زائران محترم و عاشقان امام حسین(ع)، شما عزیزان می‌توانید جهت دریافت هر گونه راهنمایی در خصوص سفر به کربلا، مشاهده‌ی لیست سرویس‌ها و انتخاب مسیر مناسب از مبدا خود، به صفحه‌ی راهنمای خرید اینترنتی بلیط اتوبوس عتبات عالیات عراق در سال ۹۸ مراجعه کنید. به این ترتیب به سادگی می‌توانید تمامی اطلاعات به‌روز و دقیق در این رابطه را به دست آورید. 

سامانه‌ی خرید اینترنتی بلیط اتوبوس عتبات عالیات عراق برای سال ۹۸

سفر ۷۲۴ به عنوان جامع‌ترین سایت خرید اینترنتی بلیط اتوبوس، سامانه‌ی خرید اینترنتی بلیط اتوبوس عتبات عالیات عراق در سال ۹۸ برای ساده‌تر کردن فرآیند خرید بلیط اتوبوس زیارتی برای سفر به عتبات راه اندازی کرده است. شما عزیزان همراه سفر ۷۲۴ جهت خرید بلیط اتوبوس برای سفر زمینی و اتوبوسی به هر یک از پایانه‌ها و شهرهای مرزی می‌توانید مسیر مورد نظر و مناسب خود را انتخاب کرده و به راحتی بلیط اتوبوس خود را تهیه کنید.

در حال حاضر هر ۴ مرز مهران، شلمچه، چذابه و خسروی آماده‌ی تردد زائران هستند و هیچ مشکلی برای سفر به عتبات عالیات عراق وجود ندارد.

اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید از شهر مبدا خود به پایانه‌های مرزی بلیط تهیه کنید، می‌توانید به یکی از شهرهای مرزی مانند شهر مهران (واقع در استان ایلام)، آبادان، خرمشهر، کرمانشاه و یا سایر شهرهای که دسترسی به مرز از طریق آن‌ها آسان است، سفر کنید و از طریق این شهرها به مرز رفته و از آن‌جا به عتبات سفر کنید. 

برای راحتی سفر شما عزیزان و زائران گرامی در ادامه اطلاعاتی در خصوص مرزهای بین ایران و عراق را در اختیار شما قرار می‌دهیم. 

کدام شهرهای ایران به مرزهای مهران، چزابه، خسروی و شلمچه نزدیک‌تر هستند؟

مرز مهران

اگر قصد دارید از طریق مرز مهران به کربلا سفر کنید و سرویسی از شهر شما به پایانه مرزی مهران در دسترس نیست، می‌توانید بلیط خود را به مقصد یکی از شهرهای مهران یا بدره تهیه کنید.

شهر مهران در ۱۲ کیلومتری مرز مهران قرار دارد و با استفاده از اتوبوس‌ یا تاکسی و در کمتر از ۱۰ دقیقه می‌توانید خودتان را به مرز مهران برسانید. شهر بدره نیز تنها ۱۷۱ کیلومتر با مرز مهران فاصله دارد. بنابراین در عرض ۲ ساعت و ربع می‌توان از بدره یه مرز مهران رسید. بنابراین این دو شهر برای افرادی که قصد سفر به کربلا از مرز مهران را دارند می‌تواند گزینه مناسبی باشد. 

برای خرید بلیط مسیر تهران به مهران و یا تهران به بدره می‌توانید به سایت سفر۷۲۴ مراجعه کنید و بلیط اتوبوس خود را برای تاریخ دلخواهتان خریداری کنید. 

نکته‌ی قابل توجهی که در خصوص مرز مهران باید مورد توجه قرار گیرد این است که این مرز ۲۴ ساعته فعال است. به همین دلیل است که بیش‌تر افراد تمایل دارند از طریق این مرز به عتبات سفر کنند. اما سایر مرزها نیز آماده‌ی ارائه خدمات به زائران گرامی هستند. 

مرز شلمچه

 اما اگر مرز شلمچه گزینه مناسب‌تری برای سفر شما به کربلا است و از شهر مبدا شما اتوبوس مستقیمی به این مقصد ارائه نمی‌شود، شهرهای اهواز، آبادان و خرمشهر بهترین انتخاب برای تهیه بلیط هستند.

