راحتی و آسایش در سفرهای اتوبوسی یکی از دغدغه‌های اصلی مسافرانی است که اتوبوس را به عنوان وسیله نقلیه سفر خود انتخاب می‌کنند. از این رو همواره در پی راهکارهایی هستند تا بتوانند سفر اتوبوسی طولانی اما آسان و جذاب را تجربه کنند. از این رو ما نیز در این مطلب از سفر۷۲۴ قصد داریم نکاتی را به شما یادآوری کنیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید سفری خوب و هیجان‌انگیز پیش‌رو داشته باشید.

این نکات بیشتر تجربه افرادی است که بسیار سفر کرده‌اند و به راهکارهایی برای آرامش در سفر اتوبوسی دست یافته‌اند. با ما همراه باشید تا به کمک آن‌ها سفر اتوبوسی شیرین و به یادماندنی را تجربه کنیم.

نکاتی که قبل از سفر باید به آن‌ها توجه کنید

 با شرکت‌های مسافربری معتبر سفر کنید

هنگام خرید بلیط اتوبوس شرکت‌های مسافربری را انتخاب کنید که خدمات بهتر و مطمئن‌تری ارائه می‌دهند. شرکت‌های مسافربری معتبر، رانندگان مجرب و اتوبوس‌های بروز در سیستم ناوگان حمل و نقل دارند. آن‌ها را شناسایی کنید و بلیط خود را از این شرکت‌ها خریداری کنید.

برای خرید بلیط از این شرکت‌ها دو راه پیش روی شماست :‌ مراجعه حضوری به شرکت مسافربری یا خرید آنلاین.

در خرید حضوری باید به شرکت مسافربری مورد نظر خود مراجعه کنید و بلیط خود را خریداری کنید. اما در خرید آنلاین نیازی به مراجعه حضوری نیست. تنها کافی است آدرس یکی از سامانه‌های خرید آنلاین بلیط اتوبوس مانند سفر ۷۲۴ را در مرورگر تلفن همراه یا کامپیوتر خود وارد کنید. با پر کردن فیلدهای مربوط به مبدا، مقصد و تاریخ مورد نظرتان، سرویس‌های مسیر مشخص شده نمایش داده می‌شود. در این بخش شرکت‌های مسافربری تمامی سرویس‌های ارائه شده ذکر شده است. شما می‌توانید از میان سرویس‌ها، شرکت مسافربری مورد نظر خود را پیدا کنید و بلیط اتوبوس خود را از شرکت مسافربری مد نظرتان خریداری کنید.

سفر اتوبوسی

 بلیط خود را از سایت‌های معتبر خریداری کنید

همان‌طور که گفته شد، شما می‌توانید بلیط خود را بدون هیچ دردسر و وقت تلف کردنی به صورت آنلاین تهیه کنید. اما قبل از این‌که بلیط اتوبوس‌تان را بخرید،‌ باید از مورد اعتماد بودن سایت یا سامانه مورد نظر اطمینان حاصل کنید. به منظور اطمینان از مورد اعتماد بودن سایت نیز لازم است به پایین‌ترین بخش سایت (فوتر) مراجعه کنید. اگر نماد الکترونیکی را مشاهده کردید، به این معنی است که این سایت از سوی وزارت‌خانه‌های مربوطه مورد تایید و اعتماد است. در غیر این صورت مورد تایید نبوده و به هیچ عنوان خرید بلیط از این سایت‌ها توصیه نمی‌شود.

به عنوان مثال اگر سری به سامانه سفر ۷۲۴ بزنید، این نماد را در بخش پایینی سایت خواهید دید. بنابراین می‌توانید هنگام خرید بلیط اتوبوس با آسودگی خاطر به این سامانه مراجعه کنید و بلیط خود را تهیه کنید. از طرفی نیز پروسه خرید بلیط اتوبوس از سامانه سفر ۷۲۴ بسیار آسان است. بنابراین خرید آنلاین بلیط اتوبوس بدون هیچ دردسری انجام می‌شود. 

 بلیط خود را به موقع بخرید 

در سفرهای اتوبوسی همیشه دقت کنید که بلیط خود را زودتر تهیه کنید. هر چه خرید بلیط اتوبوس را به تعویق بندازید، احتمال دارد که بلیط‌های سرویس‌ها در تاریخ مورد نظرتان به اتمام برسد و برنامه سفرتان به کلی به هم بخورد. اما با خرید به موقع بلیط اتوبوس، آزادی عمل بیشتری برای انتخاب صندلی خود دارید. این در حالی است که اگر بلیط خود را در لحظات آخر خریداری کنید، دیگر حق انتخابی در رابطه با صندلی اتوبوس نخواهید داشت.

