سفر به شیراز همیشه جذابیت های گردشگردی منحصر به فرد خود را برای مسافرانش در تمامی فصول داشته است. اما بهار و عید نوروز فرصت بسیار مناسبی برای گردشگران نوروزی است که در فکر مکان های دیدنی و آب و هوای خوش هستند. وقتی به شیراز سفر می کنید، مناظر و مکان های دیدنی بسیاری هست که نمی توان حتی از دیدن یکی از آنها غافل شوید. باغ عفیف آباد شیراز، یکی از مکان هایی است که هر گردشگری را مجذوب می کند. سفر724 شما را به باغ عفیف آباد برده و با این مکان دیدنی آشنا می کند. باغ عفیف آباد شیراز مجموعه ای جالب و بزرگ از اسلحه های قدیمی در دل باغی ایرانی و یک کاخ سلطنتی است.

سفرهای نوروزی و تعطیلات زمان مناسبی برای بازدید از مکان های دیدنی شیراز هستند. اگر انتخاب شما سفر با اتوبوس به شهر شیراز باشد، می توانید بلیط اتوبوس خود را به صورت اینترنتی از سامانه سفر724 به مقصد شیراز تهیه کنید.

یکی از زیباترین و قدیمی ترین باغ های شیراز، عفیف آباد یا باغ گلشن در غرب شهر شیراز است. باغی ایرانی با حدود ۱۳ هکتار وسعت، که در طول دوران , سادگی و زیبایی خود را حفظ کرده؛ دور تا دور باغ با دیواری آجری محفوظ شده است . درون این دیوار آجری، باغ آرایی و گل آرایی بسیار زیبا و دیدنی هست که نمونه ارزشمند و کاملی از گل آرای ایرانی است. درب چوبی ورودی باغ در ضلع شمالی قرار دارد و در بدو ورود به باغ , حوضی مستطیل شکل و بزرگ و درختان اطراف آن چشم را خیره می کند. دو اتاقک با سقف چوبی در دو طرف دالان ورودی وجود دارد که اتاق نگهبانی است.

این باغ در سال ۱۳۴۰هجری شمسی توسط ارتش در مزایده خریداری شد و جزو اموال ارتش محسوب می شود .این مکان قبل از انقلاب محلی تفریحگاه امرای ارتش بوده و بعد از انقلاب نیز به موزه نظامی تبدیل شده است. چهار ستون گچی ساده در سردر ورودی با الهام از ستونهای تخت جمشید کار شده و بالای درب نقش دو شیر دیده می شود. پس از گذر از درب ورودی وارد دهلیزی با سقف چوبی که بر پیشانی آن، کاشی های رنگارنگی از صحنه تاج  پادشاهان ساسانی کار شده را می بینیم. سپس وارد فضای باغ عفیف آباد می شویم.

ساختمانی زیبا و مجلل در وسط باغ قرار دارد که مربوط به عصر قاجار و زندیه است. در جلوی عمارت حوضی بزرگ است و این نقطه شروع خیابان اصلی باغ است.  درختان سرو، کاج، چنار، صنوبر و نارنج خیابان های باغ را سرسبز و زیبا کرده است. از ایوان شمالی یا همان ایوان ورودی که چهار ستون بلند با سرستونهای گچبری دارد و سقفی چوبی با نقاشی های رنگ و روغن، وارد عمارت می شویم.

