روز سیزده بدر که از راه می‌رسد، گویی دیوارهای خانه قدم به قدم به ما نزدیک‌تر می‌شوند. انگار که فضای خانه رفته رفته برای دل ما تنگ و تنگ‌تر می‌شود. همین مسئله هم باعث می‌شود که همه ما به یمن حضور گرم بهار، راه طبیعت را پیش بگیریم. می‌توان گفت روز سیزده بدر اولین گردش بهاری برای افرادی است که خیلی هم اهل گشت‌وگذار نیستند.

همه ما دوست داریم که در روز سیزده بدر به دامان طبیعت پناه ببریم و از آرامش و روح لطیف بهاری بهره‌مند شویم. اما حوادث اخیر باعث شده است که روز طبیعت امسال محتاطانه‌تر عمل کنیم و حواسمان را بیش‌تر از همیشه جمع کنیم. از این رو ما نیز در این مطلب از سفر۷۲۴ تصمیم داریم نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم که به شما کمک می‌کنند تا سیزده بدری دلپذیر و پر از آرامش را تجربه کنید. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی این نکات بپردازیم.

۱۰ نکته مهمی که برای داشتن یک سیزده بدر دلپذیر باید به آن‌ها توجه کنیم

در ادامه ۱۰ نکته مهم برای داشتن یک روز طبیعت آرام و خاطره‌انگیز را با شما عزیزان جان به اشتراک می‌گذاریم و روزی زیبا و پر از آرامش را برای شما هموطنان عزیز آرزومندیم.

۱) در مسیر رودخانه یا پای کوه اتراق نکنید

بارندگی‌های اخیر، دلیل ‌محکمی است برای این‌که در انتخاب محل اتراق خود در طول سفر و یا گردش دقت بیش‌تری به خرج دهیم. توجه داشته باشید که هنگامی که بارش باران نسبتا شدید است و منجر به ایجاد سیلاب می‌شود. مسیرهای اطراف رودخانه‌ها و دامنه کوه بیش‌تر از سایر نقاط در خطر جاری شدن سیلاب هستند. بنابراین بهتر است برای اتراق یا چادر زدن خود، این مکان‌ها را فراموش کنید.

هر چند معمولا همه ما زمین‌های اطراف رودخانه را برای استراحت خود انتخاب می‌کنیم تا صدای جاری شدن آب روح ما را نوازش کند. اما باید حواسمان باشد که این مکان‌ها معمولا پر خطرتر از سایر نقاط، به ویژه در فصل بهار که بارندگی زیاد است، هستند. بنابراین استراحت در کنار رودخانه را تا حد ممکن کوتاه کنید و به چند دقیقه ایستادن و گوش دادن به صدای پای آب بسنده کنید.

توجه داشته باشید که اگر در قسمت دامنه کوه اتراق کنید علاوه بر این‌که خطر جاری شدن سیلاب شما را تهدید می‌کند. ممکن است با خطرات دیگری مثل ریزش کوه نیز مواجه شوید. بنابراین سعی کنید امن‌ترین نقاط را برای استراحت و تفریح خود انتخاب کنید.

۲) سفر به مناطق کوهستانی را فراموش کنید

بارندگی معمولا در مناطق کوهستانی بیش‌تر از سایر نقاط است. از طرفی در فصل بهار که هنوز آب‌وهوا زیاد معتدل نیست. ممکن است بارندگی در مناطق کوهستانی به باران بسنده نکند و با بارش برف و تگرگ نیز همراه باشد. بنابراین در نواحی کوهستانی خطر ریزش کوه، جاری شدن سیلاب و حتی سقوط بهمن نیز وجود دارد. بنابراین بهتر است سفر به نواحی زیبا را به فصل تابستان که هوا گرم‌تر است موکول کنید و جای امن‌تری را برای اولین گردش بهاره خود انتخاب کنید.

۳) قبل از انتخاب مقصد، پیش‌بینی آب‌وهوایی مربوط به آن منطقه را چک کنید

هر چند بسیاری از افراد معتقدند که پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوایی چندان هم درست نیست. اما پیش‌بینی‌های سایت‌های معتبر هواشناسی مثل آکیوودر قابل استناد است. بنابراین بهتر است قبل از این‌که راه سفر پیش بگیرید، کمی حوصله به خرج دهید و در مورد آب‌وهوای منطقه‌ای که قصد رفتن به آن را دارید، تحقیق کنید. با این کار آرامش بیش‌تری در طول سفر خود دارید و از مواجهه با بارندگی یا وزش باد نیز سورپرایز نمی‌شوید.