 با اتوبوس‌های درجه یک سفر کنید

در بخش‌های قبل به این موضوع اشاره کردیم که چگونه می‌توانید بلیط سفر خود را به صورت آنلاین تهیه کنید. اما در هنگام خرید بلیط اتوبوس باید به چند نکته مهم توجه کنید. مثلا نوع اتوبوسی که انتخاب می‌کنید از جمله موارد مهمی است که تاثیر بسزایی در جذابیت سفرتان دارد. یعنی هر چه اتوبوس راحت‌تر و نرم‌تری انتخاب کنید، سفرتان نیز آسان و جذاب خواهد بود.

بنابراین بهتر است که قبل از نهایی کردن خرید اینترنتی بلیط‌تان به نوع اتوبوس نیز توجه داشته باشید. اما مسئله اینجاست که وقتی بلیط خود را از سامانه سفر ۷۲۴ خریداری می‌کنید، نوع و مدل اتوبوس در بخش نمایش سرویس‌ها به صورت جداگانه برای هر سرویس نوشته شده است. بنابراین قبل از نهایی کردن خرید خود متوجه می‌شوید که اتوبوسی که قرار است با آن سفر کنید وی‌آی‌پی (VIP) است یا معمولی.

از این رو با توجه به ویژگی‌های هر یک از این اتوبوس‌ها می‌توانید تصمیم بگیرید که برای سفرهای طولانی مناسب هستند یا سفرهای اتوبوسی کوتاه. اما از آن‌جایی که موضوع این مطلب درباره سفر اتوبوسی طولانی است، قصد داریم بیش‌تر در خصوص اتوبوس‌های مناسب برای این سفرها بحث و گفت‌وگو کنیم. 

سفر اتوبوسی

مسلم است که اتوبوس‌های وی‌آی‌پی گزینه بسیار مناسبی برای این منظور هستند. چرا که این نوع اتوبوس‌ها از نظر ساختار داخلی و بیرونی اتوبوس، استانداردهای لازم را دارا هستند و راحتی و آسودگی را برای مسافران به ارمغان می‌آورند. در حقیقت این نوع اتوبوس‌ها ویژگی‌هایی دارند که سفر را برای مسافران آسان و جذاب می‌سازد. صندلی‌های نرم و بزرگ، زیرپایی، بالشت زیر گردن و ... از جمله امکانات ویژه‌ای است که این نوع اتوبوس در اختیار مسافران قرار می‌دهد. بنابراین توصیه ما این است که برای داشتن سفر اتوبوسی طولانی اما آسان و جذاب، اتوبوس‌های وی‌آی‌پی را برای سفر انتخاب کنید.

هنگام انتخاب صندلی اتوبوس دقت لازم را به خرج دهید

همان‌طور که در بخش خرید به موقع بلیط اتوبوس گفته شد، هرچه بلیط‌تان را زودتر تهیه کنید، می‌توانید صندلی‌های دل‌خواه خود را در موقعیت‌های بهتری رزرو کنید. اما سوال اینجاست که کدام صندلی‌ها موقعیت بهتری نسبت به سایر صندلی‌ها دارند؟ اجازه دهید این سوال را در چندین بخش پاسخ دهیم و در نهایت تصمیم را در برعهده خودتان قرار دهیم. 

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که در اتوبوس‌های امروزی راحتی و آسایش صندلی‌های روی چرخ همانند سایر صندلی‌هاست. چرا که فاصله کف اتوبوس تا چرخ‌های آن ۶۰ سانتی‌متر است و این فاصله در تمامی نقاط اتوبوس حفظ شده است. این فاصله باعث می شود تا کابین اتوبوس در هنگام حرکت دچار تکان‌های شدید و آزاردهنده نشود و مسافران در حالت پایداری به سفر خود ادامه دهند.

صندلی‌های ردیف وسط اتوبوس از امنیت بیشتری برخوردارند. به این ترتیب اگر خدایی نکرده تصادفی هم رخ دهد، احتمال آسیب دیدن در ردیف‌های وسط خیلی کم است. اکثر تصادف‌ها از قسمت جلو یا عقب اتوبوس اتفاق می‌افتد و به همین دلیل این بخش‌ها در معرض خطر و آسیب بیشتری هستند. بنابراین بهتر است که هنگام خرید بلیط اتوبوس صندلی‌های ردیف وسط را انتخاب کنید.

