همه ما به خوبی می‌دانیم که شرایط فعلی کشور اصلا و ابدا مناسب سفر نیست. اما حقیقت این است که این روزها هم هستند کسانی که تحت شرایط خاصی که دارند، مجبور به سفر هستند. حالا هر قدر هم بخواهیم از آسیب‌های ناشی از سفر و لغو سفرها صحبت کنیم، هستند کسانی که سفر ضروری در پیش دارند. سفری که شاید به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگیشان تبدیل شده است و امکان لغو آن را ندارند.  بنابراین در این مطلب می‌خواهیم در خصوص رعایت نکات بهداشت فردی در پایانه‌ها صحبت کنیم تا بتوانیم تا حد ممکن از شیوع ویروس کرونا در شرایط کنونی پیشگیری کنیم.

باز هم اولین و مهمترین نکته ما این است که تا جای ممکن سفر نکنید!

شرایط فعلی حاکم بر کشور ایجاب می‌کند که هر گونه سفر غیر ضروری لغو شود. بنابراین توصیه اکید ما سفر۷۲۴ ای‌ها به شما این است که تا جای ممکن دور سفرهای غیر ضروری را خط بکشید. اما اگر مجبور به سفر شدید، حتما نکات ارائه شده در این مطلب را رعایت کنید.

سفرهای غیر ضروری خود را کنسل کنید!

بله درست است که رسالت ما ارائه بلیط اتوبوس اینترنتی برای سفرهای دلچسب شما عزیزان همراه است. اما اکنون شرایط زمین تا آسمان فرق دارد. سلامتی شما بیش‌تر از هر چیزی که فکرش را بکنید برای ما اهمیت دارد. بنابراین از شما تقاضا داریم که سفرهای غیر ضروری خود را حتما حتما کنسل کنید. انشاالله به محض بازگشت به شرایط عادی باز هم در کنار شما خواهیم بود برای ثبت خاطراتی فراموش نشدنی!

همه ما دوست داریم که به سفر برویم... اما باور کنید اکنون اصلا شرایط مناسب سفر نیست... با آن دسته از افرادی که مدتهاست منتظر ملاقات پزشکشان هستند یا کار اداری ضرب‌العجل دارند، کاری ندارم... ولی بقیه‌مان که می‌توانیم در خانه باشیم... به کسی و جایی هم بر نمی‌خورد... مخصوصا این که اکثر ادارات هم تعطیل هستند و همه دست به دست هم داده‌اند تا این ویروس خطرناک را مهار کنند...

برنامه سفر را همیشه می‌شود چید... به شرطی که سالم و سلامت باشیم...

سفر ضروری

در سفرهای ضروری خود ژل شستشو و محلول ضدعفونی کننده به همراه داشته باشید!

من که فکر می‌کنم این روزها استفاده از محلول ضدعفونی کننده و ژل شستشوی دست از نان شب هم واجب‌تر شده است. همه افراد هم از کوچک تا بزرگ روش صحیح استفاده از این محلول‌های ضدعفونی را یاد گرفته‌اند.

البته اگر در منزل باشیم نیازی به این‌ها نیست. زیرا آب و صابون معمولی هم کارمان را راه می‌اندازد. اما حالا که بحث سفر ضروری و حضور در یک مکان عمومی پرترددی مثل پایانه است، این موضوع را باید جدی‌تر هم بگیریم.

بگذارید ساده‌تر بگویم، این روزها شستن و ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوح مورد لمس آن‌قدر اهمیت دارد که بهتر است قبل از این‌که بخواهید بلیط تهیه کنید. سری به یکی از داروخانه‌ها بزنید و محلول ضدعفونی کننده یا ژل شستشوی دست تهیه کنید و بعد برای سفر ضروری خود برنامه‌ریزی کنید. حتی اگر هم لازم است آلارم گوشی خود را فعال کنید تا هر ساعت به شما یادآوری کند که حتما دست‌های خودتان را بشویید و ضدعفونی کنید.

اگر هم در یکی از پایانه‌های مسافربری هستید سعی کنید تا جای ممکن با آب و صابون دست‌های خود را بشویید ولی از استفاده‌ی محلول‌های ضدعفونی کننده هم غافل نشوید. چرا که پایانه‌ها ممکن است یکی از آلوده‌ترین مکان‌های عمومی باشند.

استفاده از ماسک را فراموش نکنید!

جلوی ضرر را از هر کجا که بگیریم منفعت است! این‌که ماسک جلوی انتقال ویروس کرونا رو به صورت قطعی می‌گیرد، منطقی نیست... اما به هر حال در جلوگیری از آن هم بی‌تاثیر نیست. بنابراین لطفا استفاده از ماسک را به ویژه در محیط‌های بسته فراموش نکنید.

