بیشتر مسلمانان جهان؛ مخصوصا شیعیان، در ایام محرم و صفر  مقصد سفر خود را کربلا قرار می‌دهند. از این رو سامانه‌ی سفر 724 طی این ایام؛ برای آشنایی شما با تمامی امورات سفر زمینی و اتوبوسی به عراق؛ همراه شما است.

با توجه به اینکه زمان ثبت نام ویزای کربلا شروع شده است؛ آشنایی با چگونگی ثبت نام  ویزای کربلا برای زائران ضروری است. سامانه سماح توسط سازمان حج و زیارت به آدرس: www.samah.haj.ir راه‌اندازی شده است و متقاضیان اخذ ویزای کربلا و عتبات عالیات در طول سال می‌توانند از طریق این سامانه اقدام به ثبت‌نام ویزای عراق کنند. این سامانه در طول سال، با توجه به تعداد بالای زوار به ثبت نام صدور ویزای کربلا می پردازد.

 چنانچه قصد سفر فردی یا گروهی به عراق با اتوبوس را داشته باشید همراه سفر724 باشید تا  اطلاعات لازم برای اخذ ویزای عراق (ویزای کربلا، نجف، کاظمین) را به دست بیاورید.

برای شروع سفر؛ می‌توانید در قسمت پیش ثبت نام بلیط کربلا در سایت سفر724، اطلاعات خود را وارد کنید تا به هنگام باز شدن سرویس های اتوبوس کربلا از طریق پیامک، شروع فروش اینترنتی بلیط اتوبوس کربلا، به شما اطلاع داده شود. همچنین سامانه سفر724 جهت آشنایی بیشتر شما راهنمای مربوط به روش های اخذ ویزای عراق، اخبار و رویدادهای اربعین، راهنمای کامل سفر به شهرهای زیارتی عراق، مسیر سفر از شهرهای داخلی تا مرز عراق، مسیر اتوبوسی از مرز تا شهرهای زیارتی عراق و راهنمای ویژه اربعین را تهیه کرده است.

آشنایی با روش اخذ انواع ویزای عراق

اخذ ویزای فردی عراق (کربلا)

اگر می‌خواهید ویزای انفرادی عراق داشته باشید، به این پنج مرحله توجه کنید:

 ویزای فردی عراق (کربلا)، ویزایی است که فقط برای شخص شما صادر می‌شود؛ مثلا 5نفره به عراق بروید و هرکدام، یک ویزای فردی داشته باشید.

قدم اول اخذ ویزای فردی عراق: مراجعه به اُرگان های مرتبط

 برای گرفتن ویزای زیارتی عراق نباید به سفارت عراق مراجعه کنید. ابتدا شما اگر قصد گرفتن ویزای انفرادی را دارید باید به شرکت مرکزی کارگزاران امور زیارتی استان تهران؛ واقع در میدان فلسطین، روبه‌روی مسجد امام صادق(ع) مراجعه کنید. البته سفارت عراق چند ‌ماه است که پنج شرکت خصوصی دیگر را به ‌دلیل انبوه جمعیت متقاضیان جهت صدور ویزای کربلا معرفی کرده و شما می‌توانید به آنها هم مراجعه کنید.

قدم دوم اخذ ویزای فردی عراق: داشتن گذرنامه (پاسپورت) معتبر و مدارک مورد نیاز

برای گرفتن ویزای عراق؛ گذرنامه(پاسپورت) شما باید حداقل ۶‌ماه اعتبار داشته باشد. اگر گذرنامه ندارید یا اعتبار ندارد هرچه سریع‌تر برای گرفتن پاسپورت(گذرنامه) و افزایش مدت اعتبار آن اقدام کنید؛ چرا که به‌دلیل انبوه جمعیت زائران اربعین، شما فقط یک‌ماه برای گرفتن ویزای عراق فرصت دارید. علاوه بر اصل گذرنامه، شما باید دو کپی از صفحه اول آن و 2قطعه عکس پرسنلی هم همراه داشته باشید.