نکته دیگری که در خصوص انتخاب صندلی باید به آن توجه شود این است که با نشستن در صندلی کنار پنجره در طول سفر چشم‌انداز بهتری خواهید داشت. بنابراین اگر به تماشای مناظر چشم‌گیر اطراف جاده علاقه دارید، صندلی کنار پنجره می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. از طرفی هم پنجره می‌تواند تکیه‌گاه‌تان باشد. از این رو اگر تمایل دارید که در طول مسیر کمی چرت بزنید و به تکیه‌گاه نیاز دارید، می‌توانید از پنجره کناریتان استفاده کنید.  

البته ناگفته نماند که با نشستن در صندلی کنار راه‌رو هم فضای بیشتری در اختیار دارید. چرا که از هر جهت با صندلی‌های کناری خود فاصله دارید و به عبارتی بر روی این صندلی‌ها آزادی عمل بیشتری داشته و راحت‌تر هستید. دیدن مناظری مانند پرتگاه در طول سفر برای بعضی از افراد خوشایند نیست. اگر جزو این افراد هستید و در مسیر سفرتان نیز پرتگاه‌ها و پیچ و تاب‌های زیادی وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم که در صندلی کنار راه‌رو بنشینید تا این مناظر را نبینید و در طول سفر آرامش بیش‌تری داشته باشید. 

 زمانی که به مناطق زیبا سفر می کنید، اتوبوس شب رو انتخاب نکنید!

اتوبوس‌های شب‌رو حرکت خود را در تاریکی شب آغاز می‌کنند و معمولا قبل از طلوع آفتاب به مقصد می‌رسند. در این صورت هیچ یک از مناظر اطراف را نمی‌بینید و لذت دیدن آن‌ها را از دست خواهید داد. بنابراین اگر علاقه دارید که مناظر زیبا و چشم‌نواز اطراف را ببینید و لذت ببرید، با اتوبوس‌های روزانه سفر کنید.

سفر اتوبوسی

 هنگام سفر به کشورهای خارجی عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید

همان‌طور که می‌دانید، پرداخت عوارض خروج از کشور برای تمامی افرادی که قصد خروج از کشور را دارند الزامی است. این عوارض را هم می‌توانید قبل از حرکت پرداخت کنید و هم هنگام عبور از مرز. اما توصیه می‌کنیم که آن را قبل از حرکت پرداخت کنید. چرا که احتمال دارد در بانک ملی و اطراف خودپردازهای واقع در مرز شلوغ باشد و باعث معطلی شما در مرز شود. بل توجه به آنچه که گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که بهتر است قبل از حرکت با روش‌های موجود نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنید.

شما می‌توانید به سه روش این کار را انجام دهید: پرداخت اینترنتی، مراجعه به شعبات بانک ملی در شهر خودتان و یا پرداخت آن در شعبه بانک ملی واقع در مرز. البته در مرز خودپردازهایی نیز کار گذاشته شده‌اند که پرداخت عوارض در مرز از طریق آن‌ها نیز امکانپذیر است. 

 مدارک مورد نیازتان را فراموش نکنید

اگر به کشورهای خارجی سفر می‌کنید، حتما مدارک لازم را به همراه داشته باشید. ویزا و گذرنامه مهم‌ترین مدارکی هستند که هنگام عبور از مرز باید به همراه داشته باشید. البته برای ورود به برخی از کشورها اخذ ویزا الزامی نیست و تنها به همراه داشتن گذرنامه کافی است. به هر حال هنگام سفر به کشورهای خارجی برداشتن مدارک لازم را فراموش نکنید.در سفرهای داخلی نیز بهتر است دفترچه بیمه و کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشید.

نکاتی که حین سفر اتوبوسی باید به آن‌ها توجه کنید

از رسید چمدانتان به خوبی محافظت کنید

قبل از سفر، چمدان شما در صندوق اتوبوس جای می‌گیرد و رسیدی به شما داده می‌شود که مهر تاییدی است بر این‌که این چمدان متعلق به شما است. بنابراین در پایان سفر تنها این رسید است که ثابت می‌کند چمدان موردنظر متعلق به شماست. پس در طول سفر با اتوبوس باید از این رسید به خوبی محافظت کنید تا گم و یا پاره نشود.

 یک کیف دستی به همراه داشته باشید

در سفر اتوبوسی طولانی بهتر است تمامی وسایل و اقلامی که ممکن است در طول سفر به آن‌ها نیاز پیدا کنید را به همراه خود به داخل کابین اتوبوس ببرید. از این رو به همراه داشتن یک کیف دستی یا کوله‌پشتی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. زیرا این کیف هم می‌تواند تمامی لوازم مورد نیازتان را داخل خود جای دهد و هم زیاد جا گیر نیست که در داخل کابین شما را اذیت کند. 

