مطمئنا آینده‌ی جهان و تکنولوژی‌های پیرامون آن، برای هر کسی جذاب و هیجان‌انگیز است. از خودروهای بدون راننده گرفته تا زندگی در مریخ که می‌تواند زندگی بشر را دگرگون سازد. هوش مصنوعی و دنیای تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و گفته می‌شود که حتی هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۹ از هوش انسان پیشی می گیرد. اتوبوس‌ های آینده نیز از این قضیه مستثنی نخواهند بود و هوش مصنوعی آن را نیز تحت تاثیر خود خواهد داد.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اتوبوس‌های آینده چگونه خواهند بود؟ چه امکانات ویژه‌ای نسبت به اتوبوس‌های امروزی خواهند داشت؟ سفر با آن‌ها چه مزایایی را در پی خواهد داشت؟ آیا اتوبوس‌های آینده به اندازه‌ای لوکس خواهند بود که به عنوان محبوب‌ترین وسیله‌ی نقلیه برای سفرهای بین شهری انتخاب شوند؟ و هزاران سوال دیگری که پاسخ هر کدام می‌تواند یک تکه از پازل امکانات و ویژگی‌های اتوبوس‌های آینده را تکمیل کند.

با توجه به جذابیت موضوع در این مطلب از سفر ۷۲۴ تصمیم داریم نکات جالبی را در خصوص اتوبوس‌های آینده با شما همراهان عزیز به اشتراک بگذاریم. اگر شما هم به نوآوری‌های روز دنیا و به ویژه نوآوری‌های صنعت خودروسازی علاقه دارید در این مطلب همراه ما باشید تا در مورد ویژگی‌های اتوبوس‌های آینده نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم.

در سال‌های اخیر صنعت خودروسازی دچار تحول عظیمی شده است. بنابراین با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی می‌توان پیش‌بینی کرد که اتوبوس‌هایی که در سال‌های آینده به ارائه خدمات برای مسافران می‌پردازند بسیار شیک و لوکس خواهند بود. زیرا شرکت‌های فعال در صنعت خودروسازی برای ارائه خدمات بهتر به مسافران فرآیند ایجاد ارزش برای مشتریان خود را با جدیت بیش‌تری دنبال می‌کنند. تا جایی که طبق گفته مارک وینیبلز (Mark Venables) مدیر عامل شرکت مگابوس: 

 در سال‌های آینده سفر با اتوبوس برای مسافران دلچسب‌تر و جذاب‌تر از سفرهای ریلی گران قیمت و رانندگی‌های پرخطر و طاقت فرسا خواهد بود.  

طبق پیش‌بینی‌های انجام شده توسط مگابوس در سال‌های آتی فناوری‌های پیشرفته دیگری نیز در کنار فناوری‌های موجود در صنعت خودروسازی ترویج یافته و فعالیت خواهند کرد. به عنوان مثال در طراحی اتوبوس‌های آینده قطعا از بردهای تمام الکتریکی استفاده خواهد شد که انرژی مورد نیاز خود را از طریق پنل‌های خورشیدی تعبیه شده در قسمت بالای اتوبوس تامین خواهند کرد. در بخش بیرونی این اتوبوس‌ها نیز دوربین‌هایی قرار دارند که مشابه حسگرهای استفاده شده در خودروهای مجموعه تسلا هستند. وجود این سنسورها باعث می‌شود که اتوبوس‌های آینده بدون نیاز به راننده بتوانند مسیریابی کنند و با رانندگی ایمن و دقیق خود بتوانند مسافران را به موقع به مقصد برسانند.

اتوبوس‌های پیشرفته

مسافران اتوبوس‌های آینده در روز سفر خود به راحتی و با استفاده از تلفن همراه هوشمند خود می‌توانند هنگام سوار شدن به اتوبوس نام خود را در لیست مسافران حضور یافته درج کنند. چمدان‌ها و بارهای مسافران اتوبوس‌های آینده نیز توسط یک بازوهای رباتیک بارگیری می‌شوند و در محفظه مخصوص خود قرار می‌گیرند.

هر چند اتوبوس‌های آینده خودران خواهند بود و به راننده نیازی ندارند. اما احتمالا شخص متخصصی پشت رل خواهد بود تا کنترل را به دست بگیرد و با چک کردن مداوم سیستم به مسافران اطمینان دهد که همه چیز مرتب است.

اگر کمی بلند پروازانه‌تر در مورد اتوبوس‌های آینده فکر کنیم، احتمالا به این نتیجه خواهیم رسید که این اتوبوس‌ها علاوه بر چرخ پاهای جانبی بلندی نیز دارند. پاهایی که در ساعات اوج ترافیک به آن‌ها کمک کند تا به راحتی ترافیک را پشت سر بگذارند. رباتی هم در طول سفر داخل اتوبوس است که با تکنولوژی هوش مصنوعی طراحی شده است تا در طول سفر کمک حال مسافران باشد.

نکته جالب توجهی که در صنعت خودروسازی امروزی به چشم می‌خورد تمرکز بر روی طراحی خودروهای خودران بدون راننده و تبدیل آن‌ها به نسل بعدی خودروهایی است که به عنوان وسایل نقلیه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

طبق تحقیقات انجام شده محبوبیت سفر با اتوبوس‌های بین شهری روز به روز در بین مردم بیش‌تر می‌شود. بنابراین افزایش سرعت رشد تکنولوژی‌های استفاده شده در این خودروها در دهه‌های اخیر می‌تواند نقش به سزایی در پیشرفت امکانات آن‌ها داشته باشد.  

یکی دیگر از ویژگی‌های هیجان‌انگیز اتوبوس‌های آینده امکان شخصی سازی صندلی هر مسافر با پارتیشن‌های شیشه‌ای است. به این ترتیب مسافران می‌توانند صندلی خود را به صورت کاملا شخصی سازی شده در اختیار داشته باشند. تا به راحتی در طول سفر خود کتاب بخوانند، فیلم ببینند، به کارهای خود برسند، استراحت کنند و یا هر کار دیگری که می‌خواهند را بدون هیچ گونه مزاحمتی انجام دهند.

صد البته که استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی مخصوصی که در داخل این پارتیشن‌ها تعبیه شده‌اند می‌تواند نقش موثری در تجربه یک سفر اتوبوسی هیجان‌انگیز به شما هدیه کند. زیرا با استفاده از این هدست‌ها در طول سفر خود می‌توانید سرگرم شوید، خانه هوشمند خود را کنترل کنید. ایمیل‌ خود را چک کنید، گیم بازی کنید، فیلم ببینید و یا به سایر کارهای خود برسید. با روشن کردن GPS موجود در صندلی خود می‌توانید موقعیت مکانی خود را به اشتراک بگذارید، سیستم تهویه پارتیشن خود را به دمای دلخواهتان تنظیم کنید، نور را به دلخواه خود تغییر دهید و ... .

نکته جالب دیگری که در خصوص اتوبوس‌های آینده وجود دارد این است که استفاده از اتوبوس‌های تمام الکتریکی آینده میزان آلودگی هوا را نیز به اندازه قابل توجهی کاهش می‌دهد. بنابراین با توجه به راحتی و امکانات تعبیه شده در این اتوبوس‌ها می‌توان گفت اتوبوس‌های آینده بهترین گزینه برای سفرهای خانوادگی خواهند بود.

با توجه به همه نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم، نظر شما در مورد اتوبوس‌های آینده چیست؟ شما هم دوست دارید سفر با این اتوبوس‌ها را تجربه کنید؟  فکر می‌کنید اتوبوس‌های آینده چه ویژگی‌های دیگری هم ممکن است داشته باشند؟