اگر چند وقت پیش با اتوبوس به تبریز سفر می‌کردید احتمالا از دیدن وضعیت آشفته‌ی ترمینال اصلی یکی از شهرهای بزرگ کشور و نبود سالنی مجهز که بتواند شرکت‌های مسافربری را زیر یک سقف جمع و خدمات مورد نیاز مسافران را فراهم کند، تعجب می‌کردید. حالا ولی خیلی چیزها تغییر کرده است. دیگر خبری از سکوهای شلوغ و مردمی که ساک به دست به این طرف و آن طرف می‌روند و نمی‌دانند که اساسا باید از کجا بلیت بخرند، کجا باید منتظر اتوبوس باشند و یا از کجا می‌توانند به بدرقه‌ی مسافران‌شان بروند، نیست. حالا وقتی اتوبوس خروجی ترمینال را از اتوبان کسائی دنبال می‌کند و وارد محوطه‌ی آن می‌شود، بسته به شهر مبداء و تعاونی مربوطه، در نزدیکی یکی از سکوهای روبروی سالن می‌ایستد. مسافران از اتوبوس پیاده می‌شوند و وقتی بار و وسایل‌شان را تحویل گرفتند تنها چند متر با ساختمان جدید فاصله دارند و دیگر لازم نیست که دنبال سالن‌های انتظار کوچک و پراکنده‌ی قبلی بگردند.

همراه سفر 724 باشید تا با ویژگی های بارز و برجسته این پایانه مدرن بیشتر آشنا شوید.

پایانه تبریز، پایانه ای مدرن و یکپارچه

ساختمان جدید ترمینال تبریز در حالی در 20 اسفند سال 1394 افتتاح شد که این افتتاحیه بیشتر وجه نمادین داشت. در واقع این ترمینال کار خود را به شکل جدی از مرداد ماه 1395 آغاز کرد و با یکپارچه کردن دفاتر تعاونی‌های اتوبوس‌رانی، شرکت‌های مسافربری سواری و ارائه‌کردن امکاناتی چون فروش مواد غذایی و تنقلات، فود کورت (هنوز راه‌اندازی نشده)، سالن‌های انتظار، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، دفتر راهنمایی و عابربانک در فضایی واحد، پذیرای هزاران مسافر در طول شبانه روز است.

مجموعه‌ی جدید احداث شده شامل ساختمان ترمینال اصلی تبریز و پارکینگ و فروشگاه‌های پیرامونی آن است. ساختمان ترمینال براساس الگوهای معماری مدرن طراحی و اجرا شده است. استفاده از سازه‌های فضایی،کار در قالب نقشه‌ای قوسی شکل، الگوی ساده ولی کارآمدی است که اجازه داده دفاتر شرکت‌های مسافربری با چینشی اصولی و آسان به لحاظ دسترسی در داخل بنا قرار گیرند. کاهش ستون‌ها و نورگیری بهتر فضای سالن از مزیت‌های استفاده از این نوع سیستم سازه است که آن را نسبت به روش‌های قدیمی تیر و ستون بتنی (یا فلزی) کارآمدتر و اصولی‌تر می‌کند. فرم قوسی سقف و استفاده از قطعات فلزی برای ساخت آن علاوه بر سبکی سازه و افزایش مقاومت بنا در برابر زلزله، شکل بیرونی طرح را هم به نشانه‌ای شهری تبدیل کرده که به خوبی جذابیت‌های یک سازه مدرن و مرتبط با بخش حمل‌ونقل و مفاهیم مرتبط با آن ( سرعت و...) را به نمایش می‌گذارد.

در نظر گرفتن پارکینگ مجزا و در ارتفاعی پایین‌تر از سطح زمین، ضمن اینکه مشکل آشفتگی پارکینگ طرح قبلی را حل کرده، امکان پیش‌بینی فضاهای خدماتی و تجاری را در بخش‌های پیرامونی، به شکلی که به منظر و چشم‌انداز ترمینال هم خدشه‌ای وارد نکنند میسر نموده است.

