اتوبوسی که طی ۱۰ ثانیه ، سریع و به طور کامل شارژ برقی می شود، در حال حاضر جابه جایی مسافران را در شهر نینگبو چین انجام می دهد.

این اتوبوس توسط شرکت لوکوموتیو سازی جنوب چین (CSR) ساخته شده است. این اتوبوس کار خودش را با 24 ایستگاه آغاز کرد. در ابتدای کار خود مسیری که طول آن به 11 کیلومتر (حدود 7 مایل) می رسید را پیمود و به جابه جایی مسافران مشغول بود.

با هر بار شارژ اتوبوس فقط می تواند سه مایل حرکت کند، به دلیل شارژ شدن بسیار سریع می تواند در ایستگاه های مختلف سریع شارژ شده و به مسیر خود ادامه دهد.

برای شارژ مجدد، دستگاهی که در سقف قرار دارد به تجهیزات برقی مستقر در ایستگاه اتوبوس متصل می شود. در حالیکه اتوبوس مسافرانش را سوار می کند باتری هایش نیز پر می شوند. در این قسمت همچنین چندین بازدهی دیگر به سیستم افزوده می شود. تبدیل انرژی سرپایینی به برق ذخیره شده و کاهش مصرف 30 تا 50 درصدی برق از ویژگی هایی است که می توان در نظر گرفت.

خازن های بسیار بزرگ که در سیستم شارژ مورد استفاده قرار گرفته اند از کربن های با عملکرد بالا هستند و گفته میشود میلیون ها بار می توانند تخلیه و شارژ مجدد شوند.

خازن های فوق العاده بزرگ اتوبوس ها برای اهالی شانگهای موضوع جدیدی نیست و از سال 2005 در شانگهای مورد استفاده قرار گرفته اند. اتوبوس های شانگهای هم اکنون می تواننند مسیرهای خود را به طور کامل پوشش دهند؛ مسیری که تقریبا 11 کیلومتر است، اما مدت زمان شارژ آن ها سی ثانیه طول می کشد، که مدت زمانی سه برابر اتوبوس های نینگبو است.

اگر این پروژه آزمایشی با موفقیت به سرانجام برسد، شهر نینگبو بیش از 1200 خازن را طی سه سال آینده در اختیار سیستم اتوبوس های برقی قرار خواهد داد.

safar724.com