یزد نخستین شهر تاریخی ایران هست که جزو فهرست آثار جهانی قرار گرفت. شهر تاریخی یزد به دلایلی از قبیل وسعت و بزرگی و همچنین حفظ اصالت تاریخی به یونسکو معرفی شده بود. شهری تاریخی که هنوز حیات اجتماعی در ان ادامه دارد.

علاوه بر این یزد ویژگی های معماری خاص خود را نیز دارد. ساختمان های این شهر تاریخی از خشت درست شده اند، مصالح سنتی که با اقلیم و اب و هوای کویر سازگاری دارد.

بافت تاریخی شهر یزد مساحتی نزدیک به 800 هکتار دارد که به عنوان اولین بافت خشتی در کشور و دومین در دنیا به ثبت رسیده است.

شهر یزد جاذبه های گردشگری منحصر به فردی دارد که باعث شده شهر یزد در فصول مشخصی از سال میزبان خیل کثیری از گردشگران باشد. گاهی اوقات تعداد گردشگران این شهر تاریخی و باستانی حدود دو سه برابر جمعیت ساکن این شهر می رسد.

قدیمی ترین بنای خشتی جهان که نارین قلعه نام دارد، بلندترین بادگیر جهان، قدیمی ترین مسجد هم در دل این شهر تاریخی جای گرفته و هر سال بازدید کنندگان زیادی را از داخل و خارج کشور جذب می کند.

با توجه به آثاری که از این شهر باستانی به دست آمده قدمت یزد به قرن پنجم هجری برمیگردد. البته بناهایی هم در این شهر کشف شده که احتمال می رود قدمت این شهر به قرن های دوم و سوم برگردد.

بناهای زیادی را هنگام قدم زدن در این شهر می توانید ببینید که ارزش معماری و تاریخی فراوانی دارند و بسیاری از ان ها در لیست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

با توجه به ویژگی های نام برده، تلاش های بسیاری برای ثبت بافت تاریخی یزد به عنوان یکی از زنده ترین بافت های جهان با اصالت تاریخی انجام شده که خوشبختانه در هجدهم تیرماه سال 96 نتیجه داد.

این بنا پس از 9 سال انتظار در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این جلسه در شهر کراکوف لهستان برگزار شده بود.

این ثبت جهانی را به همه مردم ایران و همشهریان یزدی تبریک عرض میکنیم.

لازم به ذکر است با این ثبت آمار آثاری که در کشورمان ثبت جهانی شده اند به 22 می رسد. این آثار عبارتند از:

1. نیایشگاه چغارزنبیل

2. تخت جمشید

3. میدان نقش جهان

4. تخت سلیمان

5. ارگ بم

6. مجموعه پاسارگاد

7. گنبد سلطانیه

8. سنگ نوشته بیستون

9. کلیساهای آذربایجان

10. سازه های آبی شوشتر

11. بازار تبریز

12. آرامگاه شیخ صفی الدین

13. مجموعه باغ های ایرانی

14. مسجد جامع اصفهان

15. برج گنبد قابوس

16. کاخ گلستان

17. شهر سوخته

18. روستاهای میمند

19. شهر باستانی شوش

20. مجموعه قنوات ایرانی

21. کویر لوت

22. شهر تاریخی یزد

در پست های بعدی به شرح کامل شهر تاریخی یزد و آثار جهانی کشورمان خواهیم پرداخت.

safar724.com