رئیس پلیس راه راهور نیروی انتظامی گفت: برای نخستین بار طی چند سال گذشته حادثه اتوبوسی منجر به فوت در نوروز نداشتیم.
به گزارش مهر، سردار حمیدی با اشاره به اینکه فاز نهایی سامانه سپهتن(سامانه نظارت و پایش تردد ناوگان حمل‌ونقل عمومی) در نوروز امسال بر روی اتوبوس‌ها راه‌اندازی شد، گفت: سامانه سپهتن، تخلفات اتوبوس‌ها و متعاقب آن، تصادفات اتوبوس‌ها را در نوروز بسیار کاهش داد.
رئیس پلیس راه راهور ناجا با اشاره به اینکه کنترل سنتی، دستی و فیزیکی پلیس بر رفتار رانندگان به‌خصوص در بخش حمل‌ونقل عمومی پاسخگو نیست، گفت: در سال۹۶ حدود ۴.۵میلیون صورت وضعیت مسافری صادر شده است که کنترل این حجم جابجایی عملا بدون تجهیزات الکترونیکی مقدور نیست.
وی با اشاره به اینکه شمار اتوبوس‌ها در کشور از ۴هزار دستگاه در سال۸۶ به ۱۶هزار دستگاه در سال۹۶ رسیده است، افزود: این در حالی است که با اقدامات کنترلی پلیس و به‌کارگیری تجهیزات الکترونیکی توانستیم شمار کشته‌های این وسایل نقلیه را از ۵۴۳نفر در سال۸۶ به زیر ۲۰۰نفر در سال۹۶ کاهش دهیم.
سردار حمیدی بر ضرورت توسعه به‌کارگیری فناوری‌های نوین در حوزه حمل‌ونقل به‌خصوص ناوگان حمل‌ونقل عمومی تاکید کرد و گفت: در عین حال پلیس نیز از فناوری‌های جدید در این حوزه که بتواند از وقوع تصادفات و حوادث جاده‌ای پیشگیری کند، حمایت می‌کند.
رئیس پلیس راه راهور ناجا از توسعه سامانه و تکمیل سامانه سپهتن خبر داد و گفت: پلیس در تلاش است این سامانه را در سال جاری بر روی محموله‌های خطرناک(محموله‌های سوختی، نفتی، مواد شیمیایی) راه‌اندازی کند.

منبع: خبرگزاری ابتکار