راحتی در نشانه‌یابی

تصور کنید روزی برفی است و در صبحی سرد به ترمینال تبریز رسیده‌اید. قبلا می‌بایست از بین کلی اتوبوس  و در حالیکه به سختی ساک و بارهای‌تان را به دنبال خودتان می‌کشید، فضای سرپوشیده‌ای را پیدا می‌کردید تا شاید بتوانید یک لیوان چای بنوشید و یا نماز بخوانید و برای مقصد بعدی‌تان تصمیم بگیرید. حالا ولی بعد از فاصله‌ی بسیار کوتاهی پیاده‌روی، وارد سالن بزرگ و گرمی می‌شوید که نیازهای اولیه‌ای مثل نوشیدن چای و مواد غذایی و رفتن به دستشویی و یا خواندن نماز به سادگی قابل برطرف ‌شدن است. دستشویی‌ها و نمازخانه در گوشه‌ی ساختمان قرار گرفته‌اند اما این به معنی ناپیدا‌بودن آن‌ها نیست. بوفه هم در طرف دیگر سالن قرار گرفته و پیدا کردن آن اصلا سخت نیست. به‌خصوص که فضای پیش‌بینی شده برای ترمینال به‌اندازه‌ی کافی وسیع هست که از تراکم بیش از حد جمعیت جلوگیری شود و البته آن‌قدری هم وسیع و بزرگ‌مقیاس نیست که شما را در خودش گم کند!  

همین سهولت در نشانه‌یابی برای مراجعین به ترمینال هم صادق است. پیش از ساخته‌شدن بنای جدید پایانه، شما بعد از پارک‌کردن خودرویتان با منظره‌ی آشفته‌ای مواجه می‌شدید. تعدادی زیادی از دلال‌ها و دادزن‌ها سد راه‌تان می‌شدند و وقتی راه‌تان ار از لابه‌لای‌شان باز می‌کردید خودتان را بین انبوه اتوبوس‌ها و جمعیت سرگردانی می‌دیدید که همگی از سمتی به سمت دیگر می‌رفتند. در لابه‌لای آن شلوغی و ازدحام باید دنبال دفاتر فروش بلیت می‌گشتید. می‌بایست مدت نسبتا زیادی پیاده‌روی می‌کردید تا خودتان را به سالن محقر فروش بلیت برسانید و معلوم نبود که آن‌جا جایی برای نشستن و انتظار کشیدن باقی مانده باشد یا نه! حالا ولی کافی‌ است خودرویتان را در پارکینگ پارک کنید (هرچند که دریافت وجه یکی از نکات منفی این پارکینگ است) و یا با تاکسی درست روبروی ساختمانی آرام و با فضای وسیع مقابلش پیاده شوید. اگر از پارکینگ وارد می‌شوید، محوطه زیبایی از آب‌نما و فضای سبز به پیشواز شما می‌آیند و بعد ساختمانی زیبا و مدرن، بدون آنکه از دادزن‌ها و شلوغی و ازدحام خبری باشد، شما را به فضای داخلش دعوت می‌کند. با تاکسی هم که باشید خیلی راحت وسایل‌تان را از صندوق عقب برخواهید داشت و وارد تنها ساختمان مقابل‌تان خواهید شد. در داخل شرکت‌های مسافربری با تابلوهایی یک‌دست و خوانا مقابل‌تان قرار گرفته‌اند. نه از فریادهای متداول در ترمینال‌های پایتخت خبری هست و نه از ستون‌های پر تعداد و مسیرهای گیج‌کننده. سراغ شرکت مسافربری که می‌خواهید می‌روید، بلیت تهیه می‌کنید و روی یکی از صندلی‌های موجود در همین سالن می‌نشینید. چنانچه نوشیدنی خواستید، کافی است سر بگردانید تا بوفه را در گوشه‌ی سالن پیدا کنید. زمان حرکت که نزدیک شد به سالن پشتی می‌روید، یعنی همان‌جایی که وقتی از شهری به تبریز بازمی‌گردید قدم به آنجا می‌گذارید. از شیشه‌های بزرگ و سرتاسری می‌توانید اتوبوس‌ها را در پارکینگ‌هایشان ببینید. بر روی صندلی‌های این سالن منتظر بمانید و وقتی موقع حرکت رسید از سالن بیرون بروید و سوار اتوبوس مد نظرتان شوید.