قدم سوم اخذ ویزای فردی عراق: پرداخت هزینه های ویزای کربلا (عراق)

 هزینه‌ اخذ ویزای عراق را فراموش نکنید! حق‌الزحمه کارگزاری، جهت صدور ویزای عراق ۱۰ هزار تومان است. سفارت عراق هم برای صدور ویزا عراق مبلغ ۴۰ دلار را درنظر گرفته است. شما باید این مبلغ را به شرکت‌های صدور ویزا پرداخت کنید. شرکت‌ها در حال حاضر، ریال نمی‌گیرند.

نکته: این قیمت‌ها بر اساس قیمت‌های سال ۹۵ ؛ نوشته‌شده است. چنانچه قیمت های سال ۹۶ ، اعلام شود ؛ از طریق سامانه‌ی سفر۷۲۴، متعاقبا اعلام خواهد شد.

قدم چهارم اخذ ویزای فردی عراق: منتظر صدور ویزای عراق(کربلا) باشید !

 پس از تحویل مدارک و هزینه‌های موردنظر به شرکت‌های صدور ویزا، این شرکت ‌ها اطلاعات شما را به سفارت عراق ارسال می‌کنند تا آنها اطلاعات را تأیید کنند. در این مرحله دیگر لازم نیست کاری انجام دهید. اگر ویزای شما صادر نشد، باید به سفارت عراق واقع در خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر بروید و درگیر کارهای اداری سفارت شوید تا مشکلاتتان برطرف شود.

لازم به ذکر است ایران  یک سفارتخانه در بغداد و ۵ کنسولگری در شهرهای اربیل، بصره، سلیمانیه، کربلا (شهر) و نجف دارد. سایت سفر۷۲۴ اطلاعات سفارتخانه و کنسولگریهای ایران در عراق را برای زوار کربلا تهیه کرده‌است.

قدم پنجم اخذ ویزای فردی عراق:  هر چه سریعتر برای ویزای عراق اقدام کنید.

روال اداری اخذ ویزای کربلا(عراق) معمولا ۴۸ ساعت است. ویزای انفرادی کربلا (عراق) به‌مدت ۳ ماه اعتبار دارد. یعنی اگر برای  سفر در اربعین و ایام قبل و بعد از آن می‌خواهید راهی آنجا و یا حتی شهر های دیگر عراق شوید، از همین حالا که خلوت‌تر است می‌توانید برای گرفتن ویزای عراق (کربلا) اقدام کنید. شما با این ویزا، در این ۳ ماه، هر موقع که دلتان خواست می‌توانید وارد عراق شوید. با این ویزا، حداقل یک روز و حداکثر یک‌ماه می‌توانید در کشور عراق اقامت داشته باشید.

 اخذ ویزای گروهی عراق  (مانیفست) :

قدم اول اخذ ویزای گروهی عراق: ثبت نام در سایت سماح

برای گرفتن ویزای گروهی عراق مثل ویزای انفرادی نباید به سفارت عراق مراجعه کنید. در مرحله اول شما باید به سایت سماح رجوع کنید. اگر این قدم اول را برندارید به شما ویزای گروهی عراق داده نمی‌شود. در این سایت شما تنها باید اطلاعات افراد گروه را تکمیل و ثبت نام کنید. این سایت هیچ هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌کند و کاملا رایگان می باشد.

قدم دوم اخذ ویزای گروهی عراق: تایید گذرنامه ها (پاسپورت)

 پس از ثبت نام در سایت، شرکت سماح، برای تحویل مدارک  جهت صدور ویزای کربلا (عراق) به شما اطلاع‌رسانی می‌کند. شما باید اصل گذرنامه (پاسپورت) تمام افراد گروه را به این شرکت ببرید. پس از تأیید گذرنامه‌ها، مجوزِ صدور ویزای گروهی عراق صادر می‌شود. مبلغ دریافتی در این مرحله؛ ۵ هزار تومان خواهد بود.