۴) در انتخاب جای پارک برای اتومیبل خود دقت کنید

متاسفانه خیلی از ماها وقتی به دامان طبیعت می‌رویم، فراموش می‌کنیم که جای پارک مناسبی برای اتومیبل خود انتخاب کنید. حتی بعضی از مواقع ممکن است اتومبیل خود را در اولین جای خالی که می‌بینیم در کنار جاده پارک کنیم و مشغول تفریح شویم.

اما انتخاب جای پارک مناسب یکی از مهمترین نکاتی است که در گردش و تفریح باید به آن توجه شود. نکته مهمی که در زمینه انتخاب جای پارک اتومبیل وجود دارد، این است که بهتر است از پارک کردن اتومبیل در مسیر رودخانه و دامنه کوه خودداری کنیم و برای اطمینان بیش‌تر آن را در نزدیک‌ترین مسیر خروجی پارک کنیم. با این کار در صورت بروز مشکل می‌توانیم به سرعت از محل مورد نظر دور شویم.

۵) هوای کودکان خود را داشته باشید

کودکان عاشق بازی و دویدن هستند. اما ما باید به آن‌ها کمک کنیم که هم از گردش و تفریح لذت ببرند و هم مراقب خود باشند. بنابراین بهتر است قبل از رفتن به دامان طبیعت به آن‌ها توصیه کنید که خیلی از شما دور نشوند و داخل رودخانه بازی نکنند.

۶) در صورت مشاهده تغییر آب‌وهوایی، هر چه سریع‌تر مسیر بازگشت را پیش بگیرید

این روزها آب‌وهوای کشورمان چندان با ثبات نیست. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که در صورتی که متوجه تغییر آب‌وهوایی در طبیعت شدید، هر چه سریع‌تر مسیر بازگشت را پیش بگیرید. زیرا ممکن است این تغییر آب‌وهوایی بارندگی‌های بسیار شدید و حتی جاری شدن سیلاب را به همراه داشته باشد. در این حالت هر چه زودتر بتوانید به سمت محل سکونت خود برگردید، بهتر است.

۷) لباس مناسب به همراه داشته باشید

همانگونه که می‌دانید در فصل بهار، هوا چندان گرم نیست. بنابراین بهتر است در گردش روز سیزده بدر لباس مناسب به همراه داشته باشید. به همراه داشتن بارانی، بادگیر، کلاه و لباس گرم به شما کمک می‌کند که بیش‌ترین لذت را از گردش خود ببرید. در غیر این صورت ممکن است مجبور باشید اولین روزهای کاری سال جدید را با سرماخوردگی شروع کنید.

۸) حواستان به باک بنزین باشد

برای اطمینان بیش‌تر، بهتر است زمانی که به سمت مقصد حرکت می‌کنید باک بنزین اتومبیل خود را پر کنید. زیرا این احتمال وجود دارد که در مسیر بازگشت شما پمپ بنزین وجود نداشته باشد و یا شرایط جوی به گونه‌ای باشد که امکان سوخت‌گیری برای شما فراهم نباشد.

۹) قبل از رفتن به گردش روز سیزده بدر حتما از شارژ بودن باتری گوشی خود اطمینان حاصل کنید

یکی از مهمترین مسائلی که بیش‌تر افراد به آن توجه نمی‌کنند، شارژ کردن باتری تلفن همراه قبل از رفتن به گردش است. به یاد داشته باشید که ممکن است در طول مسیرتان نیاز داشته باشید که تماسی با آشنایان خود برقرار کنید. یا حتی از کسی کمک بخواهید. بنابراین بهتر است قبل از رفتن به سفر حتما گوشی خود را شارژ کنید و یا پاوربانک به همراه داشته باشید.

۱۰) سعی کنید خیلی از شهر دور نشوید

شرایط آب‌وهوایی این روزها چندان مساعد نیست. بنابراین برای اطمینان بیش‌تر بهتر است برای گردش سیزده بدر خود مکان نزدیکی را انتخاب کنید تا مجبور نشوید خیلی از شهر دور شوید. به ویژه این‌که در روزهای آخر تعطیلات هستیم و جاده‌ها نسبتا شلوغ و پر رفت‌وآمد هستند. بنابراین تا جای ممکن از شهر دور نشوید و سعی کنید از مناظر اطراف شهر لذت ببرید.