دریاچه شورمست یکی از توریستی ترین دریاچه های شمال ایرانه که بالای 15 هزارمتر مربع وسعت و نزدیک به 5 متر عمق داره. این دریاچه با منظره ای از جنگل مملو از درختان بلند قامت و زیبای توسکا پوشیده شده و منطقه رو به یکی از زیباترین اماکن توریستی و گردشگری تبدیل کرده.

جاده فیروز کوه نسبت به جاده های دیگه مثل چالوس جاذبه کم تری برای گردشگرا داره اما دریاچه شورمست یکی از توریستی ترین دریاچه های شمال ایرانه که توی این جاده قرار گرفته .

یکی دیگه از زیبایی های این دریاچه انعکاس مناظر و کوه های اطراف در این دریاچه هست که منظره بی نظیری رو خلق میکنه. فاصله دریاچه شورمست از فیروزکوه 76 کیلومتر و از تهران حدود 200 کیلومتره.

مسیر دسترسی دریاچه شورمست

اگه از تهران و جاده فیروزکوه به سمت قائم شهر حرکت کنین تقریبا 56 کیلومتر بعد از فیروزکوه به شهر پل سفید میرسین. وارد مرکز شهر پل سفید که شدین مسیر آسفالتی رو میبینین که به سمت روستای شورمست میره. وارد این مسیر که شدین پل کوچیکی رو رد میکنین و پس از طی 5 کیلومتر به دوراهی میرسین که مسیر سمت راست به روستای شورمست و مسیر سمت چپ به دریاچه شورمست منتهی میشه. از پل سفید تا قائم شهر حدود 50 کیلومتر راهه.

شورمست دریاچه نسبتا کوچیکی هست و مساحتش تقریبا اندازه دو تا زمین فوتباله. اطراف دریاچه از درخت های تنومندی پوشیده شده که ریشه بعضی ها داخل رودخونه وارد شده.

برای ورود ماشین شخصی به دریاچه هزینه ای دریافت میشه که در حد هزینه های پارکینگه. امکاناتی هم از قبیل آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، آلاچیق و قایق اطراف دریاچه وجود داره. البته آلاچیق ها و قایق ها کرایه ای هستن و باید بابت استفاده هزینه ای بپردازین.

توی دریاچه امکان ماهیگیری وجود داره و برای اقامت هم میشه کنار دریاچه مستقر شد.

دریاچه زیستگاه جانورایی مثل ملخ، مارآبی، قورباغه و انواع ماهیه. آب و هوای منطقه هم ترکیبی از آب و هوای سرد فیروزکوه و معتدل قائم شهره.

اگه به دریاچه شورمست سر میزنین حتما از پل ورسک بازدید کنین. پل ورسک به پل پیروزی معروفه و نزدیک این محل قرار داره. این پل جزو شاهکارهای معماریه. حتما پیاده روزی توی تنگه ورسک فراموشتون نشه. تنگه ورسک همون مسیریه که به آبشار ورسک ختم میشه و هم این تو روستای ورسک واقع شدن.

قایق سواری توی دریاچه ای که انبوهی از درختا دورتادورش رو فرا گرفتن لذت دیگه ای داره که تو هر دریاچه ای، یا دست کم تو دریاچه های شمال کم تر میتونین تجربه کنین. پس این فرصت رو از دست ندین.

تمام طول سال زمان مناسبی برای بازدید از دریاچه هست. در واقع هر فصلی زیبایی های خاص خودش رو داره.

safar724.com