتر است همواره آن‌ها را مد نظر داشته باشید. در غیر این صورت از همان آغاز سفر با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. بنابراین در این مطلب از سفر۷۲۴ تصمیم داریم درباره وسایل ضروری و سبک در سفر و حذف وسایل اضافی اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

 

چرا باید سبک سفر کنیم؟ 

دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می‌کند سفری سبک لازمه لذت بردن از آن است. چرا که حذف وسایل اضافی و سفر با به همراه داشتن وسایل ضروری بسیار ساده‌تر و دل‌انگیزتر است. اما اگر بخواهیم جزئی‌تر به این سوال پاسخ دهیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم: 

 • وسایل اضافی دست‌وپا گیر هستند


زمانی که به تنهایی سفر می‌کنید حمل وسایل اضافی باعث دردسر می‌شوند. زیرا دست‌وپا گیر هستند و حمل آن‌ها به تنهایی می‌تواند کار مشکلی باشد.

 

حساسیت این مورد در سفر به همراه خانواده دوچندان می‌شود. زیرا در این صورت نه تنها باید به فکر وسایل خود باشید بلکه باید به همسر، مادر و فرزند خود نیز توجه کنید و مراقب وسایل آن‌ها هم باشید. بنابراین با حذف وسایل اضافی و به همراه داشتن وسایل ضروری و سبک می‌توانید تا حد زیادی از این افکار اذیت‌کننده دوری کنید.  
 

 • همراه داشتن وسایل اضافی دغدغه‌های اضافی دارد


هرچه وسایل‌تان زیاد باشد، افکار و دغدغه‌های زیادی هم ذهن شما را به خود مشغول می‌کند.

چرا که در تمام طول مسیر فکر و ذهن شما مشغول این است که چه چیزهایی را برداشتم؟ وسایلم جا نمانده است؟ نکند وسایلم گم بشوند؟ سوالاتی از این قبیل مدام در ذهن بالا و پایین می‌روند و در نهایت می‌بینید که سفر تمام شد و لذتی را که می‌باید از سفرتان نبردید. بنابراین تنها با برداشتن وسایل ضروری و سبک و حذف وسایل اضافی، دغدغه‌های اضافی را نیز از ذهن خود پاک کنید.
 

 • احتمال سرقت وسایل وجود دارد

​​​​​​​
وقتی که وسایل اضافی را با خود حمل می‌کنید، ممکن است لحظاتی حواستان پرت جای دیگری شود و زمانی که سر برگردانید ببینید که تعدادی از آن‌ها نیستند.

زیرا احتمال سرقت در این مواقع بسیار زیاد است. در نتیجه با حذف وسایل اضافی می‌توانید تنها وسایل ضروری و سبک به همراه داشته باشید و بیشتر و بهتر از آن‌ها مراقبت کنید. 
 

 • محدودیت بار را در نظر بگیرید

​​​​​​​
حمل بار و وسایل در سفر اتوبوسی تا ۲۰ کیلوگرم مجاز و رایگان است.

اگر وزن بار شما از این حد فراتر رود، ابتدا باید با راننده اتوبوس خود صحبت کنید. اگر او راضی به حمل بار بیشتر بود می‌توانید تا سقف ۴۰ کیلوگرم نیز با خود حمل کنید. البته باید توجه داشته باشید که باید برای هر کیلو بار اضافی باید مبلغی را هم به عنوان جریمه پرداخت کنید. اما اگر راننده اتوبوس با این موضوع موافقت نکند. شما امکان حمل بار اضافی را ندارید و مجبورید به طریقی آن‌ها را به خانه برگردانید. در این صورت نیز ممکن است از اتوبوس خود جا بمانید و طبیعتا خاطره خوبی از این سفر نخواهید داشت. 
 

 • اقلام ممنوعه توقیف می‌شوند

​​​​​​​
برخی از وسایل و اقلام هستند که جزو اقلام ممنوعه به حساب می‌آیند که در صورت مشاهده توسط مامورین توقیف می‌شوند. این موضوع در سفرهای خارجی بیشتر مورد توجه است.

چرا که در سفرهای خارجی باید از مرز رد شوید که در آن‌جا تمامی وسایل و بارهای مسافران بررسی و بازرسی می‌شوند. مامور گمرک نیز در صورت مشاهده اقلام ممنوعه آن‌ها را توقیف کرده و اجازه خروج آن‌ها را از کشور نمی‌دهد. 
اقلام ممنوعه عبارتند از: مواد مخدر، سیگار، نوشیدنی‌های الکلی، دارو، کالای خارجی به ارزش بیش از ۸۰ دلار، حیوانات خانگی و ... . 
 