طبقه پایین آن که آب نمایی زیباست جلوه آن را دوچندان کرده است ، پنجره هایی مشبک و رنگین دارد و در فاصله بین پنجره ها، سنگهایی با نقش گل و بته حجاری شده؛ امروز این طبقه تبدیل به موزه نظامی شده است

در مرکز طبقه دوم تالاری باشکوه و بزرگ با سقف چوبی با نقوش حک شده گل و بوته و شکارگاه و مجالس بزم قرار دارد، شیشه های رنگی، پنجره های ارسی و درها و دریچه های چوبی، همه در کنار یکدیگر کاخی دیدنی و مجلل را برپا کرده اند. علاوه بر این در شمال و جنوب تالار دو بخاری از سنگ مرمر تراشیده و نصب شده که بسیار دیدنی است.  اطراف این تالار زیبا، راهروهایی بلند می باشد که در دوطرف آن، اتاقهایی مجلل دیده می شود و شامل رخت کن، نشیمن، اتاق مطالعه، قمارخانه، اتاق همایش و سالن پذیرایی است. فرش های گرانبهای کف اتاق ها، لوازم و مبلمان قیمتی و پیانوی شخصی فرح دیبا از اموال با ارزش این مجموعه می باشد. این بخش از کاخ امروز به عنوان موزه عبرت مورد بازدید مردم قرار می گیرددر مجموع این عمارت۳۰ اتاق داردایوان بزرگ و زیبایی با ستون های گچی و آجری در شرق عمارت قرار دارد و قرینه آن در نمای غربی، ایوان ساده ای دیده می شود

همانطور که ذکر شد، طبقه زیرزمین امروز موزه نظامی است و علاقه مندان به سلاح های قدیمی به خصوص سلاحهای پادشاهان و امرای ایران می توانند از این طبقه دیدن کنند؛ در این طبقه در بدو ورود جلوی پلکان ارابه ای ویژه ی تشییع جنازه ی رضا شاه پهلوی و توپ فتح علی شاه قاجار دیده می شود. همچنین ما شاهد سلاح هایی پر بها چون تفنگ “فتح علی شاه”، ” ناصرالدین شاه”، “مظفرالدین شاه قاجاه”،”رضا خان” و”محمد رضا شاه پهلوی”، “سر پرهای هم رزمان “،” میرزا کوچک خان جنگلی” و مسلسل” رییس علی دلواری” و… هستیم

در سمت راست در ورودی باغ قهوه خانه ای با شش حجره قرار دارد. درخت نارنج و حوض کوچکی در حیاط آن، فضای دلنشینی را به وجود آورده است. تصاویر نقاشی قهوه خانه ای بر دیواره حجره ها دیده می شود.تصاویری چون داستان “ضحاک و کاوه ی آهنگر”، “داستان زال و سیمرغ”، “نبرد رستم و سهراب”، “نبرد تهمتن و دیو سفید” و “نبرد رستم و اسفندیار”.

کی و چطور به عفیف آباد شیراز برویم؟!

شیراز شهری زیبا و دیدنی است که فصل بهار ، بسیار هوای فرحبخش و دلنوازی دارد. بهترین زمان سفر به شیراز تعطیلات نوروزی می باشد. بوی شکوفه های بهارنارنج در این فصل همه مسافران را مست و مدهوش خود می کند. بدون شک مسافری که به باغ های زیبای شیراز در بهار سفر می کند، هیچ گاه خاطره آن را فراموش نمی کند.

باغ عفیف آباد در غرب شهر شیراز،در جنوب خیابان قصرالدشت بالاتر از باغ قدیمی رحمت آباد و در انتهای خیابان عفیف آباد واقع شده است

توصیه سفر724

تعطیلات نوروز و تعطیلات تابستانی بهترین زمان برای سفر به شهر دیدنی شیراز هستند. افراد زیادی هستند با انتخاب شیراز برای تعطیلات نوروز و سفر با اتوبوس به گردش در ایران می پردازند. از شهر مبدا تا رسیدن به شیراز حتما مکان های دیدنی دیگری سر راه شما وجود دارد که می توانید در سفر اتوبوسی خود از آن ها بازدید کنید.

برای خرید اینترنتی بلیط اتوبوس و صرفه جویی در هزینه ها و زمان، کافیست به سامانه سفر724 رفته و مبداء و مقصد خود را به شهر شیراز انتخاب کنید. با چند کلیک ساده بلیط اتوبوس خود را تهیه کرده اید.

safar724.com