برای آشنایی شما عزیزان با فرآیند خرید آنلاین بلیط اتوبوس از سایت سفر۷۲۴، بلیط سفری فرضی از مبدا مشهد به مقصد آبادان را برای تاریخ ۳۰ فروردین سال ۱۳۹۸ خریداری می‌کنیم. در ادامه تمامی مراحل خرید این بلیط را به صورت کاملا تصویری، با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

در ابتدای لازم است مرورگر خود را باز کرده و با وارد کردن آدرس سایت safar724.com به صفحه اصلی این سایت هدایت شوید. اگر آدرس سایت را به درستی وارد کنید در ابتدای ورود به سایت با این تصویر مواجه خواهید شد.

۱) شهر مبدا خود را در کادر موجود تایپ کنید. همانگونه که در تصویر می‌بینید ما برای نمونه شهر مشهد در بخش مبدأ تایپ می‌کنیم و کلید اینتر را می‌زنیم.

۲) شهر مقصد را در کادر دوم تایپ کنید. به عنوان مثال ما شهر آبادان را در قسمت مقصد تایپ می‌کنیم و کلید اینتر را می‌زنیم.

۳) پس از مشخص کردن شهر مقصد و زدن کلید اینتر، به‌طور خودکار تقویمی برای شما باز می‌شود. این تقویم لیست روزها را به همراه تاریخ نمایش می‌دهد و شما می‌توانید تاریخی که قصد خرید بلیط برای آن را دارید، انتخاب کنید.

  • توجه داشته باشید در صورتی که تقویم برای شما نمایش داده نشود، می‌توانید با کلیک بر روی دکمه‌ای که در کنار تاریخ مشخص شده است، تقویم را مشاهده نمایید.

۴) اکنون می‌توانید تاریخ مورد نظر خود را برای خرید بلیط در تقویم مشخص کنید. نحوه جابه‌جایی ماه برای انتخاب تاریخ مورد نظر، به کمک دو فلش قرمز رنگ در تصویر مشخص شده است. برای مثال با توجه به تصویر، روز ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۸ برای بلیط انتخاب شده است. پس از انتخاب تاریخ لازم است که دکمه جستجو را بزنید.

با کلیک بر روی دکمه جستجو، سایت سفر۷۲۴ شما را به صفحه‌ی زیر هدایت می‌کند. در این صفحه نوع و تعداد سرویس‌های موجود از مبدا مورد نظر به مقصد دلخواه، نوع اتوبوس سرویس مربوطه، ساعت حرکت سرویس و تعداد صندلی‌های خالی هر سرویس به صورت مجزا نمایش داده می‌شود.

۵) اکنون می‌توانید پس از انتخاب سرویس مورد نظر خود و کلیک بر روی دکمه مشاهده و خرید موجود در سمت چپ صفحه تصویر داخلی اتوبوس به‌همراه موقعیت قرارگیری صندلی‌ها را مشاهده کنید.

  • برای انتخاب صندلی مورد نظر و تکمیل فرآیند خرید بلیط باید بر روی دکمه سبز رنگ خرید کلیک کنید.

۶) با کلیک بر روی دکمه خرید به صفحه انتخاب صندلی هدایت می‌شوید. راهنمای زیر در انتخاب صندلی مورد نظر به شما کمک می‌کند. توجه داشته باشید که هر مربع به‌عنوان یک صندلی در نظر گرفته می‌شود.

  • بلیط قابل خرید در شکل با مربع رنگ سفید مشخص شده است.
  • بلیط غیرقابل خرید در شکل با مربع رنگ خاکستری مشخص شده است.
  • بلیط خریداری شده توسط آقایان در شکل با مربع رنگ آبی نیلی مشخص شده است.
  • بلیط خریداری شده توسط بانوان در شکل با مربع رنگ صورتی مشخص شده است.

 حال با توجه به نحوه رزرو شدن صندلی‌ها توسط مسافران، شما می‌توانید به آسانی، مربع مورد نظر خود را انتخاب کنید. در این مرحله باید توجه داشته باشید که اگر خانمی قصد خرید بلیط برای خود را دارد، بهتر است صندلی انتخاب کند که صندلی کناری آن به رنگ صورتی است. آقایان هم بهتر است صندلی را برای خود انتخاب کنند که صندلی کناری آن‌ها آبی است. زیرا پس از تکمیل فرآیند خرید بلیط، تغییر صندلی همیشه توسط شرکت‌های مسافربری مقدور نیست.

توجه داشته باشید که هنگامی که مربع مشخص کننده صندلی به رنگ سبز تغییر کند به این معنی است که صندلی مورد نظر توسط شما رزرو شده است. در آخر برای تکمیل فرآیند خرید لازم است بر روی کلید "مرحله بعدی ثبت مشخصات شما" کلیک کنید.

۷) پس از انتخاب صندلی، لازم است مسافر مشخصات خود را که شامل نام، نام‌خانوادگی، تلفن همراه و جنسیت است، وارد کرده و کلید "خریدتان را نهایی کنید" را انتخاب نماید.

نکته:  در هر مرحله برای اصلاح اطلاعات خود می‌توانید بر روی دکمه بازگشت به مرحله‌ی قبل کلیک کنید. بنابراین هرگز از برگشت به عقب مرورگر استفاده نکنید! چراکه در این صورت باید مراحل خرید بلیط را از اول انجام دهید.