با توجه به این‌که پایانه‌ها محل عبور و مرور مسافران شهرهای مختلف و رانندگانی هستند که دائما در حال جابه‌جایی هستند، بنابراین یکی از آلوده‌ترین مکان‌های عمومی هستند. از این رو بهتر است استفاده از ماسک را در طول حضور در پایانه و داخل اتوبوس فراموش نکنید. به این نکته توجه داشته باشید که خود شما ممکن است ناقل بیماری باشید و حتی اگر سایر افراد مشکلی نداشته باشند ممکن است شما ویروس را به آن‌ها انتقال دهید.

البته توجه داشته باشید که لازم است ماسک مورد استفاده هم هر چند ساعت یک بار تعویض شود. زیرا رطوبت ایجاد شده در ماسک می‌تواند منبع رشد و تکثیر ویروس تلقی شود. همچنین هنگام تعویض ماسک حتما نکات بهداشتی را رعایت کنید و بلافاصله ماسک آلوده را در یک کیسه دربسته قرار دهید تا بتوانید جلوی انتقال ویروس را بگیرد. برای تعویض کردن ماسک نیز لازم است از کش‌های تعبیه شده برای ثابت نگه داشتن ماسک استفاده شود.

صابون جیبی به همراه داشته باشید

هر چند که معمولا در سرویس بهداشتی هر پایانه‌ای صابون مایع پیدا می‌شود. اما محض اطمینان بیش‌تر بهتر است که یک صابون جیبی همراهتان باشد که هم در پایانه و هم در طول سفر هر کجا که امکانپذیر شد، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. البته حتما کسانی که در این شرایط به سفر می‌روند، کار ضروری دارند و همه این نکات را هم بهتر از ما می‌دانند. هدف از این مطلب ما هم تنها یک یادآوری کلی است که چیزی از قلم نیفتد.

لازم به ذکر است که اگر صابون جیبی ما یک بار مصرف باشد، بهتر است که به تعداد کافی از این صابون‌ها به همراه داشته باشیم. زیرا یکی از مهمترین لوازم مورد نیاز سفر را این روزها صابون‌ها تشکیل می‌دهند.

دستمال کاغذی جیبی یکی از لوازم ضروری برای شماست

همه ما معمولا در سفرهای خود بین چک لیست لوازم سفرمان دستمال کاغذی جیبی هم داریم. اما این روزها به همراه داشتن این وسیله بهداشت شخصی آن قدر اهمیت دارد که لازم دانستیم که در این مطلب نیز به آن‌ها اشاره کنیم.

استفاده از دستمال کاغذی را هنگام عطسه و سرفه فراموش نکنید. این دستمال کاغذی‌ها هنگام لمس سطوح و برداشتن برخی از لوازم و وسایل مورد نیاز نیز یاری‌گر شما خواهد بود.

همه این‌ها را اندر محاسن استفاده از دستمال کاغذی گفتیم... اما امان از عطسه‌ها و سرفه‌های یهویی!

اصلا معلوم نیست کی پیدایشان می‌شود و تا بخواهی بجنبی و دستمال را از جیبت بیرون بیاوری... کار از کار گذشته است! برای این مواقع بهتر است آرنج خود را دور دهنتان حلقه کنید و تا جای ممکن از هدایت شدن ویروس به سمت دیگران پیش‌گیری کنید.

از دستکش یک بار مصرف استفاده کنید

اکنون شرایط کشور این را ایجاب کرده است که همه افراد حتما و لزوما باید از دستکش‌های یک بار مصرف استفاده کنند. بنابراین استفاده از دستکش‌های یک بار مصرف را بیهوده ندانید. بهتر است جمله را این‌گونه بازگو کنم که از لمس هر سطحی بدون دستکش اجتناب کنید. زیرا هر جایی که فکرش را می‌کنید و نمی‌کنید ممکن است شامل ویروس باشد و با لمس آن سطح ویروس همراه شما شود و چند روزی را هم مهمان شما باشد.

البته حواستان به این موضوع باشد که استفاده از دستکش یک بار مصرف به این معنی نیست که دیگر شما در مقابل ویروس ایزوله شده‌اید. بلکه تنها اندکی از انتقال ویروس جلوگیری می‌کند. البته فراموش نکنید که این دستکش‌ها هم حتما باید هر چند ساعت یک بار عوض شود. زیرا همه سطح‌های مرطوب به نوعی منبع جذب، رشد و انتقال ویروس هستند. هنگام تعویض دستکش‌ها نیز حتما باید توجه داشته باشید که دستتان به سطح بیرونی دستکش اصابت نکند. استفاده از مایع ضدعفونی را نیز قبل و بعد از استفاده از دستکش فراموش نکنید.

