با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» در گلستان برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، ابراهیم کریمی گفت: جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» با حضور هنرمندان چهار استان شمالی کشور  شامل گلستان، مازندران، گیلان و قزوین با پخت انواع غذاهای سنتی و محلی ایرانی از یازده الی ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۶  به‌مدت سه روز در استان گلستان به میزبانی شهرستان گرگان برگزار خواهد شد.

ابراهیم کریمی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره ایرانی فرهنگ گردشگری فرصتی مناسب برای احیای غذاهای سنتی ایرانی است گفت: غذای ایرانی در حوزه فرهنگی و تمدنی ما از جایگاه خاص و مهمی برخوردار است و به‌دلیل تنوع اقلیم و طبیعت، تنوع غذایی زیادی در کشور ما وجود دارد که جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» فرصت مناسبی برای معرفی این گنجینه ارزشمند است.

وی افزود: پرداختن به آداب پخت غذای سنتی و اصیل ایرانی سبب حفظ میراث ناملموس و همچنین احیا و معرفی این غذاها با گردشگران داخلی و خارجی می‌شود.

ترویج غذاهای بومی هر منطقه

کریمی درباره اهداف برگزاری این جشنواره، گفت: ترویج فرهنگ غذاهای بومی و منطقه‌ای استان‌ها، ترویج سفره‌های ایرانی و احیای دوباره فرهنگ استفاده از غذاهای بومی هر منطقه و ترویج طبخ و ارائه غذاهای سنتی، بومی هر منطقه در رستوران‌ها، مراکز طبخ و توزیع غذا، هتل‌های هر شهر و استان از اهداف این جشنواره است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در پایان گفت: این جشنواره در چهار بخش پیش غذا، غذای اصلی، دسرها و دمنوش ها و نوشیدنی های سنتی بومی و محلی و با سه محور پخت غذاهای سنتی، نمایشگاه صنایع دستی مرتبط با غذا و فرهنگ غذا و موسیقی و آیین های مرتبط با غذا برگزار خواهد شد.

گفتنی است که پیش از این قرار بود این جشنواره در۲۱ تیرماه سال جاری برگزار شود که به دلیل گرمای غیر مترقبه هوا و درخواست کلیه استان های معین و با موافقت مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، زمان برگزاری جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» به یازده لغایت ۱۳ مرداد ماه سال جاری تغییر یافت.

در این نمایشگاه ۱۰ غرفه در اختیار استان‌های معین قرار می گیرد که از این مجموعه سه غرفه به‌صورت رایگان و بقیه با اخذ مبلغی به استان‌ها اجاره داده می‌شود. این جشنواره که در شهرستان گرگان، جاده کمربندی، سالن هلال‌احمر برگزار می‌شود از ساعت ۶ عصر تا ۱۱ شب پذیرای علاقه‌مندان است.

منبع: خبرگزاری مهر