البته وقتی طبقه‌ی دوم یا همان فودکورت افتتاح شد، این فرصت را دارید که از غذاهای متنوع رستوران‌های ترمینال هم استفاده کنید. سوالات احتمالی را می‌توانید از دفترهای هر شرکت مسافربری بپرسید و یا به همان دفاتر موجود در نزدیکی ورودی اصلی مراجعه کنید.

طرح ترمینال جدید شاید ساده به نظر برسد، اما مطمئنا این سادگی به نفع کارآیی تمام خواهد شد.

اُمید برای توسعه

در حال حاضر 32 شرکت حمل‌ونقل اتوبوس و مسافربری سواری دفاتر خود را در سالن اصلی ترمینال دایر کرده‌اند. این تعداد ارائه‌دهنده‌ی خدمات جوابگوی وضعیت فعلی و چشم‌انداز میان‌مدت شهر خواهد بود. ساعت کار این تعاونی‌ها از 8 صبح تا زمان آخرین سرویس (حدود 12 نیمه‌شب یا 1 بامداد) خواهد بود که ساعت کار سالن نیز عملا تابعی از این مسئله است. با این‌حال امید می‌رود که در آینده با قطعی‌شدن زمان فعالیت سالن به 24 ساعت زمینه‌ی راحتی و رفاه هرچه بیشتر مسافرین، به‌خصوص آن دسته از مسافرینی که از شهرهای دیگر به تبریز می‌آیند فراهم شود. از طرف دیگر افتتاح هرچه سریع‌تر فودکورت و مجموعه‌ی مستقر در نیم‌طبقه‌ی دوم، به مجهزتر شدن ترمینال و قابلیت بهتر آن در ارائه خدمات کمک خواهد کرد.

پروژه‌ی نوسازی ساختمان ترمینال تبریز، تا حد زیادی توانسته نواقص قبلی را برطرف کند. با این‌حال هنوز لزوم ساماندهی به بخش‌های دیگر ترمینال، به‌خصوص بخش‌هایی چون تاکسی‌رانی و آژانس‌های درون‌شهری و همین‌طور مدیریتی یکپارچه‌تر و اصولی‌تر برای بخش‌هایی چون انبارهای دریافت بار و اغذیه‌فروشی‌های مستقر در سطح ترمینال احساس می‌شود. ضمن اینکه نباید فراموش کرد سایبان‌هایی زیبا و سکوهای جدید، با طرح مدرن ساختمان ترمینال تبریز هماهنگی بیشتری دارند. برنامه‌هایی که امیدواریم مسئولین شهری تبریز آن‌ها را در دستور کار خود قرار دهند.

 

 

 

 

 

 

اطلاعات پایانه مدرن تبریز

 

فود کورت شرقی ترمینال تبریز

 

هایپرمارکت ترمینال مدرن تبریز

شایان ذکر است ، سالن ترمینال تبریز در کشور منحصر به فرد بوده و در میان کشورهای دیگر نیز مطرح است.

امکانات پروژه ترمینال مدرن تبریز:

 • سالن بازی کودکان
 • اتاق مادر
 • انبار توشه
 • پله برقی و آسانسور
 • سالن انتظار
 • سالن مسافرگیری
 • فود کورت
 • شعب بانک دو عدد
 • هایپر مارکت
 • ۱۸ گیشه بلیط فروشی
 • دو باب فروشگاه عرضه لوزام فرهنگی و هنری
 • دو باب کافی شاپ
 • کتابخانه
 • ۵۴ مغازه تجاری با ۲۵۰۰ متر در زیر محوطه ترمینال
 • پارکینگ جمعا ۹۰۰ دستگاه خودرو(۴۰۰ شخصی و ۵۰۰ تاکسی)

سفر724 امکان خرید آنلاین بلیط اتوبوس از اکثر شرکت های مسافربری را به صورت آنلاین فراهم ساخته است. همچنین می توانید با پایانه ها و شرکت های مسافربری سراسر کشور آشنا شده و اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق سامانه safar724.com به دست بیاورید.

Safar724.com