برای آشنایی با فرآیند خرید آنلاین بلیط اتوبوس از سایت سفر۷۲۴، بوسیله‌ تلفن همراه، ما می‌خواهیم بلیط سفری فرضی از مبدا مشهد به مقصد آبادان، به تاریخ ۳۰ فروردین سال ۱۳۹۸ رزرو نماییم. در ادامه تمامی مراحل خرید این بلیط را به صورت کاملا تصویری، با شما به اشتراک می‌گذاریم.

برای این کار در ابتدا همان‌گونه که در تصویر نیز مشخص شده است مرورگر مورد علاقه خود را در تلفن همراه انتخاب می‌کنیم.

مطابق تصویر، در آدرس‌بار گوگل، آدرس سایت سفر۷۲۴ را وارد می‌کنیم.

اگر آدرس سایت را به درستی وارد کنید در ابتدای ورود به سایت با این تصویر مواجه خواهید شد.

اکنون می‌توانید با لمس کادر مشخص شده برای شهر مبدا، مبدا مورد نظر خود را با استفاده از صفحه‌کلید تلفن همراه، تایپ نمایید. به‌عنوان مثال ما شهر مشهد را در بخش مبدأ تایپ می‌کنیم.

با لمس کادر مربوط به مقصد می‌توانید شهر مقصد را نیز با استفاده از صفحه‌کلید تلفن همراه، در کادر دوم تایپ کنید. به عنوان مثال ما شهر آبادان را در قسمت مقصد تایپ می‌کنیم. اکنون می‌تواند دکمه جستجو را در صفحه کلید موبایل خود لمس کنید تا به تقویم دسترسی پیدا کنید.

پس از مشخص کردن شهر مقصد و لمس دکمه جستجو، به‌طور خودکار تقویمی  برای شما باز می‌شود. این تقویم روزها را به همراه تاریخ نمایش می‌دهد و شما می‌توانید تاریخی که قصد خرید بلیط  برای آن را دارید، انتخاب کنید. در صورت عدم نمایش تقویم نیز می‌توانید با انتخاب دکمه‌ای که در تصویر مشخص شده است، تقویم را مشاهده نمایید.

پس از انتخاب تقویم، روزها به همراه تاریخ نمایش داده می‌شود. به این ترتیب می‌توانید تاریخ مورد نظر خود را برای خرید بلیط در تقویم مشخص کنید. نحوه جابه‌جایی ماه برای انتخاب تاریخ مورد نظر، با استفاده از دو فلش در تصویر مشخص شده است.

همان‌گونه که بالپیش‌تر نیز به این نکته اشاره کردیم، ما می‌خواهیم یک بلیط از مشهد به آبادان به تاریخ  30فروردین  1398 رزرو نماییم. بنابراین بر روی تقویم 30 فروردین را انتخاب می‌کنیم و کلید جستجو را می‌زنیم.

پس از انتخاب دکمه‌ی جستجو، لیست سرویس‌های موجود در تاریخ مشخص شده به‌همراه جزئیاتی مانند نام سرویس، نوع اتوبوس، ساعت حرکت، نام پایانه‌های مبدا و مقصد،  قیمت سرویس، تعداد صندلی‌های خالی ظاهر می‌شود. بنابراین شما می‌توانید سرویس مورد نظر خود را مطابق شرایط خود انتخاب نمایید و سپس دکمه‌ی مشاهده و خرید را لمس کنید.

پس از انتخاب دکمه مشاهده و خرید، تصویر داخلی اتوبوس به‌همراه موقعیت قرارگیری صندلی‌ها در صفحه برایتان ظاهر می‌شود. هر کدام از مربع‌های موجود در شکل نشان‌دهنده یک صندلی است. اکنون لازم است که برای انتخاب صندلی مورد نظر خود کادر شامل صندلی‌ها را لمس کنید و دکمه خرید را بزنید. 

پس از زدن دکمه‌ی خرید، با توجه به راهنمای موجود در قسمت پایین تصویر داخلی اتوبوس، که به صورت کامل صندلی‌ها را از هم متمایز کرده است، صندلی دلخواه خود را با لمس مربع مورد نظر مشخص کنید. صندلی انتخاب شده به رنگ سبز نمایش داده می‌شود.  حال با زدن دکمه‌ی ثبت مشخصات می‌توانید وارد مرحله بعدی شوید.

در این مرحله مشخصات مسافر که شامل نام، نام‌خانوادگی، تلفن همراه و جنسیت است وارد می‌شود. سپس باید کلید "خریدتان را نهایی کنید" را انتخاب کنید.

نکته ۱ : درصورتی که به صورت گروهی بلیط رزرو می‌کنید، نیازی به وارد کردن مشخصات تک‌تک افراد نیست. ثبت مشخصات یک نفر کافی است.

نکته ۲ : توجه داشته باشید که در صورت نیاز به اصلاح، دکمه‌ی بازگشت و ویرایش مرحله قبل،  شما را به مرحله قبل هدایت می‌کند.

نکته ۳ : به یاد داشته باشید که هنگام وارد کردن شماره تلفن همراه کیبورد تلفن همراه خود را به لاتین تغییر دهید.

نکته ۴ : توجه داشته باشید که هر گونه اطلاع‌رسانی در خصوص کنسلی سرویس یا تغییر ساعت حرکت آن از طرف شرکت‌های مسافربری از طریق همین شماره تلفن ثبت شده در بخش ورود مشخصات به اطلاع مسافران عزیز می‌رسد. بنابراین بهتر است در وارد کردن شماره تلفن همراه خود دقت نمایید.
 

