سفر به نقاط مختلف دنیا یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهاست. البته در صورتی این سفر هیجان‌انگیز و به یادماندنی خواهد بود که قبل از آغاز آن به برخی از نکات توجه کنید و خطرهای احتمالی این سفر را در نظر بگیرید. اما سوال اینجاست که آیا می‌دانید قبل از سفر به چه نکاتی باید توجه کرد؟ در سفرهای اتوبوسی با چه خطرهای احتمالی ممکن است مواجه شویم؟ چگونه می‌توان این خطرها را کاهش داد و به بهترین شکل ممکن با آن‌ها مقابله کرد؟

اگر جزو افرادی هستید که به خاطر این خطرهای احتمالی از سفر صرف‌نظر می‌کنید. یا نمی‌دانید چگونه باید با این مشکلات مقابله کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا راه‌حل‌هایی را به شما ارائه دهیم.

 

۱) الزامات قانونی

 • از به‌روز بودن مدارک خود اطمینان حاصل کنید: زمانی که قصد سفر دارید، حتما قبل از آغاز سفر خود از بروز بودن مدارک خود اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال در سفرهای خارجی تاریخ انقضای پاسپورت یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. زیرا اگر تنها ۶ ماه از تاریخ انقضای گذرنامه یا پاسپورت شما باقی مانده باشد، اجازه خروج از کشور را نخواهید داشت. برای این منظور بهتر است تاریخ انقضای گذرنامه خود را در تقویم یا دفترچه یادداشتی که هر روز آن را چک می‌کنید، یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود به موقع نسبت به تعویض آن اقدام کنید و از سفر خود عقب نمانید. در سفرهای داخلی نیز توجه به تاریخ انقضای دفترچه بیمه درمانی، یکی از مهمترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین فراموش نکنید که در سفرهای داخلی و خارجی همواره شناسنامه و کارت ملی خود را به همراه داشته باشید.
   
 • از شرایط کشور مقصد در رابطه با اخذ ویزا اطلاع داشته باشید: قبل از این‌که برای اخذ ویزا اقدام کنید، بهتر است از شرایط کشوری که قصد دارید به آن سفر کنید، اطلاع پیدا کنید. برای سفر به برخی از کشورهای همسایه ایران همانند ترکیه و گرجستان نیازی به اخذ ویزا نیست و تنها با به همراه داشتن گذرنامه می‌توانید از مرز عبور کنید. اما برای سفر به دیگر از کشورها، اخذ ویزا الزامی است. همچنین توجه داشته باشید که حتما از اداره‌های دولتی و رسمی درخواست ویزا کنید. البته درخواست اخذ ویزا به صورت اینترنتی نیز امکان‌پذیر است. اما قبل از این کار باید اطمینان حاصل کنید که درخواست شما از سایت‌های معتبر و رسمی صورت بگیرد تا خطرهای احتمالی سفر شما به حداقل برسد. در غیر این صورت ممکن است عواقب ناخوشایندی گریبان‌گیر شما شود. 
   
 • یک نسخه کپی از گذرنامه و ویزای خود به همراه داشته باشید: ممکن است در طول سفرهای خارجی و هنگام عبور از مرز به دلایلی به کپی مدارک خود نیاز داشته باشید. به این نکته توجه کنید که ممکن است در مرز امکان تهیه کپی مدارک وجود نداشته باشد. بنابراین بهتر است قبل سفر یک نسخه کپی از آن‌ها تهیه کنید و به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. 

 

۲)  سلامت

 • بیمه مسافرتی را فراموش نکنید: سفر گاهی خطرات غیرقابل پیش‌بینی و ناگوار نیز دارد. هرچند که امروزه امنیت اتوبوس‌های کشور در بالاترین سطح ممکن است. اما گاهی به هر دلیلی ممکن است با اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای  هم مواجه شوید. برای این‌که با آرامش‌خاطر و آسایش هرچه تمام به مسافرت بروید، بهتر است که قبل از سفر خود را بیمه مسافرتی کنید تا خطر‌های احتمالی سفر را به صفر برسانید. در این صورت اگر ناخواسته دچار اتفاق ناگواری شدید و صدمه‌ای دیدید، نگرانی بابت هزینه‌های خسارت‌های وارد شده نخواهید داشت. در این شرایط می‌توانید با خیالی آسوده به بیمه مربوطه مراجعه کنید و خواستار پرداخت هزینه‌ها باشید. 
   
 • به همراه داشتن دفترچه بیمه در سفر را فراموش نکنید: یکی دیگر از نکاتی که قبل از سفر باید به آن توجه کنید، دفترچه بیمه است. به همراه داشتن دفترچه بیمه در طول سفرهای داخلی ضروری است تا در صورت نیاز به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید. بنابراین قبل از سفر تاریخ انقضای دفترچه بیمه خود را چک کنید تا دچار مشکل نشوید. 
   
