معمولا پدر و مادرهای جوانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، در اولین سفر خانوادگی خود با چالش بزرگی روبه‌رو می‌شوند. زیرا مسافرت با این کوچولوی دلبر تجربه‌ی جدیدی است که اطلاعات چندانی از چند و چون آن ندارند. البته این تفکر که سفر با بچه‌ها را باید بی‌خیال شد و برنامه‌ی سفر و گشت‌وگذار را متوقف کرد، کاملا اشتباه است. طبیعتا هیچ یک از ما هم دوست نداریم که یک سفر پردردسر را تجربه کنیم. بنابراین کسب اطلاعاتی کلی که در طول سفر به آن نیاز داریم، به ما کمک خواهد کرد که سفر خانوادگی فوق‌العاده‌ای را تجربه کنیم. در ادامه این مطلب نکاتی را که در سفرهای خانوادگی باید مد نظر قرار گیرند با شما عزیزان به اشتراک می‌گذاریم.

سفری سخت اما لذت بخش...

سفر با بچه‌ها سخت اما به شدت لذت‌بخش است. بنابراین اگر قرار باشد که با کوچولوی خود به سفر بروید در مرحله اول باید صبور بودن را تمرین کنید. پس بهتر است خودتان را به چالش صبوری دعوت کنید و برای جذاب‌تر کردن سفرتان تلاش کنید.

عزیزانی که این تجربه را داشته‌اند، سفر با بچه‌ها را به کوهنوردی و فتح قله کوه تشبیه می‌کنند. زیرا سختی‌های آن در پایان راه با یک جمله من توانستم و می‌توانم تبدیل به لذتی شیرین و دلچسب می‌شود.

همه ما خاطرت خوشی از سفرهای خانوادگی دوران کودکی خود داریم که بیش‌تر آن‌ها مربوط به سفرهای جاده‌ای هستند. زیرا سفرهای جاده‌ای فرصت مناسبی برای ثبت خاطرات خانوادگی و سپری کردن اوقاتی لذت بخش با خانواده است. اگر شما هم دوست دارید که کوچولوی شما از این لذت سرشار بی‌بهره نباشد، در این مطلب همراه ما باشید تا راهکارهایی را برای داشتن خاطراتی فراموش نشدنی به شما ارائه دهیم.

در سفرهای جاده‌ای ماجراجویی را فراموش نکنید!

صرف نظر از دور یا نزدیک بودن مقصدی که به آن سفر می‌کنید، سفر زمینی به ویژه زمانی که با اتوبوس انجام می‌شود، بهترین زمان برای لذت بردن از مناظر بکر اطراف است. این مناظر هرگز قابل پیش‌بینی نیستند. بنابراین بهتر است از لحظه به لحظه سفر خود برای لذت بردن از این مناظر استفاده کنید.

در سفرهای خانوادگی این فرصت مهیا است که با فرزندتان کنار پنجره بنشینید و علاوه بر لذت بردن از مناظر، او را با ارکان طبیعت آشنا کنید. سفر جاده‌ای با اتوبوس بهترین زمان برای این است که ذهن فرزندتان خلاق‌تر کنید و به کمک واژه‌ها برایش فضاسازی ذهنی زیبایی ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود که فرزندتان بیش‌تر رویاپردازی کند.

برنامه‌ریزی فقط بخشی از سفر است نه همه سفر!

هر چند برنامه‌ریزی مهم‌ترین بخش سفر است. اما در سفرهای خانوادگی با اتوبوس، نیازی نیست برای زمانی که در راه رسیدن به مقصد هستید، برنامه‌ریزی کنید. زیرا در مسیر سفر سکان دست راننده اتوبوس است. بنابراین تنها برنامه‌ریزی که برای این بخش از سفر نیاز دارید، استفاده بهینه از زمانی است که در راه هستید و لذت بردن از مسیر است.

از طرفی چون بلیط اتوبوس برای تایم‌های مختلفی در دسترس است. به راحتی می‌توانید بلیط اتوبوس را برای ساعتی بخرید که برای شما و فرزندتان مناسب است. سپس با خیالی آسوده سفر خانوادگی خود را آغاز کنید و از مسیر لذت ببرید.

با خرید بلیط اتوبوس در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید

هر چند برای بسیاری از افراد، سفرهای هوایی جذاب هستند. اما احتمالا این افراد لذت سفر با اتوبوس را نچشیده‌اند. زیرا کسی که لذت سفر جاده‌ای با اتوبوس را تجربه کرده باشد، کمتر پیش می‌آید که سفر با اتوبوس را در اولویت انتخاب‌های خود قرار ندهد.

سفرهای جاده‌ای با اتوبوس برای سفرهای خانوادگی بسیار مناسب هستند. زیرا اولا هزینه بلیط اتوبوس به نسبت هزینه بلیط هواپیما بسیار کمتر است. در ثانی سفرهای اتوبوسی برای خانواده‌هایی که فرزند دارند، راحت‌تر و بهتر هستند. زیرا کودکان و به ویژه کودکان زیر دو سال معمولا در هواپیما بی‌قراری می‌کنند. اما در اتوبوس سرگرم مناظر اطراف می‌شوند، بازی می‌کنند و اگر خسته شدند می‌خوابند. بنابراین سفر هم برای خودشان و هم برای همراهانشان دلچسب می‌شود.

