درحالی‌که دریاچه سوان در فصل‌های گردشگری شلوغ‌تر است، بنابراین این دریاچه آرامش بیشتری دارد. این دریاچه علاوه بااینکه منبع آبیاری و تولید برق است، منبع رودخانه Akhurian نیز به شمار می‌رود. در سال ۲۰۰۹ در کنار دریاچه یک پارک جدید ساخته شد تا از منطقه محافظت نموده و ۱۰۰ گونه پرنده را نیز در آنجا قرار دادند. پوشش گیاهی این منطقه بسیار زیبا است. این دریاچه زیستگاه مرغ دریایی ارمنی است. در اطراف این دریاچه می‌توان کمپ زده و گردش نمود.

دریاچه آرپی در استان شیراک ارمنستان، در فلات آسوتسک در شمال غربی کشور واقع شده است. دریاچه در ارتفاع 2025 متری ز سطح دریا با مساحت 220 کیلومتر مربع واقع شده. این دریاچه حاصل یک زمین لرزه تکتونیکی آتشفشانیه.

در سال 1951، سد آرپی برای ایجاد مخزنی در دریاچه آرپی ساخته شد و به طور مصنوعی 4.5 کیلومتر مربع مساحت اب 1.6 متر عمق و حجم 5 میلیون متر مکعب  رو افزایش داد. سد مخزن 10 متر ارتفاع و 80 متر طول دارد. گستردگی دریاچه مخزن طول 7.3 کیلومتر طول و 4.3 کیلومتر عرض با مساحت 20 کیلومتر مربع، عمق 8 متر و حجم 30 میلیون متر مکعبه.

دریاچه آرپی دومین مجموعه مهم آبی در ارمنستان، بعد از دریاچه سوانه. این دریاچه به آبیاری کشاورزی و محصولات آب - برق کمک می کند. دریاچه توسط رودخانه ماته آب و چهار جریان تغذیه می شود و منبع رودخانه آخوری است.

دریاچه دارای گیاه و جانوران غنی است. این یک سایت محافظت شده توسط کنوانسیون رامسره و یک پارک ملی در اطراف دریاچه در سال 2009 تاسیس شده. در زمستان، کاملا از یخ پوشیده شده. در آب های دریاچه بیش از 100 گونه از پرندگان در اطراف دریاچه آرپی مشاهده شده ، به همین دلیل منطقه از نظر پرنده  منطقه مهمی شناخته شده.

با خرید اینترنتی بلیط اتوبوس می توانید به آسانی هم به شهرهای داخلی و به شهرهای خارجی بلیط اتوبوس خرید کنید. خرید بلیط اتوبوس 24 ساعته و با پشتیبانی از جامع ترین سایت تخصصی فروش بلیط اتوبوس، سامانه سفر724، مطمئن ترین راه خرید بلیط اینترنتی اتوبوس می باشد.