 • دارو و یا مدارک پزشکی‌تان را به همراه داشته باشید: اگر بیماری و یا مشکل خاصی دارید، حتما داروهای مورد نیاز را به همراه داشته باشید. زیرا خرید دارو در کشورهای خارجی بسیار سخت است. علاوه‌براین، لازم است که مدارک پزشکی‌تان را نیز به همراه داشته باشید. چرا که در برخی از سفرهای خارجی تنها با ارائه مدارک پزشکی و نسخه پزشک اجازه خروج دارو را از کشور دارید. البته به یاد داشته باشید که در برخی از مرزهای کشور حتی با ارائه مدارک لازم نیز اجازه ندارید داروهای خود را از مرز خارج کنید. بنابراین قبل سفر بهتر است از شرایط مرز کشور مقصد مطلع شوید. 
   

۳)  ایمنی و امنیت شخصی

 • بلیط خود را از سایت‌های معتبر خریداری کنید: امروزه خرید بلیط اتوبوس اغلب به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد و کمتر کسی پیدا می‌شود که بلیط خود را به صورت سنتی و حضوری تهیه کند. اما در خرید بلیط به صورت اینترنتی باید نکات امنیتی را جدی بگیرید. از این رو، باید بلیط را از سایت‌ها و پلت‌فرم‌های معتبر و شناخته شده خریداری کنید. یکی از پلت‌فرم‌های موجود که بلیط اتوبوس ارائه می‌دهد، سامانه سفر ۷۲۴ است. با مراجعه به این سایت به راحتی و با اطمینان‌خاطر می‌توانید بلیط اتوبوس مورد نظر خود را خریداری کنید. 
   
 • از وسایل ارزشمند خود مراقبت کنید: به هنگام سفر با اتوبوس لازم است که وسایل ارزشمند خود را در جای امن قرار دهید. می‌توان گفت ساک یا چمدان شما که در صندوق اتوبوس جای می‌گیرد، یکی از امن‌ترین جاهای ممکن است. چرا که تا پایان سفر هیچ فردی به آن بخش از اتوبوس دسترسی ندارد. تنها در مقصد نهایی در صندوق باز می‌شود و چمدان با تایید مشخصات به فرد مورد نظر تحویل داده می‌شود. با این حال بهتر است که از چمدان‌های قفل‌دار در سفرهای اتوبوسی استفاده کنید. 
   
 • کارت‌های اعتباری به همراه داشته باشید: سعی کنید به جای این‌که مبلغ زیادی پول نقد با خود حمل کنید، از کارت‌های اعتباری استفاده کنید. زیرا در حالت کلی کارت‌های اعتباری امنیت بالایی دارند و امکان به سرقت رفتن و رمزگشایی آن‌ها سخت است. فقط مبلغ بسیار کمی پول نقد برای مواقع اضطراری و پیش‌بینی نشده به همراه داشته باشید. در سفرهای خارجی سعی کنید مبلغ مشخصی پول کشور ایران را نیز در کیف پول خود داشته باشید تا در هنگام برگشت به مشکلی برنخورید. 
   
 • از خودپردازهای خارجی استفاده نکنید: حدالامکان از خودپردازهایی کشورهای خارجی استفاده نکنید. مخصوصا از خودپردازهایی که در محل‌های ناشناخته قرار دارند. تنها در صورتی از این خودپردازها استفاده کنید که آن مکان مجهز به دوربین مدار بسته باشد. 
   
 • زیور‌آلات گران‌قیمت به همراه نداشته باشید: هرچه طلا و زیورآلات گران‌قیمت دارید در گاوصندوق خانه و یا جاهای مطمئن دیگر قرار دهید و آن‌ها را با خود به سفر نبرید. یکی از خطرهای احتمالی سفر سرقت و یا گم شدن وسایل ارزشمند و زیورآلات گران‌قیمت است. بنابراین به همراه نداشتن این وسایل خطرهای احتمالی را نیز کاهش می‌دهد.
   
 • از امن بودن منطقه هتل خود اطمینان حاصل کنید: قبل از سفر لازم است که موقعیت هتل خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که در منطقه امن شهر قرار دارد. 
   
 • اطلاعات سفر و شماره تماس خود را به خانواده و دوستان خود بفرستید: حتما خانواده و دوستان خود را در جریان کامل سفر، آدرس هتل و اطلاعات تماس خود قرار دهید. همچنین در سفرهای خارجی برای ارتباط با آن‌ها می‌توانید از اپلیکیشن‌های ارتباطی همانند اسکایپ، واتساپ و ... استفاده کنید. چرا که ممکن است در کشورهای خارجی برای تماس‌های بین‌المللی با مشکل مواجه شوید. 
   
 • از شماره‌های اورژانسی کشور مقصد اطلاع داشته باشید: شماره تماس پلیس، اورژانس و آتش‌نشانی کشور مقصد از جمله مواردی است که لازم است بدانید. از این رو، با بروز هر گونه مشکلی می‌توانید بدون معطلی سازمان مربوطه را از اتفاق پیش‌آمده آگاه کنید. 

 

در این مطلب سعی کردیم تمام نکاتی که در راستای کاهش خطرهای احتمالی سفر لازم است بدانید را به شما ارائه دهیم. اگر همچنان سوال و ابهامی در رابطه با سفرهای اتوبوسی و خطرهای احتمالی آن ذهنتان را به خود مشغول کرده است، آن را با تیم پشتیبانی سفر ۷۲۴ در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ داده شود.