دریاچه سوان بزرگترین مجموعه آبی در ارمنستان و منطقه قفقازه. دریاچه سوان یکی از بزرگترین دریاچه های فوق العاده دره آلپ  اوراسیاست. این دریاچه در استان گهرکانیکن واقع شده و در ارتفاع 1900 متر از سطح دریا قرار دارد. سطح کل حوضه دریاچه سوان حدود 5،000 کیلومتر مربعه که به میزان یک ششم قلمرو ارمنستان رو تشکیل میده. مساحت خود دریاچه 1224 کیلومتر مربعه و حجمش 32.8 کیلومتر مکعبه. این دریاچه توسط 28 رودخانه و جریان تغذیه میشه. تنها 10 درصد از آب ورودی رودخانه هزادان تخلیه میشه، در حالی که 90 درصد باقی مانده تبخیر میشه.

این دریاچه حدود 90 درصد از ماهی ها و 80 درصد خرچنگ ارمنستان را تامین می کنه. سوان دارای ارزش اقتصادی، فرهنگی و تفریحی هم هست. تنها جزیره آن (در حال حاضر یک شبه جزیره) هست که در آن یک صومعه قرون وسطی قرار داره.

Sevan به شدت برای آبیاری دشت آریات و تولید برق آبی در دوران شوروی مورد استفاده قرار گرفت. در نتیجه، میزان آب آن حدود 20 متر کاهش یافته و میزان آن بیش از 40 درصد کاهش یافته. دو تونل زیرزمینی بعدها برای تخلیه آب از رودخانه های سرزمین های اشغالی ساخته شد که باعث توقف آن شد و سطح آن شروع به افزایش کرد. پیش از دخالت انسان، اکوسیستم دریاچه را به طور چشمگیری تغییر داد، دریاچه 95 متر عمق داشت، منطقه ای از 1416 کیلومتر مربع را پوشانده بود و حجم آن 58.5 کیلومتر مکعب بود. سطح دریاچه در ارتفاع 1،916 متر از سطح دریا بود.

دریاچه سوان در 60 کیلومتری شمال شرقی ایروان قرار گرفته که شما هم با اتوبوس و هم با تورهای شهری می تونین از این دریاچه دیدن کنین. اگه از هتلی که اونجا ساکن هستین بپرسین راهنماییتون میکنن و شاید اصلا توری هم برای رفتن به این دریاچه داشته باشن.

با خرید اینترنتی بلیط اتوبوس می توانید به آسانی هم به شهرهای داخلی و به شهرهای خارجی بلیط اتوبوس خرید کنید. خرید بلیط اتوبوس 24 ساعته و با پشتیبانی از جامع ترین سایت تخصصی فروش بلیط اتوبوس، سامانه سفر724، مطمئن ترین راه خرید بلیط اینترنتی اتوبوس می باشد.