کلیسای گغارت با معماری شگفت انگیز در دل یک کوه و دره ای به همین اسم یعنی گغارت، و در ۴۰ کیلومتری شرق ایروان در استان کوتایک ارمنستان و در ۹ کیلومتری معبد گارنی واقع شده. این کلیسا در فهرست میراث فرهنگی معنوی یونسکو هم به ثبت رسیده. 

گغارد یا گغارت درارمنی به معنای “نیزه” هست و به نیزه ای اشاره داره که پس از به صلیب کشیده شدن مسیح برای اطمینان پیدا کردن از زنده بودن مسیح، از اون استفاده کردن و بعداز اون کلیسای گغارت به صومعه تغییر نام داد. نیزه در حال حاضردر موزه کلیسای جامع اجمیازدین مقدس نگهداری میشه.

جالبه بدونین که زمان ساخت این بنا به دو دوره تاریخی میرسه و در کل هم از دو قسمت اصلی تشکیل شده. خاندان زاکریان که از ثروتمندترین خاندان ارمنستان بودن،در اوایل قرن سیزدهم این ملک رو به خودشون اختصاص داده بودنو به دستور این خاندان کلیسای بیرونی در سال 1215 ساخته شده بود. این ملک توسط خاندان زکریا از خاندان زاکریان خریداری میشه و اونا هم دستور میدن یه کلیسای داخلی ساخته بشه. اوایل قرن سیزدهم کلیسای درونی اماده میشه. این کلیسای درونی از سه قسمت اصلی ساخته شده و یکی از این قسمت ها آرامگاه سلسله پروشییان حساب میشه. کلیسای درونی که توسط خاندان زکریان خریداری شده بود، 10 سال طول کشید تا ساخته بشه.

باور عامیانه جالبی در مورد این کلیسا وجود داره که اگه کسی بتونه از 7 تا سنگی که بهداخل فرورفتگی کوچک ورودی کلیسا پرتاب میکنه، بتونه 3 رو داخل اون بندازه و پایین هم نیفته، آرزوش برآورده میشه!!! چشمه ای هم داخل کلیسا هست، که مردم باور دارن هرکی صورتش رو با اون آب بشوره، صورتش جوون تر میشه.

 این صومعه در قرن ۴ میلادی مجدد توسط گریگور روشنگربازسازی شد.

با خرید اینترنتی بلیط اتوبوس می توانید به آسانی هم به شهرهای داخلی و به شهرهای خارجی بلیط اتوبوس خرید کنید. خرید بلیط اتوبوس 24 ساعته و با پشتیبانی از جامع ترین سایت تخصصی فروش بلیط اتوبوس، سامانه سفر724، مطمئن ترین راه خرید بلیط اینترنتی اتوبوس می باشد.