در این مرحله باید صحت اطلاعات وارد شده را به دقت بررسی کرده و پس از تأیید اطلاعات و مطالعه‌ی قوانین  دکمه‌ی تأیید قوانین و پرداخت را انتخاب نمایید و به صفحه درگاه پرداخت الکترونیکی وارد شوید.

نکته: در صورتی که متوجه وجود اشتباه در ورود اطلاعات خود شوید، می‌توانید از دو دکمه‌‌ی بازگشت که در زیر دکمه‌ی سبز رنگ، برای این منظور تعبیه شده است، استفاده نمایید.

پس از زدن دکمه‌ی تایید قوانین و پرداخت، شما وارد درگاه پرداخت یکی از بانک‌های پذیرنده می‌شوید. در این مرحله باید اطلاعات کارت بانکی خود را وارد نمایید تا خرید آنلاین بلیط اتوبوس از سایت سفر۷۲۴،  بوسیله‌ی تلفن همراه، تکمیل شده و شماره بلیط شما با موفقیت صادر شود.

نکته ۱ : برای پرداخت مبلغ بلیط خریداری شده، شما وارد صفحه درگاه پرداخت خواهید شد. زمان ثبت شده در این صفحه نشان‌دهنده‌ی فرصت شما برای تکمیل این مرحله است. بنابراین پرداخت شما باید در مدت زمان تعیین شده انجام گیرد. در غیر این صورت باید طی کردن مراحل را از ابتدا آغاز کنید.

نکته ۲ : در قسمت شماره کارت اینترنتی، شماره کارت درج شده بر روی کارت خود را وارد می‌کنیم. با توجه به این‌که در صورت استرداد بلیط، هزینه بلیط به شماره کارتی که خرید از طریق آن صورت گرفته است، عودت داده می‌شود. بهتر است از خرید بلیط با کارت هدیه، بن کارت و یا کارت‌هایی که مدت زمان اندکی از تاریخ انقضای آن‌ها باقی مانده است، اجتناب نمایید. 

نکته ۳ :  منظور از رمز اینترنتی، رمز دوم برای خرید اینترنتی است که با مراجعه به خودپرداز یکی از بانک‌های صادر کننده کارت، می‌توانید برای گرفتن رمز دوم اینترنتی اقدام نمایید.

نکته ۴ : در قسمت cvv2، شماره شناسایی که بر روی کارت ثبت شده است وارد می‌شود. 

نکته ۵ : در این قسمت تاریخ انقضای کارت به سال و ماه وارد خواهد شد. که در هر دو قسمت عدد دو رقمی وارد می‌شود. 
بفرض اگر  تاریخ انقضای کارت شما  تا تاریخ خرداد ۱۳۹۸ اعتبار دارد باید به صورت ۹۸/۰۳ وارد شود. 

نکته ۶ : در قسمت کد امنیتی باید کد درج شده عینا وارد شود. بنابراین در فارسی و انگلیسی بودن زبان صفحه کلید خود دقت کنید.

نکته ۷ : در صورت تمایل می‌توانید ایمیل خود را وارد نمایید. تا جزئیات تراکنش پرداخت برای شما ایمیل شود. توجه داشته باشید که این ایمیل توسط درگاه بانک پذیرنده برای شما ارسال می‌شود، بنابراین شامل مشخصات بلیط شما نخواهد بود. 
پس از وارد کردن اطلاعات مربوطه در زمان تعیین شده، کلید پرداخت را می‌زنید تا خرید شما تکمیل شود. توجه داشته باشید که انتخاب کلید انصراف به مفهوم صرف‌نظر کردن از خرید است.

پس از انتخاب کلید پرداخت، در صورت پرداخت موفقیت‌آمیز شما وارد صفحه‌ای خواهید شد که نام مسافر به همراه شماره بلیط و سایر اطلاعات در آن درج شده است.

در پایان پیامکی حاوی شماره بلیط، پایانه مبدا، پایانه مقصد، تاریخ و زمان حرکت سرویس نیز برای شما ارسال می‌گردد. 

توجه داشته باشید که اگر شماره بلیط ۱۲ رقمی خود را از سایت دریافت کرده‌اید اما به دلیل وجود نقص فنی در اپراتورها موفق به دریافت پیامک نشدید مشکلی وجود ندارد چراکه فرآیند خرید شما تکمیل شده است و شماره بلیط صادر شده برای خرید موفق شما از سایت سفر۷۲۴ قابل پیگیری و استعلام است. 
فرآیند خرید بلیط شما بوسیله‌ی تلفن همراه از سایت سفر۷۲۴ ، در این مرحله به پایان می‌رسد. همانگونه که مشاهده کردید، فرآیند خرید بلیط بسیار ساده است. کافیست به نکات ذکر شده در این مطلب توجه نمایید. همچنین توجه داشته باشید که در صورتی که شما برحسب شرایط پیش آمده، درخواست لغو بلیط خریداری شده را دارید. می‌توانید از بخش کنسلی سایت نسبت به استرداد بلیط خود اقدام کنید. طریقه‌ی انجام این کار نیز بسیار آسان است، اگر در این مورد سوالی برای شما پیش آمد، می‌توانید از طریق تلفن همراه، مطلب "همه‌ی آن چیزی که در خصوص استرداد بلیط اتوبوس باید بدانید" در سایت سفر۷۲۴ ، را مطالعه کنید.