تا به حال نام ریگ جن به گوشتان خورده است؟ ریگ جن منطقه ای کویری با تپه های ماسه ای است که در کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. به دیلیل عدم وجود چاه آب و یا چشمه در گذشته کاروان ها از این منطقه عبور نمی کردند. در سال های اخیر فقط عده ای از محققان جهت کشف این منطقه راهی انجا شده اند.

اگر به عکس هایی که از این منطقه پخش شده است نگاه کنید، میبینید منطقه ای مسطه است که تپه های کوچکی در آن مستقر شده اند. هر چه جلوتر می روید و ارتفاع کم تر می شود به مناطق باتلاقی می رسید. این منطقه باتلاقی قسمت جنوبی ریگ جن را تشکیل می دهد که عبور از آن تقریبا غیر ممکن است.

تلاشی برای عبور از این منطقه نکنید. چون عملا موفق به عبور نخواهید شد. برای همین بهترین مسیر برای مواجه نشدن با این منطقه این است که از قسمت شمال غربی به مسیر خود ادامه دهید. 

تپه های ماسه ای به هم پیوسته و ممتد را در این منطقه می بینید که در جنوب شرقی ریگ جن گسترده شده اند. این جا به دم ریگ مشهور است. قسمت مرکزی و شرقی نیز نوارهای باریکی را در خود جای داده که گاها تغییر شکل داده و عرضی تا پانصد متر هم دارند. 

 

تپه در قسمت شرقی شیب تندتری نسبت به قسمت غربی دارد که دلیل وجود این شیب بادی است که از سمت غرب به شرق در ریگ جن می وزد. و دیلیل دشواری عبور از شرق به غرب این منطقه با وسیله نقلیه همین شیب می باشد. در ناحیه نمی توانید پوشش گیاهی ببینید. نه خاک استحکام دارد نا بارشی هست و باد اجازه کار به هیچکدام را نمی دهد. رسوبات نمکی این منطقه عمدتا متشک از مواد فرسایشیدامنه های البرز است.

زیبایی و جذابیت این منطقه را می توان نیزارهایی دانست که پرندگانی مثل هوبره و زاغ بور در آن ها پراکنده شده اند. رودخانه نمکی هم در این منطقه کم به چشم نمی خورد. گنبدهای نمکی را می توان از دیدنی هایی دانست که خوشایند گردشگران است.

 

چرا این منطقه را ریگ جن نامیده اند؟

جالب است بدانید در گذشته این منطقه را نفرین شده می دانستند و این باور وجود داشت که اینجا سرزمین ارواح پلید و شیاطین است. امروزه نیز همچنان این عقیده وجود دارد و داستان هایی نیز برای ان درست کرده اند که هر کسی وارد این سرزمین شود زنده از آنجا بیرون نخواهد آمد.

دلیل این امر مشخص نیست. شاید گرفتار شدن در باتلاق های نمکی و یا گم کردن مسیر و یا شدت ضعف و گرسنگی می تواند دلیل ناپدید شدن در این منطقه باشد.اما طبق باورهای عمومی و رایج مردم این منطقه، ریگ جن کویری نفرین شده است.

بومی ها اعتقاد دارند ارواح پلید و شیاطین در این منطقه حضور دارند و علاوه بر آن حاکم و ناظر در منطقه هستند. و اگر کسی پایش را در این منطقه می گذارد و ناپدید می شود به خاطر حضور همین شیاطین است. 

اما موضوع جالبی که وجود دارد این روزها ریگ جن به یک منطقه توریستی و گردشگری تبدیل شده است. و حتی تورهایی هستند که گردشگران مشتاق را هر از گاهی به دیدن منطقه می برند. سرزمین سوزان که پس از رسیدن به انجا در شعاع پنجاه کیلومتری هیچ جنبنده ای را نمیبینید. 