همچنین توجه داشته باشید که هر گونه اطلاع‌رسانی در خصوص کنسلی سرویس یا تغییر ساعت حرکت آن از طرف شرکت‌های مسافربری از طریق همین شماره تلفن وارد شده به اطلاع مسافران عزیز می‌رسد. در حقیقت این شماره تلفن پل ارتباطی بین شما و شرکتی است که بلیط را از آن خریداری کرده‌اید. بنابراین بهتر است در صحیح وارد کردن شماره تلفن همراه خود دقت لازم را داشته باشد.

۸) پس از کلیک بر روی دکمه "خریدتان را نهایی کنید" اطلاعات ثبت شده توسط مسافر به طور کامل نمایش داده می‌شود. بنابراین شما می‌توانید پس از بررسی صحت اطلاعات وارد شده و مطالعه قوانین، دکمه‌ی تأیید قوانین و پرداخت را انتخاب کنید.

۹) پس از کلیک بر روی تایید قوانین و پرداخت، شما وارد درگاه پرداخت یکی از بانک‌های پذیرنده می‌شوید. در این مرحله باید اطلاعات کارت بانکی خود را وارد نمایید تا خرید آنلاین بلیط اتوبوس از سایت سفر۷۲۴ تکمیل شده و شماره بلیط شما با موفقیت صادر شود.

نکته ۱ : زمان ثبت شده صفحه درگاه پرداخت نشان‌دهنده‌ی فرصت شما برای تکمیل این مرحله است. بنابراین پرداخت شما باید در مدت زمان تعیین شده انجام گیرد. در غیر این صورت باید، مراحل خرید یا پرداخت را از اول انجام دهید.

نکته ۲ : در قسمت شماره کارت اینترنتی، باید شماره کارت درج شده بر روی کارت خود را وارد کنید.

با توجه به این‌که در صورت استرداد بلیط، هزینه بلیط به شماره کارتی که خرید از طریق آن صورت گرفته است، عودت داده می‌شود. بهتر است از خرید بلیط با کارت هدیه، بن کارت و یا کارت‌هایی که مدت زمان اندکی از تاریخ انقضای آن‌ها باقی مانده است، اجتناب نمایید.

نکته ۳ :  منظور از رمز اینترنتی، رمز دوم برای خرید اینترنتی است که با مراجعه به خودپرداز یکی از بانک‌های صادر کننده کارت، می‌توانید برای گرفتن رمز دوم اینترنتی اقدام نمایید.

نکته ۴ : cvv2، شماره شناسایی است که بر روی کارت ثبت شده است.

نکته ۵ : تاریخ انقضای کارت باید به سال و ماه وارد شود. توجه داشته باشید که در هر دو قسمت ماه و سال باید عدد به صورت دو رقمی وارد شود. به عنوان مثال اگر تاریخ انقضای کارت شما در فروردین ماه ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد، باید آن را به صورت ۰۰/۰۱ وارد کنید.

نکته ۶ : در قسمت کد امنیتی باید کد درج شده عینا وارد شود. بنابراین در فارسی و انگلیسی بودن زبان صفحه کلید خود دقت کنید.

نکته ۷ : در صورت تمایل می‌توانید ایمیل خود را وارد نمایید. تا جزئیات تراکنش پرداخت برای شما ایمیل شود. توجه داشته باشید که این ایمیل توسط درگاه بانک پذیرنده برای شما ارسال می‌شود، بنابراین شامل مشخصات بلیط شما نخواهد بود.

پس از وارد کردن اطلاعات مربوطه در زمان تعیین شده، باید بر روی کلید پرداخت کلیک کنید تا خرید شما تکمیل شود. توجه داشته باشید که انتخاب کلید انصراف به مفهوم صرف‌نظر کردن از خرید است.

۱۰) پس از انتخاب کلید پرداخت، در صورتی که پرداخت شما موفقیت‌آمیز باشد. شما به صفحه‌ای مانند صفحه‌ای که در تصویر می‌بینید هدایت خواهید شد. این صفحه شامل نام مسافر و شماره بلیط و سایر اطلاعات وارد شده است.

با ورود به این صفحه در حقیقت مراحل خرید بلیط شما با موفقیت به اتمام رسیده است و در پایان پیامکی حاوی شماره بلیط، پایانه مبدا، پایانه مقصد، تاریخ و زمان حرکت سرویس نیز برای شما ارسال می‌گردد.

توجه داشته باشید که اگر شماره بلیط ۱۲ رقمی خود را از سایت دریافت کرده‌اید اما به دلیل وجود نقص فنی در اپراتورها موفق به دریافت پیامک نشدید. مشکلی در فرآیند خرید شما وجود ندارد. چرا که فرآیند خرید شما تکمیل شده است و شماره بلیط صادر شده برای خرید موفق شما از سایت سفر۷۲۴ قابل پیگیری و استعلام است.

همانگونه که مشاهده کردید، فرآیند خرید بلیط از سایت سفر۷۲۴ بسیار ساده است. کافیست به نکات ذکر شده در این مطلب توجه نمایید. همچنین توجه داشته باشید که در صورتی که شما برحسب شرایط پیش آمده، درخواست لغو بلیط خریداری شده را دارید. می‌توانید از بخش کنسلی سایت نسبت به استرداد بلیط خود اقدام کنید. طریقه‌ی انجام این کار نیز بسیار آسان است، اگر در این مورد سوالی برای شما پیش آمد، مطلب "همه‌ی آن چیزی که در خصوص استرداد بلیط اتوبوس باید بدانید" در سایت سفر۷۲۴، می‌تواند برای شما مفید باشد.