باز کردن درب‌های مختلف را بدون دستکش یک بار مصرف یا دستمال کاغذی فراموش کنید!!!

اکنون که به هر دلیلی مجبور هستید در این شرایط بحرانی بیرون از منزل باشید. احتمالا با سطوح و درب‌های مختلفی هم روبه‌رو خواهید که مجبور به باز کردن یا بستن آن‌ها هستید. از درب آسانسور بگیر تا در تاکسی و هزاران سطحی که روزانه هزاران نفر آن را لمس می‌کنند. بله قبول داریم که لمس این سطوح بخش جدایی ناپذیری از زندگی است. اما می‌توان با رعایت چند نکته ساده این مشکل را تا حد زیادی حل کرد. مثلا این که از دستکش‌های یک بار مصرف نایلونی، دستمال کاغذی یا حتی نایلون فریز برای لمس سطوح مختلف استفاده کنیم، فکر نمی‌کنم کار چندان پیچیده‌ای باشد. حتی استفاده از خلال دندان برای لمس دکمه‌های آسانسور هم می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

کیسه زباله به همراه داشته باشید

احتمالا برخی از شماها به محض مواجهه با این مورد به این موضوع فکر کنید که همین‌مان مانده که هر جا می‌رویم یک کیسه زباله هم با خودمان ببریم. اما مسئله ساده‌تر از این است که فکرش را می‌کنید. حتی به همراه داشتن چند کیسه فریزر هم کفایت می‌کنید. مسئله اینجاست که فقط کافی است که نایلون پلاستیکی در اختیار داشته باشید که هنگام تعویض ماسک و دستکش خود سریع آن‌ها را داخل این کیسه قرار دهید و سرش را محکن ببندید تا ویروس‌هایی که احتمالا در آن‌ها کمین کرده بودند زندانی شوند و راهی به بیرون پیدا نکنند.

محلول ضدعفونی کننده سطوح به همراه داشته باشید

درست است که شخص شما بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت می‌کنید. اما آیا اطمینان دارید که همه سطوحی که شما آن را لمس می‌کنید و یا حتی صندلی که در پایانه روی آن نشسته‌اید هم کاملا پاکیزه است؟ مطمئنا پاسختان منفی است. بنابراین چه بهتر که یک محلول ضدعفونی کننده سطوح نیز به همراه داشته باشید تا بتوانید برخی از سطوح غیر قابل اجتناب از لمس، اعم از صندلی‌های پایانه را ضدعفونی کرده و سپس استفاده کنید. این محلول بهتر است به صورت اسپری باشد تا استفاده از آن برایتان ساده‌تر باشد.

چمدان یا ساک دستی خود را داخل نایلون قرار دهید

بله درست است که شما از تمیز و پاک بودن چمدان و ساک دستی خود اطمینان دارید. اما هیچ اطمینانی در خصوص تمیز بودن سطحی که قرار است ساک بر روی آن قرار گیرد، وجود ندارد. بنابراین بهتر است هنگام خروج از منزل، چمدانتان را داخل یک نایلون بزرگ قرار دهید و بعد از رسیدن به مقصد آن را از کیسه نایلونی خارج کنید. به این ترتیب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که ساک دستی یا چمدان شما حامل ویروس نیست. البته ضدعفونی کردن آن با اسپری در فواصل زمانی مختلف نیز خالی از لطف نخواهد بود.

از دست دادن پرهیز کنید!

بله این‌که مدت‌ها بعد دوست خود را که برایتان بسیار عزیز است می‌بینید، بسیار لذت بخش است. همه هم دوست دارند که این محبت خود را به نوعی نشان دهند. ولی لطفا نقدا دور دست دادن و در آغوش کشیدن را خط بکشید. باور کنید آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیست. می‌توانید با حفظ ارتباط چشمی و زبان بدنتان هم محبت خود را به آن‌ها بروز دهید. هیچ خطری هم ندارد. نه برای آن‌ها و نه برای شما.

بلیط خود را اینترنتی خرید کنید!

در این شرایط ذات سفر رفتن هم مشکل دارد چه برسد به بلیط تهیه کردن از پایانه‌ها! حالا که مجبور به سفر هستید و قرار است یک سفر ضروری اتوبوسی پیش رو داشته باشید، لازم نیست حتما برای تهیه بلیط به پایانه‌ها مراجعه کنید. زیرا سامانه‌های فروش آنلاین بلیط اتوبوس مانند سفر۷۲۴ که تحت نظارت رسمی سازمان راهداری فعالیت می‌کنند، امکان خرید بلیط را برای شما فراهم می‌کند. بنابراین با چند کلیک ساده می‌توانید به راحتی بلیط مقصد دلخواه خود را تهیه کنید و تنها هنگام حرکت سرویس و با رعایت نکات بهداشتی به پایانه مراجعه کنید.