دانشمندان، محققان و مسافران زیادی درصدد تلاش به ریگ جن بوده اند. ولی هر کسی شجاعت و دلیری را نداشته است تا پرده از اسرار این منطقه بردارد. و اگر کسی هم جرات داشته باشد نا آشنایی با این کویر او را از سفر به این منطقه منع کرده است.

اولین کسی که به صورت تخصصی و برای کشف راز ریگ جن وارد این کویر شد یک کویرنورد سوئدی بود. در سال 1900 به ریگ جن رفت ولی زمانی که به باتلاق رسید از ادامه سفر خود منصرف شد. هرچند پس از اتمام ماسفرت و بازگشت به کشورش درباره کویرهای ایران به طور مفصل نوشت.

سال ها گذشت و آلفرنس گابریل پس از مطالعه این کتاب مصمم به سفر به ایران و بازدید از ریگ جن شد. سفر او هم به عبور از عرض ریگ جن محدود شد. در سال 1380 کویرنورد ایرانی پای به ریگ جن گذاشت تا پرده از راز مخوف و اسرار کشنده ی این سرزمین بردارد. 

نام این کویرنورد ایرانی دکتر علی پارسا بود. او با شتر از ریگ جن عبور کرد. و در سفرهای بعدی همراهانی نیز با خود به این کویر برد تا به سخنان قدیمیان درباره روح پلید و شیطان حاکم خاتمه دهد.

درست است این سفر دستاوردهای علمی زیادی داشت و توانست تا حدودی به افکار خرافه ای پایان دهد ولی همچنان ناگفته ها و کشف نشده هایی از ریگ جن باقی مانده است. 

 

توصیه هایی که در سفر به ریگ جن حتما باید دقت کنید

برای این سفر طولانی طوری برنامه ریزی کنید که برای رفت و برگشت تجهیزات کافی داشته باشید. فاصله شما از تهران تا جندق 170 کیلومتر است.

توصیه ما به شما برای سفر به ریگ جن استفاده از ماشین سبکی مانند جیپ است. شما سعی کنید تمام ابزارهایی از قبیل نقشه و نرم افزار که کمک تان می کند و مسیرهای عبور را در اختیارتان می گذارد همراه داشته باشید.

اگر تجربه کویرگردی ندارید سعی کنید برای اولین بار سفرتان به کویر اصلا ریگ جن را نتخاب نکنید. برای سفر به این منطقه حتما باید در کویرنوردی متخصص و حرفه ای باشید و علاوه بر این به صورت گروهی سفر کنید. نقشه را هیچوقت فراموش نکنید.

بیشترین حد تجهیزات در این سفر باید همراهتان باشد. آب به اندازه 15 روز، بنزین و غذا به اندازه کافی همراه داشته باشید. ابزار یدکی ماشین که در صورت نیاز بتوانید خود را از گرفتاری و خرابی و خاموشی ماشین نجات دهید.

در این سفر هیچ وقت از محلی ها غافل نشوید. آن ها می توانند راهنمایان سفر خوبی برای شما باشند. و بهترین مسیر را پیش روی شما بگذارند.

اگر دنبال کشف خطرناک ترین و اسرارآمیزترین منطقه ایران هستید، ریگ جن را به شما پیشنهاد میکنیم. باتلاق هایی که آماده بلعیدن هستند. هنوز سوالاتی وجود دارد که به آن ها جوابی داده نشده است. موجودات زنده بسیاری در این نمکزارها دفن شده اند.

سفر724 آسان ترین راه خرید اینترنتی بلیط اتوبوس به تمام شهرهای ایران می باشد. کافیست از کامپیوتر شخصی و یا گوشی خود وارد سامانه safar724.com شوید و مبداء، مقصد و تاریخ حرکت خود را وارد نمایید. در این سامانه نیازی به ثبت نام نیست و شما با داشتن شماره بلیط که به همراه تان ارسال می گردد، می توانید سوار اتوبوس شوید.

safar724.com