موزه نظامی یکی از موزه های مجموعه سعدآباده که در گذشته موزه شهرام نامیده میشد. این بنا به دستور رضا شاه و در سال ۱۳۱۴ ساخته شد. هدف از احداث این کاخ، سکونت همسر دوم شاه به نام تاج الملوک بود. در سال های 51 و 52 این واحد مرمت و به پسر اشرف پهلوی به اسم شهرام اهدا شد. این کاخ در دوطبقه ساخته شده و تمام فضای ان به ادوات جنگی و نظامی ایران اختصاص پیدا کرده. با بازدید از موزه نظامی فرصت آشنایی با سیر و تکامل ارتش در ایران رو پیدا میکنید.

تفنگ ‌های قلعه ‌ای دوره عثمانی، لباس ‌های رزمی سربازان دوران هخامنشی، ساسانی، صفویه، قاجاریه و در نهایت قزاق ‌ها، کلاشینکف ارتشبد فریدون جم، مسلسل وینچستر و ماکزیم، شتر تاکسیدرمی شده که حامل سلاح زنبورک است و ده ها سلاح، ادوات و ابزار نظامی دیگه رو میشه در این کاخ دو طبقه مشاهده کرد.

این موزه 9 سالن در مجموع داره که سالن شماره 1  پوشاک ودرفش ها وپرچم ها وابزار وادوات جنگی مربوط به رژه نیروهای نظامی دوره های مختلف وتاریخ جشن های دوهزار پانصد ساله هست، سالن شماره 2 تجهیزات سلاح های سرد شامل شمشیر ،نیزه ،غمه وکمان ،گرز و سپر، سالن شماره 3 مربوط به مدال ها ونشان ها نظامی مربوط به دوره پهلوی، سالن های شماره 4 و5 تجهیزات مربوط به ماکت شکست حصر آبادان و وسایل شخصی مربوط به فرماندهان شهید ارتش، سالن های شماره 6،7،8 و 9 تجهیزات مربوط به سلاح های گرم شامل تفنگ های سرپر، شکاری ،تپانچهای مختلف ومسلسل ها ودوربین ها مربوط به دوره های مختلف نگهداری میشن.

افرادی که به تاریخ نظامی و جنگی ایران علاقمند هستن، بهشون توصیه میکنیم به کاخ شهرام یا موزه نظامی تهران که در مجموعه سعدآباد واقع شده سری بزنن. این موزه دو طبقه مملو از ادوات جنگی و نظامی تاریخ ایرانه.

از ادوات نظامی جذاب دیگه ای که میشه بهشون اشاره کرد  انواع شمشیر، تفنگ، توپ جنگی، حیوانات، مدال، نشان، لباس، سپر، کلاه‌خود، دوربین های جنگی و شکاری، هواپیما، هلی کوپتره.

اخیرا بخشی هم به موزه اضافه شده که به پاس زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای ارتش انقلاب اسلامی مثل شهیدان همت، ستاری، کلاهدوز، آبشناسان، صیاد شیرازی، اغاز به کار کرده.

موزه نظامی تهران که داخل مجموعه بزرگ سعدآباد واقع شده همه روزه به جز ایام سوگواری برای بازدید عموم بازه. از 8:30 صبح تا 5 عصر می تونین برای بازدید از موزه های کاخ سعدآباد به این مجموعه سر بزنین.