 در این میان اهواز در ۱۵۰ کیلومتری مرز شلمچه قرار دارد و به یک ساعت و نیم زمان نیاز خواهید داشت تا از اهواز به شلمچه برسید. اما آبادان تنها ۳۶ کیلومتر تا شلمچه فاصله دارد و شما عزیزان می‌توانید در کمتر از نیم ساعت خود را به مرز شلمچه برسانید. خرمشهر نیز با ۱۶ کیلومتر فاصله از مرز نزدیک‌ترین شهر به مرز شلمچه است که طی ۱۰ دقیقه می‌توان از خرمشهر به شلمچه رسید. 

برای خرید بلیط تهران به اهواز و تهران به آبادان می‌توانید به سایت سفر۷۲۴ مراجعه کنید و بلیط اتوبوس خود را به سادگی و از طریق اینترنت تهیه کنید. 

مرز خسروی 

مرز خسروی قدیمی‌ترین مرز بین ایران و عراق و نزدیکترین مرز به کرمانشاه است. بنابراین اگر موقعیت شهر مبدا شما به گونه‌ای است که ترجیح می‌دهید از مرز خسروی وارد خاک عراق شوید، می‌توانید به کرمانشاه یا قصر شیرین و یا سرپل‌ذهاب سفر کنید و از این شهرها به سمت مرز خسروی حرکت کنید.

در این خصوص نیز باید بدانید که فاصله‌ی بین کرمانشاه تا مرز خسروی حدود ۱۹۴ کیلومتر یعنی ۲ ساعت و ربع، فاصله سرپل ذهاب تا مرز خسروی ۵۰ کیلومتر یعنی حدود ۴۰ دقیقه و فاصله بین قصر شیرین تا مرز خسروی نیز نزدیک ۲۰ کیلومتر یعنی حدود یک ربع است. 

مرز چزابه

اگر هم قرار است که با عبور از مرز چزابه به عراق سفر کنید بهتر است بدانید که از طریق شهرهای سوسنگرد و بستان هم می‌توانید به مرز چزابه سفر کنید.

در مورد شهر سوسنگرد باید بدانید که فاصله این شهر تا مرز چزابه ۵۹ کیلومتر یا حدود ۴۰ دقیقه است. بستان نیز در ۲۷ کیلومتری مرز چزابه قرار دارد و در عرض ۱۵ دقیقه می‌توان به از بستان به مرز رسید. هر چند بستان امکانات رفاهی خاصی برای استفاده مسافران ندارد اما در هر حال یکی از مهمترین شهرهای گذری است. 

اگر قصد سفر به عتبات را دارید اما از شهر مبدا شما بلیطی برای این مسیر ارائه نشده است، به راحتی می‌توانید با ثبت‌نام در سامانه عتبات عالیات عراق برای سال ۹۸ که توسط سفر ۷۲۴ طراحی شده است، به محض باز شدن سرویس از آن‌ها اطلاع پیدا کنید. 

لیست سرویس‌های موجود برای سفر به کربلا از طریق مرز مهران

مبداء - مقصد خرید نهایی بلیط اتوبوس برای سفر به عتبات
تهران - مهران خرید بلیط اتوبوس از تهران به مقصد شهر مهران 
تبریز - مهران خرید بلیط اتوبوس از تبریز به مهران
قم - پایانه مرزی مهران خرید بلیط اتوبوس از قم به مقصد پایانه مرزی مهران
اراک - مهران خرید بلیط اتوبوس از اراک به مهران
کلاچای - مهران خرید بلیط اتوبوس از کلاچای به مهران
لاهیجان - مهران خرید بلیط اتوبوس از لاهیجان به مهران
قزوین - مهران خرید بلیط اتوبوس از قزوین به مهران
ارومیه - مهران خرید بلیط اتوبوس از ارومیه به مهران
تهران - بدره خرید بلیط اتوبوس از تهران به بدره

 

لیست سرویس‌های موجود برای سفر به کربلا از طریق مرز خسروی

مبداء - مقصد خرید نهایی بلیط اتوبوس برای سفر به عتبات
تهران - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از تهران به کرمانشاه
تبریز - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از تبریز به کرمانشاه
ارومیه - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از ارومیه به کرمانشاه
قم - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از قم به کرمانشاه
مشهد - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از مشهد به کرمانشاه
اراک - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از اراک به کرمانشاه
شوش - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از شوش به کرمانشاه
قزوین - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از قزوین به کرمانشاه
رشت - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از رشت به کرمانشاه
کرج - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از کرج به کرمانشاه
بابل - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از بابل به کرمانشاه
لنگرود - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از لنگرود به کرمانشاه
لاهیجان - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از لاهیجان به کرمانشاه
بوشهر - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از بوشهر به کرمانشاه
عسلویه - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از عسلویه به کرمانشاه
اصفهان - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از اصفهان به کرمانشاه
ساری - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از ساری به کرمانشاه
رودسر - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از رودسر به کرمانشاه
قایم شهر - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از قایم شهر به کرمانشاه
گرگان - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از گرگان به کرمانشاه
شیراز - کرمانشاه خرید بلیط اتوبوس از شیراز به کرمانشاه
تهران - سرپل‌ذهاب خرید بلیط اتوبوس از تهران به سرپل‌ذهاب

