موزه فرش ایران در ضلع شمالی پارک لاله تهران و روبروی فروشگاه سپه خیابان فاطمی قرار گرفته. این موزه سال ۱۳۵۶ افتتاح شده و هدف از راه اندازی موزه فرش ایران، پزوهش در صنعت و تاریخ فرش و مخصوصا فرش ایرانیه. موزه فرش ایران به جز فرش محصولات گلیم رو هم به نمایش گذاشته. طراح ساختمان موزه فرش ایران، عبدالعزیز فرمانفرمائیان بود و نمای بیرونی موزه رو به شکل دار قالی  طراحی کرده. موزه دو تا تالار داره که انواع فرش ها و قالیچه ها و گلیم ها رو به نمایش میزارن. طبقه همکف موزه فرش به نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش اختصاص داده شده و طبقه دوم برای برگزاری نمایشگاه های دائمی و فصلی استفاده میشه. 

موزه فرش ایران، نمونه های ارزشمندی از فرش های ایرانی قرن نهم هجری تا دوره معاصره. موزه فرش منبع بسیار مناسبی برای محققان قالی ایرانی به حساب میاد. حدود ۱۳۵ تخته فرش که شاهکارهای قالی ایرانی هستن تو موزه فرش به نمایش گذاشته شده، که این قالی ها عمدتا متعلق به مراکز مهم قالی بافی مانند کاشان‌، کرمان‌، اصفهان‌، تبریز، خراسان‌، کردستان هستن. موزه فرش ایران کتابخانه ای هم داره که مجلد به ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبان های فارسی‌، عربی‌، فرانسه‌، انگلیسی و آلمانیه.

شما می تونین بهترین مجلات و کتاب های تخصصی در زمینه فرش ایرانی و فرش های مشرقی رو در موزه فرش ملی به راحتی پیدا کنین. پژوهش های زیادی در زمینه سوابق، تحولات و کیفیت قالی ایرانی تهیه و گرد آوری شده و در موزه فرش نگهداری میشه. نمایشگاه های موقتی برگزار میشه که علاقمندان به فرش اصیل ایرانی میتونین با اطلاع از اون ها، انواع فرش های دلخواهشون رو خریداری کنن.

شما می تونین همه روزه، به جز دوشنبه ها و ایام سوگواری از ساعت ۹ تا ۱۸ از موزه فرش که در ضلع شمالی پارک لاله تهران واقع شده بازدید کنین.