یکی از سوالات متداول مسافران حین خرید بلیط این است که اتوبوس‌های VIP، نیمه VIP و معمولی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

اگر شما هم بلیط خود را به صورت آنلاین خریداری کرده باشید، احتمالا می‌دانید که پس از وارد کردن شهر مبدا، شهر مقصد، تاریخ مورد نظر و کلیک بر روی جستجوی سرویس‌ها لیستی از تمامی سرویس‌های موجود برای این مسیر نمایش داده می‌شود. در بخش اطلاعات مربوط به سرویس‌ها نیز نوع اتوبوس ارائه شده برای هر سرویس مشخص است. اما شما برای این‌که بتوانید انتخاب درستی انجام دهید، باید اطلاعاتی در خصوص اتوبوس‌های سرویس‌های ارائه شده داشته باشید. از این‌رو ما در تیم سفر۷۲۴ قصد داریم اطلاعاتی در این زمینه را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه بهتر است مطلب ریز و درشت اتوبوس‌های VIP و معمولی را مطالعه کنید. همچنین در مطالب مجزایی تک تک اتوبوس‌های اسکانیا، ولوو و مان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تفاوت اصلی اتوبوس‌های معمولی و VIP و نیمه VIP در چیست؟

تفاوت اصلی اتوبوس‌های معمولی، VIP و نیمه VIP در تعداد و نوع صندلی‌های آن‌ها و امکانات موجود است. به همین دلیل است که هر مسافری بسته به نوع مسیر و مسافتی که باید تا آن مسیر طی کند، باید بلیط اتوبوس مناسبی را برای خود خریداری کند.

اتوبوس‌های معمولی

اتوبوس‌های معمولی اغلب ۴۰ الی ۵۰ صندلی دارند. این صندلی‌ها به صورت دو ستونه چیده شده‌اند که هر ستون ۲ صندلی دارد. به این ترتیب هر ردیف ۴ صندلی را در خود جای داده است.

تراکم صندلی‌ها باعث می‌شود که فضای زیادی بین صندلی این اتوبوس‌ها وجود نداشته باشد. بنابراین فاصله بین صندلی‌های بیش‌تر اتوبوس‌های معمولی کم است. بنابراین این نوع از اتوبوس‌ها فضای اندکی برای استراحت مسافران دارند و از دید آن‌ها برای مسافت‌های طولانی مناسب نیستند.

اتوبوس‌های نیمه VIP

اتوبوس‌های نیمه VIP مانند حالت بینابینی را در بین اتوبوس‌های معمولی و اتوبوس‌های VIP  ایجاد کرده است. یعنی امکانات و نوع صندلی‌های آن‌ها نه مثل اتوبوس‌های VIP است و نه مثل اتوبوس‌های معمولی.

 اتوبوس‌های نیمه VIP معمولا بین ۲۶ تا ۳۲ صندلی دارند. نحوه چیدمان صندلی‌های این نوع اتوبوس به صورت یک ستون دو ردیفه و یک ستون تک صندلی است. به این ترتیب هر ردیف ۳ صندلی را در خود جای می‌دهد. به جز ردیف آخر که در آن ۴ صندلی در کنار هم قرار دارند.

با توجه به این‌که اتوبوس‌های نیمه VIP نیز مانند اتوبوس‌های معمولی ۱۱ ردیف صندلی دارند، بنابراین فاصله بین صندلی‌ها به صورت ردیفی کم است. اما فضای موجود بین دو ستون از صندلی‌های این اتوبوس باعث می‌شود که صندلی‌های این نوع اتوبوس‌ها بزرگتر از اتوبوس‌های معمولی باشند. بنابراین صندلی اتوبوس‌های نیمه VIP راحت‌تر هستند.

اتوبوس‌های VIP

در حال حاضر دو نوع از اتوبوس‌های VIP در پایانه‌های مسافربری آماده ارائه خدمات به مسافران هستند. برخی از این اتوبوس‌ها دارای ۲۵ صندلی هستند و برخی تنها ۲۲ صندلی دارند. نحوه چیدمان صندلی‌های اتوبوس‌های VIP به صورت دو ستونه است. به این ترتیب که یکی از ستون‌ها دو ردیفه هستند و ستون دیگر تنها یک صندلی در هر ردیف دارد.