خرید اینترنتی

زودتر از زمان حرکت سرویس خود در پایانه حاضر نشوید!

اکنون که بلیط‌تان را هم به صورت اینترنتی خریداری کرده‌اید و می‌دانید دقیقل راس چه ساعتی قرار است سرویس شما حرکت کند. لزومی ندارد که از ساعت‌ها قبل به پایانه مسافربری مراجعه کنید. کافی است ۱۰ دقیقه قبل برسید و بلیط کاغذی خود را تهیه کنید و بلافاصله سوار اتوبوس سرویس خود شوید. البته رعایت نکات بهداشتی را هم فراموش نکنید.

از تجمع در محیط پایانه خودداری کنید

این روزها شرایط کشور به گونه‌ای است که باید از هر گونه تجمعی پرهیز شود. زیرا حضور بیش از یک نفر در یک مکان احتمال هدایت ویروس به این مکات را به شدت افزایش می‌دهد. حال پایانه‌ای را تصور کنید که در هر دقیقه چندین نفر در آن عبور و مرور می‌کنند. بنابراین فکر می‌کنم اصلا نیازی به توضیح نباشد که چرا باید از تجمع در محیط پایانه‌ها اجتناب شود.

تجمع

هنگام حضور در سالن انتظار فاصله خود را با سایر افراد حفظ کنید!

این که در سالن انتظار پایانه حضور دارید و همه نکات بهداشتی را هم رعایت می‌کنید. بسیار عالی است. اما ممکن است افرادی هم همزمان با شما در همان مکان حضور داشته باشند که برخی از نکات را کامل رعایت نمی‌کنند. بنابراین برای سلامتی خودتان و آن‌ها بهتر است که فاصله خود را با همه اطرافیانتان حفظ کنید. رعایت این فاصله در حقیقت احترام به حقوق شهروندی است.

هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید

این روزها همه روی رفتار هم حساس هستند. بنابراین شما هم سعی کنید تا جای ممکن باعث نگرانی دیگران نشوید. شاید یک عطسه ساده شما که حتی علت آن حساسیت فصلی باشد، چنان نفر کناری شما را نگران و دستپاچه کند که عواقبش قابل جبران نباشد. بنابراین هنگام سرفه و عطسه ولو اگر ناگهانی باشد، حتما جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. همچنین بلافاصله بعد از عطسه یا سرفه دست‌های خود را تمیز و ضدعفونی کنید.

کتاب‌های صوتی را جایگزین کتاب‌های کاغذی کنید!

کتاب یار و همراه همیشگی ما در سفرهای اتوبوسی است. اما این روزها حتی استفاده از این یار همیشگی هم اندکی دشوار شده است. زیرا این ویروس خطرناک حتی احترام کاغذهای لطیف کتاب را هم نگه نمی‌دارد. بنابراین شاید بهتر باشد به جای خواندن کتاب‌های کاغذی به کتاب‌های صوتی گوش دهیم. البته به شما حق می‌دهم که گوش دادن به کتاب‌های صوتی چندان هم ساده نیست. به شخصه خودم هم عاشق ورق زدن کتاب و بوییدن آن هستم تا زنده باشم. ولی شرایط اکنون کاملا استثنایی است. شاید روز و وقتی دیگر بتوانیم در مسافرت یا هر جای دیگری کتاب‌هایمان را نیز در آغوش بگیریم.

کتاب صوتی

تا حد امکان از تلفن همراه خود در محیط پایانه استفاده نکنید

تلفن همراه شما یکی از مهمترین قسمت‌هایی است که ویروس‌ها می‌توانند برای استراحت انتخاب کنند. بنابراین بهتر است نقدا آن را در کیف یا جیبتان بگذارید و در محیط خارج از منزل کمتر از آن استفاده کنید. قبل از استفاده نیز مجددا آن را ضدعفونی کنید.

از خودتان تست کرونا بگیرید!

این روزها همه به دنبال راهی هستند که مطمئن باشند که مشکل خاصی ندارند. بنابراین بهتر است در مرحله اول در صورت داشتن هر مورد از علایم بیماری در منزل بمانید و دستورهای خود مراقبتی را اجرا کنید. همچنین با استفاده از سایت‌های معتبر و بررسی علایم خود، به صورت آنلاین تست کرونا دهید و از سلامت خود و اعضای خانواده خود اطمینان حاصل کنید.

تست آنلاین کرونا

دستورالعمل‌های مربوط به رعایت بهداشت فردی و اجتماعی را جدی بگیرید!

پیش از این در خصوص رعایت بهداشت فردی و اجتماعی در شرایط کنونی مطلب مفصلی را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم. مطالعه آن برای شما عزیزان همراه ما خالی از لطف نخواهد بود.