قدم سوم اخذ ویزای گروهی عراق: به همراه داشتن مدارک لازم و پرداخت هزینه جهت صدور ویزا عراق

 اگر سامانه سماح مجوز صدور ویزای گروهی عراق را صادر کرد شما باید به شرکت مرکزی کارگزاران امور زیارتی استان تهران، واقع در میدان فلسطین مراجعه کنید. شما باید اصل پاسپورت (گذرنامه) و ۲ کپی از صفحه اول گذرنامه و 2قطعه عکس پرسنلی تمام افراد گروه را به همراه داشته باشید. حق کارگزاری ۵ هزار تومان است و با ۵ هزار تومانی که قبلاً پرداخت کرده‌اید‌‌ جمعا ۱۰ هزار تومان می‌شود. علاوه بر آن مبلغ ۴۰ دلار نیز برای هر یک از اعضای گروه باید بپردازید.

قدم چهارم اخذ ویزای گروهی عراق: صدور ویزای کربلا-عراق

 اگر سفارت عراق تمام افراد گروه را تأیید کند مجوز صدور ویزای (کربلا) گروهی صادر خواهد شد. یادتان باشد که اگر یک نفر هم از جمع شما برای اخذ ویزای کربلا مشکل داشته باشد، ویزای گروهی صادر نمی‌شود. پس باید نام آن یک نفر را از فهرست خارج و یا اینکه مشکل آن یک نفر را برطرف کنید.

قدم پنجم اخذ ویزای گروهی عراق: تحویل ویزای کربلا (عراق)

 پس از تأیید سفارت، شرکت موردنظر؛ ویزای گروهی سفر به عراق را به شما می‌دهد. اگر مشکلی نباشد شما پس از ۴۸ ساعت از تحویل مدارک، ویزای عراق (کربلا) خود را دریافت می‌کنید. فقط یادتان باشد که تمام افراد گروه با این ویزا، فقط حق دارند به صورت گروهی از مرز خارج شوند و نمی‌توانند به ‌صورت انفرادی وارد کشور عراق شوند همچنین داخل کشور عراق باید همراه کاروان باشند و از آنها جدا نشوند.

 

لطف زائران بارگاه حسینی به موارد زیر دقت نمایند:

*معمولا برای اربعین در عراق و در فاصله بین شهرها، تعداد زیادی ایستگاه‌ پلیس؛ جهت  ایجاد امنیت زائرین حسینی ایجاد خواهد شد. در این ایستگاه‌ ها، ویزای افراد بررسی می‌شود. اگر همراه بقیه اعضای گروه نباشید، دچارِ دردسر می‌شوید.

* سفارت عراق هیچ گونه مسئولیتی درقبال خروج از مرزهای زمینی کشور را ندارد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : 5-08428225402 (مرز مهران) تماس حاصل فرمایید.

*متولدین ایران، عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس می توانند با ارائه مدارک نسبت به دریافت ویزا عراق اقدام نمایند.

*اتباع خارجی ( افغانستان، پاکستان، هندوستان، وغیره ) با داشتن اقامت ایران و دعوت نامه (موافقت نامه) از عراق می‌توانند با ارائه مدارک نسبت به گرفتن ویزا کربلا اقدام نمایند.

*اتباء خارجی که دارای اقامت ایران می‌باشند، می‌تواند برای تسهیل در اخذ دعوت‌نامه به حوزه علمیه جامعه المصطفی یا دفتر آیت اله حکیم  واقع در شهر قم ، مراجعه فرمایند.

*اقلیم کردستان شامل سلیمانیه، کرکوک و اربیل نیازی به صدور ویزا عراق برای متولدین ایران ندارد.(فاقد ویزا می‌باشد).

safar724.com