اکثر مسافرا و زائرین امام رضا، به قصد و نیت زیارت حرم ایشون راهی سفر به مشهد با اتوبوس میشن و زیاد مایل به گشت و گذار در اماکن تفریحی و یا مکان های گردشگری اطراف مشهد یا داخل مشهد نیستن؛ غافل از اینکه چنین جاهایی هم جذابیت های خودشون رو دارن. در پایین با ما همراه باشید تا در خونه ی داروغه ی قدیم مشهد رو بزنیم و به کند و کاو در اونجا بپردازیم.

موقعیت جغرافیایی خانه داروغه

خانه داروغه مربوط به دوره قاجاره و در مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه واقع شده. شما وقتی که میخواید به اینجا برید، وقتی قدم به خیابون نواب صفوی میذارید، حس و حال قدیمی که از وجود سه تا خونه ی واقع شده در اون کوچه بهتون دست میده رو کاملا متوجه میشید؛ انگارکه هویت تاریخی خودتون رو پیدا کرده باشید. علاوه بر خونه داروغه، سه تا خونه ی قدیمی دیگر نیز دارای ارزش تاریخی بالایی هستن که در گذشته به هم وصل بودن.

تاریخچه ی خانه ی داروغه

خانه ی داروغه توسط معماران و بناهای روس در اواخر دوره قاجار و برای داروغه مشهد( محمد یوسف خان) ساخته شده بود.

بهتره بدونید که این خونه تا سه دهه ی قبل منزل شخصی بوده، اما بعد از دهه ی 60 یعنی در سال 1366 توسط ورثه به نمایندگان یکی هیئت های مذهبی میبد یزد فروخته شد تا اینکه دوباره در سال 1391 توسط شهرداری مشهد به زیر مجموعه ی شهرداری درآمد.

معماری خانه ی داروغه

این خونه ی قدیمی از معماری بسیار زیبایی برخورداره، به طوری که حیاط از دو قسمت زمستان نشین و تابستان نشین تشکیل شده. واقعا باید به چنین معمارهایی که فکر گرما و سرما ی مردم رو میکنن هزاران آفرین گفت!

در قسمت زمستان نشین تمامی وسایل گرماساز، مطبخ و ... در پایین قرار گرفته که به نوعی بتونه دمای خونه رو متعادل نگهدارن؛ از همه مهمتر اینکه پنجره های دوجداره و بخاری دیواری های نصب شده هستن که با توجه به زمان ساخت، نصب چنین لوازمی خیلی عجیب بنظر میرسه!

اما برسیم به قسمت تابستان نشین خانه ی داروغه. در اینجا هم دوباره شاهد مهندسی بسیار عالی و قوی هستیم که باعث میشد یک خونه با مساحت بزرگ بدون هیچ هزینه ای اداره بشه. مثلا وجود اتاق های بادگیر و حوض آبی خنک و ... که با انرژی باد، آفتاب، آب و ... کار میکنن باعث خنک شدن بنا میشدن و هوای کاملا معتدلی رو بوجود می آوردن.

مساحت زیربنای خانه ی داروغه هم در حدود هزار و صد متره که شهرداری مشهد بعد ها اقدام به نوسازی اونجا کرد.

ویژگی های برتر خانه ی داروغه

خانه ی داروغه دارای سرداب هم هست و یکی از نخستین شومینه های مشهد در اونجا نصب شده. نخستین حمام خصوصی مشهد هم در این خونه ساخته شده. پس به این ترتیب گوشه ای از جایگاه تاریخی اون به خوبی روشن میشه. داخل این بنای دو طبقه نانوایی هم وجود داره. همچنین طرح تراس پله های دوطرفه، تزئینات و اروسیها هم نشان دهنده ی الگوبرداری از طرح های معماری شرقیه.

همین سری از ویژگی ها باعث شده که خانه ی داروغه هم در آثار ملی و هم پژوهش های یونسکو صاحب چندین ویژگی های افتخارآفرین بشه.

شما میتونین هر روز از ساعت ۸ لغایت ۱۴ در ایام اداری هفته به صورت رایگان از خونه ی قدیمی و جذاب بازدید کنید.