زمانی که سفر اتوبوسی طولانی را پیش رو دارید، لازم است که برخی از لوازم ضروری را در طول سفر اتوبوسی خود به همراه داشته باشید. فراموش کردن هر یک از آن‌ها می‌تواند دردسرهایی را در طول سفر اتوبوسی طولانی برای شما ایجاد کند. از این رو در این مطلب از سفر۷۲۴ قصد داریم لیستی از همه لوازم ضروری برای سفرهای اتوبوسی طولانی را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم این لیست بتواند راهکار مناسبی برای تجربه یک سفر جذاب و به یاد ماندنی را برایتان فراهم کند. 

۱) پتوی نازک مسافرتی

در سفرهای طولانی یکی از وسایلی که به آن نیاز پیدا می‌کنید، پتوی نازک مسافرتی است. هر چند که در اتوبوس سیستم‌های تهویه هوا یعنی سیستم گرمایشی و سرمایشی به خوبی کار می‌کند و هوای داخل کابین را معتدل می‌سازد. اما گاهی ممکن است افراد با وجود این سیستم گرمایشی، باز هم احساس سرما کنند. از این رو بهتر است که یک پتوی نازک مسافرتی به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز آن را بر روی خود بکشید.

این پتو در تمام فصول سال کارایی خاص خود را دارد. کارایی آن در زمستان که کاملا مشخص است برای گرم نگه داشتن بدن حین استراحت از پتوی مسافرتی استفاده می‌شود. اما شاید از خود بپرسید که چرا در تابستان باید پتوی مسافرتی با خود بردارم؟ 

تصور کنید آب و هوای مسیری که آن را با اتوبوس طی می‌کنید، بسیار گرم است. تمامی مسافران از راننده تقاضا دارند که کولر اتوبوس را روشن کند. در این بین ممکن است هوای سرد کولر برخی از افراد را اذیت کند. در این صورت با داشتن یک پتوی نازک می‌توانند خود را بپوشانند تا باد کولر آن‌ها را اذیت نکند. اگر شما هم جزو این افراد هستید همراه داشتن پتوی مسافرتی را فراموش نکنید. 

سفر اتوبوسی طولانی

۲) بالشت گردنی

بالشت‌های گردنی یکی دیگر از وسایل لازم در سفرهای اتوبوسی طولانی است. این بالشت‌ها بادی هستند و یکی از مزیت‌هایی که دارند این است که فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند. بنابراین می‌توانید به راحتی آن را با خود حمل کنید.

هنگامی که قصد دارید کمی چرت بزنید و بخوابید، بالشت بادی گردنی به کمک شما می‌شتابد. به این شکل که با باد کردن آن، می‌توانید آن را زیر گردن خود قرار دهید تا در مواقع خواب گردن شما ثابت بماند و خواب راحتی را برایتان به ارمغان بیاورد.

۳) لباس راحت

به یاد داشته باشید که در سفرهای اتوبوسی حتما راحت‌ترین لباس‌هایی که دارید را بپوشید. مخصوصا در مواقعی که سفر طولانی را در پیش دارید. با این‌که در اتوبوس‌های وی‌آی‌پی هر مسافر فضای زیادی در اختیار دارد اما با این حال صندلی اتوبوس از لحاظ راحتی تفاوت زیادی با تخت‌خواب دارد. بنابراین پوشیدن لباس‌های تنگ و کلفت میزان کیفیت و راحتی خوابتان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.  

 از این رو بهتر است که لباس‌های راحت بپوشید تا احیانا اگر لازم بود که لباستان را عوض کنید، این امکان را داشته باشید که در فضایی کوچک به آسانی آن را تعویض کنید.

۴) چشم‌بند

هنگامی که اتوبوس در حال حرکت است، ممکن است نور خورشید و یا نور چراغ‌های اتوبوس و ماشین‌های دیگر چشم‌های شما را اذیت کنند و مانع خواب و استراحت شما شوند. در این مواقع چشم‌بند می‌تواند بهترین راه‌حل پیشنهادی برای شما باشد. چشم‌بند باعث می‌شود چشمان شما از نور و روشنایی‌ در امان بماند و به شما کمک می‌کند به راحتی و با آسایش کامل بخوابید.

سفر اتوبوسی طولانی

۵) میان وعده

در طول سفر، اتوبوس اغلب برای صرف وعده‌های غذایی در مقابل رستوران‌های بین راهی معتبر توقف می‌کند و مسافران می‌توانند پیاده شوند و غذایی میل کنند. هرچند که اتوبوس در مقابل رستوران‌ها و غذاخوری‌های تایید شده توقف می‌کند، اما بهتر است که در رستوران‌های بین‌راهی غذا نخورید. چرا که ممکن است غذای این رستوران‌ها با معده شما سازگار نباشد و شما را دچار ناراحتی‌های معده کند.

