با توجه به این که اربعین سال ۹۷ سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای وزارت راه و شهرسازی، فقط ۳ مرز مهران، چذابه و شلمچه را برای تردد زائران اربعین مجاز اعلام کرده است، سفر 724 راهنمای کامل مرز های اربعین ۹۷ راه های مواصلاتی از مرزها به شهرهای زیارتی عراق را تهیه کرده است.

 در اربعین سال۹۷ از مرز خسروی فقط به عنوان ترانزیت کالا ها استفاده شده و برای تردد زائرین مورد استفاده قرار نمی گیرد.

راهنمای کامل سفر به کربلا 

در نقشه زیر موقعیت مرزهای رسمی عراق (مهران، شلمچه، چزابه و خسروی) برای سفر زمینی به کربلا مشخص شده‌اند:

موقعیت مرز مهران و مسیر حرکت زائران از مرز مهران تا کربلا

شهر مرزی مهران در منتهی الیه غربی استان ایلام قرار داشته و فاصله آن تا شهر ایلام 85 کیلومتر می باشد. زائرانی که از این شهر وارد عراق می شوند پس از عبور از منطقه زرباطیه و شهر کوچک بدره وارد شهر کوت، نعمانیه، شوملی، دیوانیه و شامیه وارد شهر نجف می شود. فاصله مهران تا کربلا ۲۸۰ کیلومتر، کاظمین۲۸۳، سامرا ۴۴۴ و نجف ۳۰۳ کیلومتر است و علاوه بر نزدیکی، امنیت بسیار بالای این منطقه و مسیرهای این مرز تا شهرهای زیارتی عراق باعث شده زائران بیشتر از مرز مهران در ایام اربعین استفاده کنند.

نقشه فوق مسیر مرز مهران تا کربلای معلی را نشان می دهد.

موقعیت مرز شلمچه و مسیر حرکت زائران از مرز شلمچه تا کربلا

مرز شلمچه منطقه مرزی در غرب خرمشهر و نزدیکترین نقطه مرزی به شهر بصره در کشور عراق می باشد. مرز شلمچه جنوبی ترین مرز زمینی ایران و عراق بوده و فاصله آن تا خرمشهر 15 کیلومتر و تا بصره 20 کیلومتر می باشد. زائرانی که از این مرز وارد عراق می شوند پس از عبور از منطقه شلمچه و تنومه وارد شهر بصره شده و پس از آن به سماوه و نجف می رسند. طول مسیر از شلمچه تا نجف تقریباً 460 کیلومتر می باشد.

نقشه فوق مسیر مرز شلمچه تا نجف و کربلای معلی را نشان می دهد.

موقعیت مرز چزابه و مسیر حرکت زائران از مرز چزابه تا کربلا

مرز چزابه، که تنگه چزابه در 17 کیلومتری شمال غربی شهر بستان قرار دارد. زائران پس عبور از منطقه چزابه و شیب، مشرح، وارد شهر العماره، سپس شهر فجر و منطقه عفک، دیوانیه، شافعیه، شامیه و پس از بازرسی ابوصخیر وارد شهر نجف می شوند.

نقشه فوق مسیر مرز چزابه تا نجف و کربلای معلی را نشان می دهد.

موقعیت مرز خسروی و مسیر حرکت زائران از مرز خسروی تا کربلا

در اربعین سال۹۷ از مرز خسروی فقط به عنوان به ترانزیت کالا ها استفاده شده و برای گذر زائرین مورد استفاده قرار نمی گیرد.

مرز خسروی در 15 کیلومتری جنوب غربی شهر قصرشیرین از توابع کرمانشاه قرار دارد. این مرز شمالی‌ترین مرز رسمی عبور و مرور زائران ایرانی می‌باشد ضمن اینکه قدیمی‌ترین مرز اعزام زائران به عراق هم هست، به این دلیل دارای امکانات بیشتری نسبت به سایر پایانه‌های مرزی عراق است. زائران پس از خروج از ایران وارد منطقه مرزی منذریه و سپس شهر خانقین، مقدادیه، منطقه بعقوبه و سپس وارد بغداد و پس از آن به زیارت کاظمین مشرف می‌شوند. فاصله این مرز رسمی تا بغداد (پایتخت عراق) 190، نجف 380، کربلا 315، کاظمین 203 و تا سامرا 326 کیلومتر فاصله دارد.

نقشه فوق مسیر مرز خسروی تا نجف و کربلای معلی را نشان می دهد.

سفر724 در اربعین ۹۷ همراه زائران بوده و امکان خرید اینترنتی بلیط اتوبوس اربعین 97 را فراهم ساخته است. لطفا از طریق سامانه و صفحه تلگرام اخبار اربعین را دنبال کنید.

safar724.com