سفر اتوبوسی بهترین راه برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها 

اگر دوست دارید که تا جای ممکن در هزینه‌های سفرتان صرفه‌جویی کنید، بهتر است سفرهای خانوادگی اتوبوسی را در اولویت گزینه‌های سفرتان قرار دهید.


برای کسب تجربه، بیش‌تر سفر کنید

سفرهای خانوادگی با کودکان در بیش‌تر مواقع می‌تواند تجربه‌های جذابی را برای شما ایجاد کند. بنابراین هر چه بیش‌تر با بچه‌ها سفر کنید، تجارب بیش‌تری کسب خواهید کرد. سفرهای اتوبوسی خانوادگی هم که سرشار از تجارب ریز و درشت هستند.

اگر اولین بار است که با فرزندتان می‌خواهید به سفر بروید، بهتر است از تجربیات پدرها و مادرهای جوان استفاده کنید. زیرا آن‌ها هم قبلا در جایگاه شما بوده‌اند و احتمالا می‌دانند که در طول سفر خود با بچه‌ها لازم است که به چه مسائلی توجه کنید.

فقط لوازم ضروری را بردارید

سبک سفر کردن علاوه بر این‌که به شما کمک می‌کند تا با آرامش خاطر بیش‌تری سفر کنید. خستگی سفر را نیز کمتر می‌کند. همانگونه که می‌دانید هنگام سفر با کودکان میزان لوازمی که باید به همراه داشته باشیم چند برابر می‌شود. بنابراین هر چه حرفه‌ای‌تر بتوانیم بار سفرمان را ببندیم، سفرمان ساده‌تر خواهد شد.

نکته مهمی که هنگام بستن بار سفرهای خانوادگی باید به آن دقت کنید این است که حتما لباس کافی، خوراکی، اسباب‌بازی، سرگرمی و داروهای ضروری برای فرزندتان را در اولویت لوازم خود قرار دهید. زیرا سفر با کودکان به شدت غیر قابل پیش‌بینی است.

همچنین توجه داشته باشید که اگر کودک شما عادت‌های خاصی دارد و هنگام غذا خوردن، خوابیدن و ... دوست دارد اسباب‌بازی‌های خاصی را در دستش داشته باشد، حتما این لوازم را بین لوازم و وسایل خود قرار دهید.

استراحت در طول مسیر را فراموش نکنید!

یکی از بزرگترین مزایای سفرهای جاده‌ای خانوادگی این است که طی مسیر می‌توان استراحت‌های کوتاهی در توقف‌های اتوبوس داشت. در حالی که هنگام سفر با هواپیما و قطار امکان پیاده شدن از وسیله نقلیه و استراحت وجود ندارد. شاید هم به همین دلیل است که بیش‌تر بچه‌ها در سفرهای هوایی و ریلی بهانه‌گیری می‌کنند.  با توجه به نکات ضروری هنگام سفر کودکان با اتوبوس به راحتی می‌توانید سفری دلچسب و لذت بخش را در کنار خانواده خود تجربه کنید.

خوراکی‌های سبک به همراه داشته باشید!

هر چند بیش‌تر افراد بزرگسال دوست دارند که حین سفر بیش‌تر از مناظر اطراف لذت ببرند و تا جای ممکن میزان استفاده از تنقلات را کاهش دهند. اما کودکان برعکس شما دوست دارند که در طول سفر تنقلات سبک و خوشمزه‌ای برای خوردن داشته باشند.

از این رو شما به عنوان والدین باید خوراکی‌ها و تنقلات سبک مورد علاقه فرزندتان را با خود به همراه داشته باشید. اما با توجه به این که قرار است سفر کنید، بهتر است این خوراکی‌ها فاسدشدنی نباشند تا خدایی نکرده کوچولوی شما را بیمار نکند. به همراه داشتن انواع مغزها مانند پسته، بادام، کشمش و ... بهترین گزینه برای خوراکی‌های همراه مسافر هستند.

دغدغه‌های زندگی روزمره را در طول سفر فراموش کنید!

سفر بهانه‌ی خوبی است که از دغدغه‌های زندگی رها شوید و اوقاتی را با خانواده خود سپری کنید. بنابراین تا جای ممکن سعی کنید تلفن‌های کاری و کارهای اداری خود را تعطیل کنید. زمان بیش‌تری را با خانواده و فرزندتان بگذرانید و سعی کنید خاطرات ماندگاری را در کنار خانواده ثبت کنید. آنچه در این مطلب با شما عزیزان به اشتراک گذاشتیم، نکاتی در خصوص سفرهای جاده‌ای خانوادگی بود. به نظر شما جای کدام نکته در میان این نکات خالی است؟