 

لیست سرویس‌های موجود برای سفر به کربلا از طریق مرز شلمچه

مبداء - مقصد خرید نهایی بلیط اتوبوس برای سفر به عتبات
تهران - آبادان خرید بلیط اتوبوس از تهران به مقصد آبادان
کرج - آبادان خرید بلیط اتوبوس از کرج به آبادان
بوشهر - آبادان خرید بلیط اتوبوس از بوشهر به مقصد آبادان
دشتستان - آبادان خرید بلیط اتوبوس از دشتستان به مقصد آبادان
شیراز - آبادان خرید بلیط اتوبوس از شیراز به مقصد آبادان
عسلویه - آبادان خرید بلیط اتوبوس از عسلویه به مقصد آبادان
کنگان - آبادان خرید بلیط اتوبوس از کنگان به آبادان
قم - آبادان خرید بلیط اتوبوس از قم به آبادان
گناوه - آبادان خرید بلیط اتوبوس از گناوه به آبادان
همدان - آبادان خرید بلیط اتوبوس از همدان به آبادان
بوشهر - خرمشهر خرید بلیط اتوبوس از بوشهر به مقصد خرمشهر
قم - خرمشهر خرید بلیط اتوبوس از قم به خرمشهر
قم - اهواز خرید بلیط اتوبوس از قم به اهواز
تبریز - اهواز خرید بلیط اتوبوس از تبریز به اهواز
بوشهر - اهواز خرید بلیط اتوبوس از بوشهر به اهواز
تهران - اهواز خرید بلیط اتوبوس از تهران به اهواز
کرج - اهواز خرید بلیط اتوبوس از کرج به اهواز
شیراز - اهواز خرید بلیط اتوبوس از شیراز به اهواز
رشت - اهواز خرید بلیط اتوبوس از رشت به اهواز
قزوین - اهواز خرید بلیط اتوبوس از قزوین به اهواز
بابل - اهواز خرید بلیط اتوبوس از بابل به اهواز
همدان - اهواز خرید بلیط اتوبوس از همدان به اهواز
ارومیه - اهواز خرید بلیط اتوبوس از ارومیه به اهواز
لنگرود - اهواز خرید بلیط اتوبوس از لنگرود به اهواز
لاهیجان - اهواز خرید بلیط اتوبوس از لاهیجان به اهواز
عسلویه - اهواز خرید بلیط اتوبوس از عسلویه به اهواز
شاهین شهر - اهواز خرید بلیط اتوبوس از شاهین شهر به اهواز
گناوه - اهواز خرید بلیط اتوبوس از گناوه به اهواز

در صورتی که سرویسی از شهر مبدا شما به پایانه‌های مرزی وجود نداشته باشد، به راحتی می‌توانید با ثبت‌نام در سامانه پیش‌ثبت‌نام اینترنتی بلیط اتوبوس عتبات عالیات عراق در  ۹۸  از باز شدن سرویس‌ها و فراهم شدن امکان خرید بلیط اینترنتی اطلاع پیدا کنید. 

ورود به سامانه پیش‌ ثبت‌نام اینترنتی

 

آیا برای سفر به عتبات عالیات باید ویزا تهیه کرد؟

در این خصوص باید بدانید که برای سفر به عتبات عالیات در ایام محرم و صفر نیازی به اخذ ویزای عراق و پرداخت عوارض خروج از کشور ندارید. بنابراین همان مهری که هنگام ورود به کشور عراق در پاسپورت شما زده می‌شود به منزله مجوز ورود شما به این کشور خواهد بود. 

آیا ثبت‌نام در سامانه سماح برای سفر به عتبات الزامی است؟

طبق قوانین مصوبه برای سفر به عتبات عالیات ثبت‌نام در سامانه سماح الزامی است. بنابراین همه افرادی که قصد سفر به عتبات عالیات را دارند باید قبل از این‌که راهی مرز شوند، در سامانه سماح ثبت‌نام کنند. مسافران اربعین ۹۸ نیز از این امر مستثنی نیستند. بنابراین در دست داشتن رسید ثبت نام در سامانه سماح و پاسپورت کلید عبور شما از مرز خواهد بود. 

