دریاچه تار از مناطق گردشگری دماونده که در قلب کوه های این منطقه واقع شده. موقعیت جغرافیایی این منطقه طوریه که دورتادور دریاچه رو کوه هایی با فواصل متفاوت احاطه کردن و هیچ دره ای بین اون ها وجود نداره، بلکه وجود این ارتفاعات کنار هم باعث پیدایش گودالی شده که دریاچه تار تو این گودال شکل گرفته.

البته این دریاچه ها داستان های افسانه ای هم دارن که قبل از مشخص شدن نحوه تشکیل دریاچه گفته میشد، افسانه هایی که بیشتر در مورد شب هایی ساخته شده که توریست ها اونجا میگذرونن.

موقعیت جغرافیایی منطقه

موقعیت جغرافیایی منطقه ای که دریاچه تار واقع شده طوری هست که دور تا دور منطقه رو کوه هایی احاطه کردن که ارتفاع از 50 تا 500 متر از سطح دریاچه دارن. قرارگیری همین ارتفاعات متفاوت کنار هم میتونه گودال هایی رو شکل بده که پر شدن آب بر اثر بارش یا ذوب برف ها اونجا رو به دریاچه های متنوعی تبدیل کنه.  

دریاچه ها روی محور چین دار بین دور رشته کوه قره داغ و کوه زرین واقع شده. البته با توجه به میزان بارش و گرمای هوا، سطح آب دریاچه فصل های مختلف هم باهم فرق داره. همه عوامل باهم باعث شدن که این منطقه برای تفریح و ماهیگیری و شنا مناسب باشه.

طول دریاچه تار بیشتر از یک کیلومتره و عرضی حدود 250 متر داره. آب این دریاچه از ارتفاعات کوه چنگیز چال و قره داغ از سمت شمال و از زیرین کوه در جنوب تامین میشه.

دریاچه آب شیرین کوهستانی هویر 30 کیلومتری شرق شهرستان دماوند و ارتفاع 2900 متری از سطح دریا قرار گرفته. دریاچه تار و هویر فاصله 500 متری با هم دارن که این مسافت رو میشه با ماشین طی کرد.

این دو دریاچه روی هم نزدیک به 7 کیلومتر مربع وسعتشونه. چشمهساران کوههای قرهداغ، سیاهچال و شاهنشین در شمال و آبراهه‌های فصلی از جنوب سرشاخه رودهایی هست که به این دریاچه میریزن. آب دریاچه حاوی یون های کلسیم، منیزیوم و کربناته.

آب دریاچه سرد و سنگینه، به خاطر شیرین بودن آب این سنگینی موقع خوردن کاملا احساس میشه.

راه های دسترسی به دریاچه تار و هویر

مسیر اول از شهر دماوند هست که از آبادی چنار عربها وارد جاده معدن میشین و تا اخر جاده خاکی رانندگی میکنین. انتهای جاده به دریاچه تار می رسین. حتما قبل از حرکت از سالم بودن ماشین مطمئن باشین. مسیر دوم جاده فیرزوکوه و نقطه 98 کیلومتری این جاده هست که پس از گذشتن از دلیچای به ترتیب از روستاهای روستاهای یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر باید عبور کنین و در 28 کیلومتری به دریاچه تار برسین. از ضلع جنوبی دریاچه تار که عبور کنین به جاده ای میرسین که انتهاش به دریاچه هویر منتهی میشه. مسیر سوم از شهر دماوند وارد جاده فیروزکوه که شدین جاده آسفالت روستای آرو رو ادامه بدین که به جاده خاکی منتهی میشه. از این آبادی که گذشتین  و پل دلیچای و دهنار رو رد کردین به دریاچه هوبر می رسین.

تنوع گیاهی و جانوری

تنوع گیاهی منطقه بر اساس مطالعات صورت گرفته بالاست، ولی پوشش گیاهی کم تراکم و ضعیفی داره. تراکم گیاهی پایین منطقه به دلیل فرسایش خاکه که در ارتفاعات شمالی و قسمت های تپه ماهوری اتفاق میفته.

این دریاچه ها از نظر حیات وحش هم در نوع خودشون حفاظت گاه جانورایی مثل قوچ، میش البرزی و کل بز محسوب میشن.

تفریحات منطقه

گردشگرهایی که به این منطقه سفر میکنن شب ها می تونن کنار دریاچه اسکان کنن چون این قسمت از منطقه شبها امنیتش توسط یگان حفاظت محیط زیست تامین میشه. همچنین امکاناتی مثل چادر های موقت و سرویس بهداشتی هم برای اونا فراهم شده.

این منطقه آب و هوای کوهستانی داره و تفریحات جذابی رو می تونین با سفر به این رودخونه ها تجربه کنین:

1.ماهیگیری

ماهیگیری ازون دسته تفریحای دوست داشتنیه که می تونین تو دریاچه تار و هویر لذت ببرین. ماهی های این دریاچه عمدتا قزل آلا، قزل الای خال قرمز و زردک هستن. بیشتر ماهیگیرها شب رو کنار دریاچه میگذرونن و صبح به قصد صید ماهی قزل آلا راهی دریاچه میشن.

البته فصل سرد سطح دریاچه یخ میزنه. داستان های زیادی در مورد گنج های نهان تو دل این دریاچه ها نقل شده.

2. کوهنوردی

با توجه به اینکه این منطقه دورتادور با کوه ها احاطه شده، موقعیت مناسبی برای کوهنوردی فراهم شده. رشته کوه قره داغ و زرین با ارتفاع 4080و 3835 متر از جمله کوه های این منطقه هستن که نزدیک دریاچه ها هستن و برای کوهنوردی خیلی مناسبن.

3. قایقرانی

دریاچه تار و هویر برای قایقرانی مناسبه و اونایی که قایق بادی دارن می تونن از این فرصت استفاده کنن و قایقرانی رو تو این دریاچه های زیبا تجربه کنن.

4. شنا

تمهیدات خاصی برای شنا تو این دریاچه ها در نظر گرفته نشده، ولی جاهایی که امن تره و خطری وجود نداره به خنکی آب تو گرمای تابستون دست به دست هم میدن تا تنی به آب این دریاچه بزنین.

لوازم ضروری سفر

اگه برای کوهنوردی به این منطقه سفر میکنین کوله پشتی، کفش مخصوص کوهنوردی، لباس مناسب طبیعت گردی، کاپشن و لباس گرم اضافه، قمقمه آب فراموشتون نشه و برای تفریح هم زیر انداز، لیوان و ظروف شخصی، یک وعده ناهار قابل حمل، داروی های مصرفی و کارت شناسایی رو همراهتون بردارین.

safar724.com