 • نیازی به حمل انواع خوراکی و نوشیدنی نیست 

​​​​​​​
در سفر با اتوبوس نیازی به حمل انواع غذا و نوشیدنی نیست. چرا که اتوبوس در طول مسیر در مقابل رستوران‌ها و فروشگاه‌های مشخص و شناخته شده‌ای توقف می‌کند.

در این صورت هرآن‌چه که نیاز داشته باشید می‌توانید از این مکان‌ها تهیه و صرف کنید. علاوه‌براین، در داخل اتوبوس نیز خوراکی‌هایی سرو می‌شود. امکان دسترسی به آب معدنی نیز در کابین اتوبوس وجود دارد. بنابراین هیچ نیازی به حمل غذا و خوراکی‎های اضافی در سفرهای اتوبوسی نیست.  
 

وسایل ضروری و سبک چه چیزهایی هستند؟ 

 

تمامی نکاتی که تا به اینجای کار ذکر شد، قبل از آغاز سفر باید مد نظر قرار بگیرند تا به شما کمک کنند که در طول سفر خود با مشکل مواجه نشوید. اما سوال اینجاست که وسایلی ضروری‌ سفر شامل چه چیزهایی هستند و چه لوازمی را در طول سفر باید با خود به همراه داشته باشیم؟ 
در ادامه سعی کردیم که تمام مواردی که برای یک سفر سبک لازم هستند، برای شما لیست کنیم. 

 • کوله پشتی یا کیف دستی: علاوه‌بر چمدان، اولین وسیله‌ای که لازم است در سفر اتوبوسی به همراه داشته باشید یک کوله‌پشتی و یا کیف دستی است. زمانی که سوار اتوبوس می‌شوید، چمدان شما در صندوق بار اتوبوس جای می‌گیرد. بنابراین شما در طول سفر به آن دسترسی ندارید. پس بهتر است که وسایلی را که در کابین اتوبوس لازم دارید به همراه داشته باشید. این لوازم را می‌توانید در داخل کوله‌پشتی قرار دهید تا در اتوبوس به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. 
   
 • مدارک: در هر سفر باید مدارک لازم و ضروری را با خود به همراه داشته باشید. شناسنامه، کارت ملی و دفترچه بیمه از جمله مواردی است که در سفرهای داخلی به آن‌ها نیاز دارید. اما برای سفرهای خارجی علاوه‌بر موارد فوق، به همراه داشتن گذرنامه و ویزا نیز لازم و ضروری است. 
   
 • تجهیزات الکترونیکی: به نسبت مدت زمانی که طول می‌کشد با اتوبوس به مقصد خود برسید، بهتر است تجهیزات الکترونیکی نیز به همراه داشته باشید. توصیه می‌کنیم تلفن همراه، شارژر، پاوربانک، هندزفری و لپ‌تاپ (در صورت نیاز) در سفر با اتوبوس به همراه خود داشته باشید. 
   
 • لباس و کفش: به تناسب آب‌وهوای مسیر و مقصد نهایی لباس و کفش مناسب در چمدان به همراه داشته باشید. در سفر با اتوبوس ممکن است شهرها و آب‌وهوا‌های کاملا متفاوتی را تجربه کنید. از این رو لازم است که قبل از سفر آب‌وهوای تمام مسیر و مقصد را چک کنید و با توجه به آن لباس مناسب بردارید. 
   
 • پتو و لباس گرم: هنگامی که با اتوبوس سفر می‌کنید، احتمالاتی از قبیل خرابی اتوبوس و یا توقف در مسیر وجود دارد. در این صورت ممکن است لحظاتی را مجبور شوید بیرون از اتوبوس منتظر بمانید تا اتوبوس آماده حرکت شود. با در نظر گرفتن این احتمال لازم است که یک پتو با اندازه مناسب و لباس گرم به همراه داشته باشید تا دچار مشکلات ناخوشایند نشوید. 
   
 • لوازم بهداشتی: مسواک، خمیردندان، حوله، پدهای مخصوص بانوان، ریش‌تراش، دارو و از این قبیل موارد جزو وسایل ضروری و سبک برای یک سفر اتوبوسی هیجان‌انگیز است.
  در مورد قرص و دارویی که باید به همراه داشته باشید دقت لازم را به خرج دهید. اگر داروی خاصی را مصرف می‌کنید حتما آن را به همراه داشته باشید. در صورتی که سابقه ماشین‌گرفتگی و حالت تهوع در اتوبوس را دارید، قرص‌های ضدتهوع نیز با خود داشته باشید تا در صورت نیاز مصرف کنید. 

 

امیدواریم با مطالعه این مطلب درباره چگونگی حذف وسایل اضافی و برداشتن وسایل ضروری و سبک آگاهی لازم را کسب کرده باشید. در این رابطه اگر سوال و ابهامی داشتید می‌توانید با تیم پشتیبانی سفر ۷۲۴ در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ داده شود.