به گزارش ایلنا از زنجان و به نقل از روابط عمومی راهداری و حمل و نقل جاده ای اتان زنجان، ایرج دست نشان افزود: سپهتن مخفف «سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان» است و سامانه سپهتن شامل یک دستگاه و مجموعه نرم افزارها و ساختارهایی هست که می تواند بصورت یکپارچه با کنترل آنلاین تمامی خودروهای عمومی کشور, رعایت قوانین رانندگی توسط رانندگان را تضمین نماید و کاهش تلفات جاده ای را نوید دهد.

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده‌ای استان زنجان در ادامه تصریح کرد: در استان زنجان، نصب این سامانه بر روی کلیه اتوبوس‌های برون شهری به تعداد 181دستگاه اتوبوس‌، انجام گرفته است درحال انجام نصب این سامانه برروی سواری تاکسی ها و تانکرهای حمل سوخت هستیم.

وی اظهار کرد: از مزایای سامانه سپهتن می‌توان ردیابی ناوگان، مسیریابی، ثبت تخلفات سرعت، ثبت تخلفات رانندگی بیش از حد مجاز اشاره کرد.

دست نشان بیان داشت: این سامانه هم اکنون در داخل اتوبوس نصب شده و‌ اتوبوس به اولین پایگاه پلیس راه که می رسد، با استفاده از امواج رادیویی، خودش با نرم افزار در نظر گرفته شده در پلیس راه ارتباط گرفته و اطلاعات سفر اتوبوس را تخلیه می کند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ‌ای استان زنجان یادآور شد: یکی دیگر از مزیت های این سامانه این است که در حرکت از راننده عکس برداری می کند که باعث می شود از وقوع تخلفاتی مانند نبستن کمربند، خوردن و آشامیدن، سیگار کشیدن و صحبت با تلفن همراه جلوگیری شود.

این مقام مسئول ادامه داد: از آبان ماه سال جاری خودروهایی که این سامانه را نصب نکرده باشند، امکان تردد نخواهند داشت و پلیس راه به شدت با آنان برخورد خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری ایلنا

safar724.com