سفر اتوبوسی

در ادامه لیستی از اقلام ضروری که در طول سفر ممکن است به آن نیاز داشته باشید را برای شما گردآوری کرده‌ایم:

 • در سفرهای اتوبوسی بهتر است اندکی خوراکی به همراه داشته باشید تا به هنگام گرسنگی آن‌ها را میل کنید. توصیه می‌کنیم که در طول مسیر از خوردن غذاهای حاضری در رستوران‌های بین‌راهی خودداری کنید. چرا که ممکن است این غذا با معده شما سازگار نباشد و باعث مسمویت یا مشکلات گوارشی شما شود. بنابراین بهتر است خوراکی به مقدار کافی همراهتان باشد تا در طول سفر آن‌ها را میل کنید.
   
 • دستمال کاغذی نیز یکی دیگر از لوازم ضروری است که در طول سفر ممکن است به آن نیاز پیدا کنید. بنابراین بهتر است یک یا چند بسته دستمال کاغذی جیبی به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید. 
   
 • بالشت گردنی وسیله بسیار خوبی برای تجربه یک خواب راحت در اتوبوس است. با استفاده از این بالشت گردنی، گردن شما بر اثر تکان‌های اتوبوس به چپ و راست متمایل نمی‌شود و شما قادر خواهید بود که بدون هیچ حرکت اذیت‌کننده‌ای به راحتی استراحت کنید.
   
 • استفاده از چشم بند نیز  یکی دیگر از وسیله‌های موجود برای داشتن یک خواب شیرین و راحت در اتوبوس است. اگر هنگام خواب به تابش نور حساس هستید از چشم‌بند استفاده کنید. چشم‌بند مانع نفوذ نورهای چراغ و اطراف به چشم می‌شود و شرایط لازم برای داشتن یک خواب راحت را برایتان فراهم می‌کند.
   
 • اگر داروی خاصی را مصرف می‌کنید حتما آن را به همراه داشته باشید. نگران آب آشامیدنی درون اتوبوس جهت مصرف دارو نیز نباشید. چرا که در یخچال هر اتوبوس آب معدنی در دسترس است و در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

 خودتان را در اتوبوس سرگرم کنید

اگر هیچ سرگرمی در داخل اتوبوس نداشته باشید، سفر اتوبوسی طولانی برایتان بسیار خسته‌کننده و طاقت‌فرسا می‌شود. بنابراین سعی کنید در طول سفر به کارهای موردعلاقه خود برسید. کتاب بخوانید، موسیقی گوش کنید، فیلم ببینید، عکاسی کنید و ... . با انجام این کارها نه تنها فعالیت‌های مورد علاقه خود را انجام داده‌اید، بلکه  گذر زمان را نیز کمتر احساس خواهید کرد.

 آمادگی تاخیر در مرز را داشته باشید

اگر مقصد سفرتان کشورهای خارجی است، باید آمادگی تاخیر در مرز را داشته باشید. گاهی در مرز شرایطی پیش می‌آید که ممکن است ساعت‌ها طول بکشد. بازرسی بدنی و بارها، بررسی عدم وجود بار اضافی و اقلام ممنوعه، پرداخت عوارض خروج از کشور توسط برخی از همسفران، بررسی اتوبوس و ... از جمله اقداماتی است که در مرز انجام می‌شود. در این بین ممکن است افرادی هم باشند که طی سفر با مشکل مواجه شوند و مدت زمان حضور آن‌ها در مرز به درازا بکشد. بنابراین ممکن است مجبور شوید مدت مشخصی از سفرتان را در مرز سپری کنید.

مراقب اشیا گران قیمت باشید

تا جایی که می‌توانید در سفرهای اتوبوسی از به همراه داشتن اشیا گران قیمت خودداری کنید. اما اگر مجبور هستید که اقلام ارزشمندی را حتما با خود حمل کنید، خوب مراقب آن‌ها باشید. در سفرهای اتوبوسی هم مثل همه سفرهای دیگر احتمال سرقت و گم شدن اشیا ارزشمند وجود دارد. محض احتیاط سعی کنید همه اشیا گران‌قیمت و ارزشمند خود را یکجا قرار ندهید. سعی کنید تعدادی از آ‌ن‌ها را در جیب و تعدادی را در کیف‌هایتان قرار دهید. زیرا یک جا نبودن باعث می‌شود که گم شدن یا به سرقت رفتن، احتمال از دست دادن همه اقلام به صورت یک جا را کاهش دهد. 

همه آنچه که تا به این‌جا ذکر شد تجربه مسافرانی بود که با اتوبوس به سفر می‌کنند. شما با چه راه‌کارهایی برای سفر اتوبوسی طولانی اما آسان و جذاب دارید؟ آیا نکات دیگری در این مورد وجود دارد؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.