این مسجد در سال 1609 به دستور سلطان احمد اول و توسط معمار "صدفکار محمد آقا" ساخته شد. مسجد سلطان احمد که یکی از قدیمی ترین مساجد استانبول است، شاهکار معماری اسلامی نامیده می شود و به دلیل اینکه در سرامیک ها، چینی ها و به خصوص در قبه ها از رنگ آبی بسیار استفاده شده است، اروپایی ها آن را مسجد آبی نامیده اند.

مسجد سلطان احمد در عین حال که به انسان آرامش می دهد، واقعا بزرگ و مرتفع بوده و از این نظر شبیه ایاصوفیه می باشد. هدف از ساخت این مسجد نشان دادن شکوه معماری ترکی - اسلامی به مسیحیان بود. 

در سال های بعد از ساخت مسجد سلطان احمد این سبک توسط معمار سینان یکی از معماران مشهور و برجسته ترکیه و جهان توسعه داده شده است. 

مسجد سلطان احمد در ضلع غربی هیپودروم استانبول یا آت میدانی واقع شده است و به زیبایی و شکوه میدان نیز افزوده است.

این مسجد به دلیل باز بودن برای انجام فرایض دینی همیشه بین نماز صبح تا نماز خفته جهت بازدید باز می باشد.

با سفر زمینی به استانبول (ترکیه) می توانید از منظره های زیبایی که در مسیر وجود دارد بیشترین لذت را ببرید. هزینه های خود را کاهش دهید و با خرید اینترنتی بلیط اتوبوس استانبول ترکیه نیز می توانید برنامه ریزی آسانی قبل از سفر داشته باشید. خرید بلیط اتوبوس استانبول از سامانه سفر724 برای کسانی که قصد سفر زمینی با اتوبوس به استانبول را دارند فراهم شده است. کافیست وارد سامانه شده و مبداء و مقصد خود را وارد کنید. بلیط اتوبوس در عرض چند دقیقه به گوشی شما ارسال خواهد شد. 

در حال حاضر بلیط اتوبوس از تهران به استانبول در سامانه سفر724 برای مسافران موجود می باشد.