همچنین ممکن است زمانی که شما گرسنه هستید، اتوبوس توقف نکند. بنابراین شما چاره‌ای ندارید جز این‌که صبر کنید تا اتوبوس بالاخره توقف کند و بتوانید چیزی بخرید و بخورید. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است که همراه خودتان میان‌وعده‌ای داشته باشید تا در مواقع گرسنگی میل کنید و از سفرتان لذت ببرید.

البته توجه داشته باشید که این میان‌وعده نباید خیلی چرب باشد و یا سس‌های مختلفی داشته باشد. در سفرهای اتوبوسی هر چه غذاهای کم‌چرب و بدون متخلفات میل کنید، به همان میزان سفر راحت‌‌تری را تجربه خواهید کرد.

۶) بطری آب آشامیدنی

در همه اتوبوس‌ها یخچالی وجود دارد که بطری‌های آب معدنی تک نفره به تعداد مسافران در داخل آن قرار می‌گیرد. بنابراین شما می‌توانید هنگام تشنگی یک بطری آب معدنی بردارید و بنوشید. اما احتمال دارد که در سفرهای طولانی یک بطری آب کفاف ندهد و نیازی بیشتری به آب داشته باشید. بنابراین توصیه می‌کنیم که یک بطری آب آشامیدنی نیز به همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.  البته به این نکته نیز توجه کنید که چون اتوبوس مجهز به سرویس بهداشتی نیست، نباید در مصرف آب زیاده‌روی کنید.

۷) سرگرمی

سفر اتوبوسی که طولانی شود، به یک سرگرمی نیاز است که بتواند سفر اتوبوسی را جذاب و دلچسب کند. تفریحی که بتواند حتی برای چند دقیقه هم که شده شما را سرگرم کند و باعث شود گذر زمان را کمتر احساس کنید. نوع این سرگرمی به علایق و خواسته‌ی شما بستگی دارد.

کارهای زیادی را می‌توانید برای این منظور انجام دهید. کتاب بخوانید، فیلم ببینید، موسیقی گوش کنید. البته اگر فیلم و موسیقی را برای سرگرم شدن انتخاب می‌کنید، بهتر است هندزفری یا هدفون‌تان را به همراه داشته باشید تا هم خودتان بتوانید به راحتی صدای فیلم یا موسیقی را بشنوید و هم آزاری به مسافران دیگر نرسانید.

سفر اتوبوسی طولانی

در بعضی از اتوبوس‌ها وای‌فای رایگان نیز در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توانید از آن استفاده کنید و گشتی در فضای مجازی بزنید. علاوه‌بر این می‌توانید بازی‌های کارتی را به همراه داشته باشید تا با مسافر کناری خود بازی کنید و در طول سفر اتوبوسی خود سرگرم شوید و لذت ببرید.

۸) بسته دستمال کاغذی

دستمال‌کاغذی در هر سفری جزو وسایل ضروری و شخصی است که حتما باید به همراه داشته باشید. چون به هر حال ممکن است به دلایل مختلفی به دستمال کاغذی نیاز پیدا کنید. به طوری که با به همراه نداشتن آن ممکن است با مشکل مواجه شوید. مخصوصا اگر از آن دسته از افرادی هستید که احتمال دارد در طول سفر خون دماغ شوید، زیرا این دسته از افراد همواره باید دستمال کاغذی به همراه داشته باشند. همچنین آن دسته از افرادی که حساسیت زیادی به تمیزی دائمی دستانشان دارند. بهتر است به همراه داشتن دستمال کاغذی را فراموش نکنند.

۹) ضدعفونی‌کننده دست‌ها

با ضدعفونی کردن دست‌هایتان با محلول ضدعفونی‌کننده می‌توانید سفری سالم در جاده‌ها داشته باشید. دستمال مرطوب‌ جایگزین بسیار مناسبی برای آب‌کشیدن دست‌ها است. بنابراین به همراه داشتن آن در سفرهای اتوبوسی خالی از لطف نیست. 

۱۰) چمدان مسافرتی و کیف دستی

در سفرهای اتوبوسی به همراه داشتن یک چمدان مسافرتی لازم است تا وسایل مورد نیاز کل سفر چند روزه خود را در آن جای دهید. این چمدان در صندوق اتوبوس قرار می‌گیرد بنابراین در طول سفر با اتوبوس دسترسی به آن چمدان ندارید. از این رو توصیه می‌کنیم تا یک کیف دستی کوچک با خود بردارید تا لوازم موردنیاز در داخل اتوبوس را درون آن بگذارید و در طول سفر به همراه داشته باشید.

آنچه در این مطلب با شما به اشتراک گذاشتیم  لوازم ضروری است که در سفرهای اتوبوسی به آن نیاز خواهید داشت. امیدواریم که با رعایت این نکات در سفرهای اتوبوسی طولانی، سفر خوب و خوشی را تجربه کنید. به نظر شما وجود چه وسایل دیگری در سفرهای طولانی ضروری هستند؟ تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.