ولینگتون، پایتخت نیوزلند برای اولین بار در جهان از اتوبوس‌های دو طبقه تمام الکتریکی برای بهبود و ارتقاء سامانه حمل و نقل بین شهری استفاده خواهد کرد.

به گزارش گروه خودروی عصر ایران، شرکت هلندی "هلیوکس" در حال ساخت شارژهای قوی برای این اتوبوس هاست و به زودی واحدهای شارژ کننده سریع را به  ولینگتون ارسال می‌کند. دو نمونه از این شارژرها فوق سریع و 50کیلوواتی هستند.

باب بوهویس مدیر بخش صنعت اتومبیل هلیوکس در خصوص ساخت این واحدهای شارژی گفت: این شرکت از ساخت اولین شارژهای سریع خودرویی در نیمکره جنوبی احساس رضایت می‌کند و ساختارهای شارژی این شرکت عامل اصلی توسعه خودروهای بزرگ الکتریکی در نیوزلند است.

وی همچنین تشریح کرد ایستگاه‌های شارژ بسیار محتاطانه و با توجه به استراتژی تعریف شده در شهر و در محدوده وسیعی از حومه شهر ولینگتون قرار خواهند گرفت. ولینگتون اولین شهر نیوزلند است که روی ساخت اتوبوس‌های تمام الکتریک برنامه‌ریزی می‌کند.

نیوزلند در قدم اول الکتریکی‌سازی - تا سال 2020 - قصد دارد بیش از 10 اتوبوس برقی را به ناوگان حمل و نقل خود اضافه کند و در سال 2021، 12 خودروی دیگر را به این مجموعه بیفزاید.

کوین اسنل مدیر بخش حمل و نقل و گروه ترانزیت  ولینگتون  نیز در این خصوص گفت:  این پروزه اولین قدم الکتریکی‌سازی اتوبوسی در نیوزلند محسوب می‌شود و ظرفیت استفاده از خودروهای بیشتر و بزرگ‌تر در این بخش وجود دارد. وی افزود: با برنامه‌ریزی جامع می‌توان تعداد اتوبوس‌های الکتریکی این ناوگان را به 400 دستگاه رساند. وی افزود نتیجه چنین حرکتی کاهش انباشتگی در مراکز شهر و سفرهای سریع‌تر است.

این جریان الکتریکی‌سازی با استانداردهای آلایندگی یورو 6  مصوب در میانه سال 2018 هماهنگی کامل دارد. از طرفی پایتخت نیوزلند اولین شهر در جهان است که به اتوبوس‌های دو طبقه الکتریکی مجهز می‌شود.

منبع: عصر ایران