در برخی از کشورها روز معلم تعطیل بوده و افراد شاهد مراسم مختلف قدردانی از معلمان خود هستند. در ذیل مراسم و زمان روز معلم در برخی کشورها ذکر می شود.

روز معلم در ایران

روز 12 اردیبهشت در تقویم جمهوری اسلامی ایران، روز معلم نامگذاری شده است.پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی و شهادت استاد مرتضی مطهری در روز 12 اردیبهشت ماه سال 1358 توسط گروه فرقان، این روز به عنوان روز معلم نامگذاری شد. گرامیداشت معلم به مدت یک هفته در ایران برگزار می‌شود.

روز معلم در چین

روز معلم در سال 1931 در مرکز دانشگاه ملی چین تصویب شد. دولت مرکزی جمهوری چین در سال 1939 این روز را 27 اوت روز تولد کنفوسیوس (کُنفُوسیوس مشهورترین فیلسوف، نظریه‌پرداز سیاسی و معلم چینی در چین باستان) تعیین کرد. اما در سال 1951 توسط دولت جمهوری خلق چین این مناسبت حذف شد و پس از 37 سال و در سال 1985 روز 10 سپتامبر به عنوان روز معلم مجدد تصویب شد.

اما در حال حاضر تعداد زیادی از مردم در تلاش برای بازگرداندن روز معلم به روز تولد کنفوسیوس هستند.

در چین معلمان نیمی از روز معلم را تعطیل بوده و استراحت می‌کنند و دانش‌آموزان گل و هدیه به آموزگاران خود تقدیم می‌کنند.

روز معلم در هندوستان

در هند روز معلم 5 سپتامبر سالروز تولد "سارولی راکریشنا" رئیس جمهور دوم هند است.

در این روز دانش آموزان ارشد در مدارس مسئولیت تدریس شاگردان کلاس‌های پایین‌تر از خود را برای نشان دادن قدردانی از معلمان خود بر عهده می‌گیرند. این روز تعطیل نیست

روز معلم در روسیه

در روسیه روز معلم در بین سال‌های 1965 و 1994 در نخستین یکشنبه ماه اکتبرجشن گرفته می‌شد اما از سال 1994 با تصویب یونسکو  5 اکتبر به عنوان روز معلم برگزار می‌شود.

روز معلم در ایالات متحده آمریکا

در ایالات متحده  روز معلم در روز سه شنبه هفته اول ماه مه در تعطیلات غیر رسمی برگزار می شود. این روز با شادمانی و برخی فعالیت‌ها در مدارس به افتخار معلمان جشن گرفته می‌شود. این جشن‌ها تا یک هفته در ماه مه ادامه می‌یابد.دانش‌آموزان در این روز به معلمان خود هدیه و کارت تبریک تقدیم می‌کنند.

روز معلم در تایلند

روز ملی معلم در تایلند هر ساله در تاریخ 16 ژانویه جشن گرفته می‌شود. این روز به عنوان روز معلم توسط دولت در تاریخ 21 نوامبر 1956 به تصویب رسید. اولین مراسم روز معلم در سال 1957 برگزار شد. در روز معلم مدارس تایلند تعطیل است.

روز معلم در مالزی

در مالزی 16 ماه مه به عنوان روز معلم تصویب شده است. مراسم این روز با شور و شوق زیادی برگزار می‌شود. این روز در مالزی "Hari Guru" نامیده می‌شود و یک روز کاری است.

روز معلم در آلمان

روز 12 ژوئن روز معلم در آلمان است. مدارس و انجمن‌های مختلف فعالیت‌هایی برای ادای احترام به معلمان دارند. زمانی که معلم از دانش‌آموزان هدیه دریافت می کند  باید آن را به تمام دانش آموزان نشان دهد و یک یادداشت تشکر نیز برای دانش‌آموز بنویسد.

روز معلم در استرالیا

در استرالیا آخرین جمعه ماه اکتبر روز معلم است. معلمان معمولا هدایایی از دانش آموزان خود دریافت می‌کنند البته اگر هدیه گران قیمت باشد معلم باید برای آن پول پرداخت کند و حتی ممکن است علت دریافت چنین هدیه‌ای درکمیسیون ملی مبارزه با فساد بررسی شود.

روز معلم در سنگاپور

روز معلم در سنگاپور اول سپتامبر است اما از سال 2011 این روز به آخر اولین هفته ماه سپتامبر تغییر یافته تا با تعطیلات آخر هفته متصل شده  و معلمان تعطیلات بیشتری داشته باشند. دانش آموزان در این روز به احترام معلمان خود برنامه‌های متنوعی اجرا می کنند.

روز معلم در شیلی

روز معلم در شیلی 16 اکتبر است.معمولا والدین در این روز برنامه‌ها و هدایایی برای معلمان فرزندان خود مانند فرستادن کیک برای جشن روز معلم دارند.

روز معلم در ترکیه

در ترکیه آتاتورک روز 24 نوامبر را روز معلم برای قدردانی از معلمان و حرفه خود اختصاص داده است. در ترکیه این روز تعطیل نیست.

منبع: ایسنا