اگر اهل آبشار و طبیعت بکر هستید همین حالا وسایل سفر را جمع کنید. نزدیکی روستای آخملد و در غرب چناران آبشار زیبایی وجود دراد که از گوشه و کنار آن درختان و بوته های جنگلی آویزان شده اند و به پرش آب از ارتفاع زیبایی چندانی را اضافه کرده اند. 

به قدری این ابشار زیبا و طبیعی و جذاب است که از گوشه و کنار ایران برای دیدن این ابشار راهی می شوند. تراکم گیاهی در این منطقه بالاست و دیلیل این امر گشترده نبودن منطقه آخملد است. ولی تنوع گیاهی بالایی در این منطقه وجود دارد. کافیست پای در این خطه بگذارید هر فصل به یک رنگ و یک طرح و نقش است.

برای رسیدن به آبشار باید وارده دره آخملد شوید. شاید یکی از زیبایی های رفتن به آبشار تماشای منظره ای بی تکرار باشد که در آن قدم گذاشته اید. حتی آن هایی که مقصدشان آخملد نیست سر راهشان توقفی می کنند تا به آبشار بروند و پس از آن به سفر ادامه دهند. 

فقط همین سک آبشار که نیست. در این منطقه آبشارهای فصلی هم وجود دارند. هر فصلی از سال به آخملد بروید شما را بی آبشار نمی گذارد. آبشار های دائمی کوچک تر هستند و فصلی ها به اقتضای بارش و نزولات اسمانی پر آب تر و خروشان تر. آبشار اصلی آخملد حدود بیست و سه کیلومتر طول دارد و در کوه های بینالود واقع شده است. 

این منطقه نه تنها جاذبه گردشگری استان محسوب می شود، که به عنوان تفرجگاه اهالی منطقه نیز به شما رم ی رود. آخر هفته ها محلی ها بساط غذا را همین جا برپا می کنند.

 

زمین که سرسبز باشد و آبشار جاری شود، آب و هوا هم بسیار خوب خواهد بود. ن گرمایش نفس گیر است و نه سرمایش استخوان سوز. برای همین به این منطقه می گویند چهار فصل! هر فصل سال که سر بزنید اماده پذیرایی از شماست. آن ها با آب و هوای خوب و خوشش!

آبشار های دیگری هم هستند که ارتفاعشان به چهل و پنج کتر نیز می رسد. ولی چشم اندازی که هر کدام ایجاد کرده اند زیبا و بی نظیر است. 

دیلیل ایجاد این همه آبشار جنس کوه های منطقه است که اهکی است و بر اثر بارش باران قسمت پایینی کوه ها شسته شده و باعث ایجاد فضایی خالی شده. برای همین بهره برداری از این صخره ها کار خطرناکی هم هست.

 

 

پیشنهاد ما به شما در کنار طبیعت گردی، بازدید از دره ها و کوه های سر به فلک کشده است. سد بایسنقرمیرزا که در نزدیکی آخملد قرار گرفته در زمان شاهزاده غیاث الدین بایسنقر تیموری احداث شده است. مصالح این سد از سنگ و ملات آهک بوده است. 

طول سد آخلمد به 252 متر می رسد و پهنای دیوارهایش در بخش های باریك دره به 14 متر و در بخش میانی 24 متر است.

 

مسافرت با اتوبوس تجربه جدیدی پیش روی شما قرار خواهد داد. نوروز 96 می توانید سفری زیارتی و تفریحی به مشهر داشته باشید و از دیدنی های این استان زیبا نهایت لذت را ببرید. خرید اینترنتی بلیط اتوبوس این امکان را به شما می دهد تا به آسانی چند کلیک و هر زمانی که اراده کردید بلیط خود را تهیه کنید.