صندلی اتوبوس‌های VIP معمولا بزرگتر از سایر انواع اتوبوس‌ها است. فاصله بین ردیف‌ها و صندلی‌های نیز بیش‌تر از سایر اتوبوس‌ها است. بنابراین از دید مسافران این نوع اتوبوس‌ها برای مسافرت‌های طولانی راحت‌تر هستند. زیرا این امکان را برای مسافران فراهم می‌کنند که صندلی خود را تا ۱۴۰ درجه به عقب بخوابانند و در طول سفر خود با آسودگی خیال استراحت کنند. زیرا صندلی برخی از این اتوبوس‌ها قابلیت تخت‌شو بودن دارند و بسیار راحت هستند.

لازم به ذکر است که بیش‌تر اتوبوس‌های VIP امکاناتی مانند مانیتور، جای شارژ و ... نیز دارند. این امکانات باعث می‌شود که به راحتی بتوانید در طول مسیر خود یا کودکتان را سرگرم کنید. البته توجه داشته باشید که اطلاع از این امکانات حین خرید در سایت مشخص نیست. بنابراین برای کسب اطلاعاتی در این خصوص باید با شرکت مسافربری ارائه دهنده سرویس تماس بگیرید و امکانات اتوبوس ارائه‌دهنده هر سرویس را از شرکت‌های مسافربری مربوطه جویا شوید.

در اتوبوس‌های VIP که هر فرد مانیتور مجزایی برای خود دارد، شما می‌توانید در طول مسیر به کمک هدفون خودتان یا هدفونی که در طول مسیر در اختیار شما قرار می‌دهد به آهنگ‌های مورد علاقه خود گوش دهید، فیلم دلخواهتان را تماشا کنید و یا کتاب الکترونیکی بخوانید. اگر هم اهل بازی هستید، می‌توانید در طول مسیر از بازی‌های موجود در این مانیتورها استفاده کنید و سفرتان را لذت‌بخش‌تر کنید.

مانیتورهای اتوبوس‌های VIP برای هر ردیف در بخش پشتی صندلی‌های جلویی قرار دارند. مانیتورهای صندلی‌های ردیف اول نیز معمولا بر روی میزی که در قسمت جلویی این صندلی‌ها قرار دارد، نصب شده است. بنابراین حتی اگر بلیط شما در ردیف اول باشد هم می‌توانید از امکانات مانیتور استفاده کنید.

مانیتور ردیف وسط این اتوبوس‌ها نیز معمولا بر روی یخچالی که برای دسترسی همه مسافران در وسط اتوبوس تعبیه شده است، نصب می‌شود. بنابراین اگر بلیطی را خریداری کرده باشید که نوع اتوبوس آن از اتوبوس‌های VIP مانیتوردار است. فرقی ندارد که در کدام ردیف باشید، در هر حالت امکان استفاده از امکانات ویزه این اتوبوس‌ها را خواهید داشت.

با توجه به اطلاعاتی که در این مطلب به اشتراک گذاشته شد، مسافران عزیزی که قصد خرید اینترنتی بلیط اتوبوس دارند، می‌توانند به سایت سفر724 مراجعه کنند. سپس با انتخاب مبدا، مقصد و تاریخ مورد نظر خود به سمت اطلاعات سرویس‌های ارائه شده برای هر مسیر هدایت شوند. یکی از مهمترین اطلاعات موجود در این بخش، مربوط به نوع اتوبوس ارائه شده برای هر سرویس است. بنابراین از این پس می‌توانید بر اساس ویژگی‌های مورد نظر خود، نسبت به خرید بلیط از سرویس‌های ارائه شده اقدام کنید.

لازم به ذکر است که دسترسی به این اطلاعات تنها در خرید آنلاین بلیط اتوبوس وجود دارد. زیرا در خرید حضوری هر شرکت تنها می‌تواند یکی از سرویس‌های ارائه شده توسط همان شرکت را در اختیار شما قرار دهد. در حالی که هنگام خرید اینترنتی بلیط شما به اطلاعات تمامی شرکت‌های ارائه دهنده سرویس برای این مسیر دسترسی دارید. بنابراین می‌توایند به دلخواه خود نسبت به خرید بلیط مورد نظرتان اقدام کنید.

امیدوارم اطلاعات ارائه شده در این مطلب بتواند به شما کمک کند تا هنگام خرید بلیط اتوبوس سرویس مورد نظرتان را به درستی انتخاب کنید و از سفر خود لذت ببرید.