موزه علوم و فن آوری تهران در زمینه های مختلف علمی مثل نانو، رباتیک، نجوم و فیزیک فعالیت میکنه و میتونه برای دانش آموزیایی که به این زمینه ها علاقمندن، جالب باشه.

برای ائلین بار ایده تاسیس موزه علوم و فناوری ایران در سال 1356 مطرح شد. این پیشنهاد از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح گردید و در سال 1381 به تصویب هیات وزیران رسید. پس از آن با همکاری دولت و وزارت علوم، اهداف پژوهشی بیشتری زمینه سازی و ایجاد شد.

موزه علوم و فناوری تهران، موقعیتی برای تمام گروه های سنی فراهم آورده است تا آن ها را با میراث علمی فرهنگی و فناوری و خدمات علمی و فنی دانشمندان و فرهیختگان ایرانی به جامعه بشری در طول تاریخ، آشنا کند.

همچنین این موزه با هدف تقویت و حفظ میراث علمی و فرهنگی دانشگاه ها و مراکز علمی کشور و ایجاد زمینه ها و فضاهای مناسب برای درک بهتر علم، فناوری، سیر تحول علوم و تلاش های فزاینده انسان برای شناخت جهان هستی و تأمین شرایط زندگی بهتر راه اندازی شد.

موزه علوم و فناوری تهران با برگزاری دوره های اموزشی مختلف از قبیل ساخت ربات، نجوم، علم نانو و موارد دیگر، جذابیت، تعاملی بودن و جنبه های مشارکتی را میان دانش آموزان افزایش داده.

ازفعالیت های دیگه این مرکز، به برگزاری نشست های علمی، انتشار خبرنامه، ثبت پژوهش و برگزاری همایش های بین المللی میشه اشاره کرد.

علاوه بر این، موزه علوم و فناوری برای افزایش سطح کیفی آموزشی ، دوره های اموزشی موضوعی و کاربردی رو به دانش آموزا ارائه میده و این فعالیت از سال 1391 شروع شده. این برنانه ها در قالب کارگاه هایی آماده شدن و شامل دوره های عمومی و تخصصی میشه.

موزه علوم و فناوری تهران از دو گالری تشکیل شده؛ گالری علم و گالری فناوری های بومی. سالن مرکز علم تو گالری علم مستقره و شاخه های مختلف علوم پایه رو به دانش آموزها معرفی میکنه. تعدادی از دستگاه های علمی هم به نمایش گذاشته شده و نحوه کار با اون ها به بازدید کننده ها آموزش داده میشه.

گالری فناوری های بومی که سالن فناوری های بومیه، شاخه های مختلف علمی و دستاوردهای دانشمندان ایران و اسلام رو در قالب آثار تعاملی و فیلم های آموزشی به نمایش میزاره.

از جمله فناوری هایی که تو این سالن دیده میشه، سازه های آسباد، بادگیر و یخچال، ابزار نجومی رصد خانه مراغه متعلق به خواجه نصیرالدین طوسی، ماشین های ساده کتاب معیار العقول و .... که همگی بیانگر سیر تحول و تکامل دانش ایران زمین هستن.

ساختمان مرکزی موزه علوم و فناوری در تهران، خیابان انقلاب، خیابان نجات اللهی، کوچه سلمان پاک، پلاک 6 واقع شده. گالری این مجموعه هم تو خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر، بالاتر از موزه ایران باستان قرار داره.

دانش آموزا می تونن همه روزه به جز ایام تعطیل از موزه بازدید کنن، و در صورتیکه سوالی داشتن می تونن با شماره 02166725384 تماس بگیرن.