آیا برای سفر به عتبات تفکیک استانی وجود دارد؟

اگر قصد سفر به عتبات عالیات در اربعین ۹۸ را دارید و منتظر اعلام استان‌های معین و خبرهای تفکیک استانی هستید تا بلیط اتوبوس اربعین خود را تهیه کنید، باید بدانید که امسال هیچ تفکیک استانی برای سفر اربعین وجود ندارد.

بنابراین ساکن هر یک از شهرهای ایران که هستید می‌توانید به دلخواه خود از یکی از مرزهای مهران، خسروی، چزابه و شلمچه وارد خاک عراق شوید. جزئیات مربوط به شهرهای نزدیک مرزها نیز در ابتدای متن به تفصیل آمده است. 

اما توجه داشته باشید که در مسیر بازگشت از سفر عتبات و به ویژه برای ایام پیک سفر اربعین یعنی از ۱۷ مهر تا ۳ آبان ماه وضعیت مرزها متفاوت خواهد بود. به این ترتیب که زائران عزیزی که در مسیر بازگشت خود از مرزهای خسروی، چزابه و شلمچه وارد خاک ایران شوند، مانند سال‌های گذشته می‌توانند از طریق اتوبوس‌های تعبیه شده به شهرهای خود سفر کنند.

اما آن دسته از زائرانی که برای بازگشت از عتبات مرز مهران را انتخاب کنند. سفر آن‌ها به صورت دو مرحله‌ای خواهد بود. به این ترتیب که پس از مراجعه به مرز مهران به تناسب مقصد خود به یکی از پایانه‌های معین که شامل همدان، اندیمشک و کرمانشاه هستند منتقل می‌شوند و از این شهرها به سمت شهرهای مقصد خود حرکت می‌کنند. 

 در این میان آن دسته از زائرانی که قصد سفر به شهرهای قم، ساری، گرگان، مشهد و بجنورد را دارند، از مهران، به پایانه مسافری معین همدان منتقل می‌شوند. زائرانی هم که قصد قصد سفر به شهرهای اراک، شهر کرد، یزد، اصفهان و خرم‌آباد را دارند، از طریق اتوبوس‌ها به پایانه معین اندیمشک منتقل می‌شوند. گروه سوم از زائران نیز که قصد سفر به شهرهای کرج، رشت، سنندج، قزوین، تهران، سمنان، زنجان، اردبیل، ارومیه و تبریز را دارند، از طریق اتوبوس‌ها به پایانه معین کرمانشاه منتقل می‌شوند. 

تفکیک استانی زائران اربعین حسینی در مسیر بازگشت از عتبات عالیات در اربعین ۹۸

مرزهای ایران و عراق  شهر معین تفکیک استانی
مرز مهران همدان قم، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی 
کرمانشاه البرز، گیلان، کردستان، قزوین، سمنان، زنجان، تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل 
اندیمشک چهارمحال بختیاری، اصفهان، یزد، مرکزی، لرستان
مرز چزابه اصفهان، خوزستان، خراسان جنوبی، فارس، کرمان، یزد، سمنان، تهران
مرز شلمچه اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و تهران
مرز خسروی مرز خسروی بدون محدودیت و تفکیک استانی از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۷ عصر یعنی به مدت ۱۲ ساعت آماده ارائه خدمات می‌باشد.

شرایط سفر به عتبات عالیات برای اتباع خارجی و مهاجران چگونه است؟

به گفته مدیر کل امور اتباع خارجی وزارت کشور اتباع خارجی نیز برای سفر به عتبات در اربعین باید در سامانه سماح ثبت‌نام کنند. تکمیل ثبت‌نام این عزیزان با مراجعه به دفاتر خدمات اتباع  امکان‌پذیر است. 

 در این میان پناهندگان افغانستانی نیز می‌توانند با در دست داشتن کارت احراز هویت و یا گذرنامه معتبر به یکی از دفاتر یاد شده مراجعه کنند. این عزیزان پس از ثبت‌نام اولیه در سامانه سیام اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و پرداخت هزینه‌های مربوطه به سامانه سماح دسترسی پیدا خواهند کرد و می‌توانند ثبت‌نام سفر اربعین خود را قطعی کنند.

برای اطلاع از جزئیات بلیط اتوبوس سفر به عتبات عالیات عراق در سال ۹۸ و لیست شهرهایی که به ارائه سرویس می‌پردازند نیز متعاقبا به همین صفحه مراجعه کنید؛ با سفر۷۲۴ همراه باشید.