کاخ ایا ایرنه در حیاط اول کاخ توپ قاپی قرار دارد و در سده ششم از سوی امپراتور ژوستینیانوس ساخته شده و از بخش های محراب، مکان نیایش، سالن و سه نمازخانه تشکیل شده است.

به اعتبار معماری و لوازم ساختمانی به کار رفته در آن یک ساختمان تیپیک روم شرقی است. در سال 1453 پس از فتح استانبول به مسجد تبدیل شد و به همین جهت تغییر زیادی در آن حاصل نشد. 

احمد فتحی پاشا معروف به داماد منشی توپخانه در سال 1846 سنگ بنای اولین موزه ترکی را در اینجا بنا نهاد و اولین آثار را به اینجا آورد.

در سال 1869 ایا ایرنه به عنوان موزه همایون (موزه سلطنتی) نامیده شد. در سال 1875، به دلیل افزایش آثار و ناکافی بودن محل برای نمایش، آثار موجود به چینیلی کوشک (قصر چینی آلات) منتقل شد.

از سال 1908 به عنوان به عنوان موزه نظامی موزد استفاده قرار گرفت. بعدها ساختمان برای مدتی خالی ماند و سپس بعد از تعمیرات به مدیریت موزه ایاصوفیه تحویل و بصورت یکی از اجزای ان در آمد. با اخذ مجوز از مدیریت موزه ایاصوفیه می توان از ان بازدید به عمل اورد.

با سفر زمینی به استانبول (ترکیه) می توانید از منظره های زیبایی که در مسیر وجود دارد بیشترین لذت را ببرید. هزینه های خود را کاهش دهید و با خرید اینترنتی بلیط اتوبوس استانبول ترکیه نیز می توانید برنامه ریزی آسانی قبل از سفر داشته باشید. خرید بلیط اتوبوس استانبول از سامانه سفر724 برای کسانی که قصد سفر زمینی با اتوبوس به استانبول را دارند فراهم شده است. کافیست وارد سامانه شده و مبداء و مقصد خود را وارد کنید. بلیط اتوبوس در عرض چند دقیقه به گوشی شما ارسال خواهد شد. 

در حال حاضر بلیط اتوبوس از تهران به استانبول در سامانه سفر724 برای مسافران موجود می باشد.