در قسمت معرفی شهر استانبول اطلاعات جامع و کاملی در مورد این شهر و سیستم حمل و نقل و نحوه پرداخت هزینه ها ارائه خواهد شد. در این قسمت، سفر724 راهنمایی جامعی در مورد نحوه سفر با اتوبوس به شهر استانبول را به شما معرفی می کند. در مورد مرزها به شما می گوییم و اینکه چه شهر هایی سر راه شما قرار دارد.

در ادامه با سفر724 همراه باشید.

مرز بازرگان بهترین نقطه برای ورود به ترکیه در مرز مشترک ایران و ترکیه  است فاصله تبریز تا بازرگان ۲۹۰ کیلومتر است . که در مسیر از شهرهای صوفیان٬ مرند ٬ ماکو  میگذریم. جاده تبریز تا بازرگان خوب است که تا مرند بزرگراه است. بلافاصله در انتهای جاده اصلی شهر بازرگان محوطه مرزی قرار دارد ٬ (مثل شهرهای مرزی آستارا و جلفا) تشریفات خروج از مرز به سرعت و روی هم رفته حدود یک ساعت طول می کشد در مورد همراه داشتن بنزین ٬ پلیس ترکیه از شما سوال خواهد کرد. برای ورود به ترکیه نیازی به اخذ ویزا نیست. هر شخصی با داشتن گذرنامه معتبر می تواند به مدت ۳ ماه در ترکیه اقامت کند.فاصله ۲۰۰۰ کیلو متری تهران به استانبول را با اتوبوس های شرکتهای سیر و سفر ، همسفر، گیتی پیما و همچنین اتومبیل شخصی می توان طی کرد.

برای خرید بلیط اتوبوس به استانبول از مبداء تهران می توانید از سامانه سفر724 نیز اقدام کنید. خرید اینترنتی بلیط اتوبوس به استانبول از شرکت های مسافربری معتبر و با امکان انتخاب صندلی به صورت آنلاین در این سامانه نیز موجود می باشد.  

برای ورود به ترکیه در مرز مشترک ایران و ترکیه از چند نقطه مرزی میتوانید اقدام کنید:

۱- مرز بازرگان  در ۲۹۰ کیلومتری تبریز
۲- مرز سرو در ۶۰ کیلومتری ارومیه
۳- مرز رازی در۷۰ کیلومتری شهر خوی که خط راه آهن ایران ترکیه از این نقطه میگذرد.

اما در سمت ترکیه ٬ بعد از عبور از مرز برای رسیدن به اولین شهر مرزی که دوغو بایزید است باید ۴۵ کیلومتر رانندگی کرد  در طی این مسیر بجز یک ایست بازرسی نظامی نشانی از آبادانی به چشم نمی خورد.دوغو بایزید شهر کوچکی است که چند تا هتل دو و سه ستاره دارد اما برای ماندن بجز در موارد ضروری٬ مناسب نمی باشد ٬ بعد از دوغو بایزید باید مسیر خود را انتخاب کنید :

۱- بطرف شهر وان در جنوب٬ فاصله حدود ۲۶۰ کیلومتر که حدود نیمه ابتدایی راه ٬ جاده کوهستانی است .

۲- بطرف شهر آغری در غرب (امتداد جاده بازرگان دغوبایزید ) در فاصله ۸۰ کیلومتری٬

۳- بطرف شهر  ایغدیر در شمال در فاصله ۵۵ کیلومتری

مرز بازرگان تا شهر آغری : 127 کیلومتر

مرز بازرگان تا شهر دوبایزید : 40 کیلومتر

مرز بازرگان تا شهر ایغدیر : 90 کیلومتر

شهر آغری تا شهر ارزروم : 185 کیلومتز

شهر ارزروم تا بندر ترابزون : 300 کیلومتر

 

مرز رازی تا روستای سارای 23 کیلومتر – تا شهر اوزالپ 40 کیلومتر – تا شهر وان : 90 کیلومتر

مرز بازرگان تا شهر وان : 265 کیلومتر

مرز سرو تا یوکسک آوا 40 کیلومتر – تا شهر وان :300 کیلومتر

 

تهران تا تبریز 630 کیلومتر

تبریز تا خوی : 165 کیلومتر

خوی تا مرز رازی: 65 کیلومتر

ارومیه تا مرز سرو : 55 کیلومتر

تبریز تا مرز بازرگان : 290 کیلومتر

تهران تا مرز بازرگان : 920 کیلومتر

وضعیت جاده های ترکیه

در  سفر زمینی به ترکیه بهتر است بدانید که وضعیت جاده های شرق ترکیه در مجاورت ایران بد و پر از دست انداز است. مواظب ظاهر شدن ناگهانی آنها باشید.از خلوت بودن جاده ها ٬ مخصوصا در جاده های بین شهری ٬ ممکن است متعجب شوید ٬ در نزدیکی شهرهای بزرگ مانند استانبول ٬ ازمیر یا آنتالیا ممکن است ترافیک هم ببینید. دو طرف پل معلق شهر استانبول ٬ که قاره  اروپا و آسیا را به هم متصل میکند اکثرا ترافیک سنگین است. در جاده های ترکیه پمپ بنزین های شیک و تمیز به وفور یافت می شوند ٬ که سرویس های بهداشتی اکثرا رایگان و تمیزی دارند ٬ هنگام نزدیک شدن به شهرها چراغ قرمز های زیادی ممکن است سر راهتان وجود داشته باشند سیستم چراغ قرمز های ترکیه  بسیار مرتب هستند.

برای سفر نوروزی در نوروز 96 به استانبول با اتوبوس می توانید از سامانه سفر724 اقدام کنید. کافیست وارد سامانه شده و مبداء تهران و مقصد استانبول را وارد کنید. با مشخص کردن تاریخ حرکت می توانید بلیط خود را به صورت اینترنتی خرید کنید. امکان پیش خرید اینترنتی بلیط های نوروزی اتوبوس در این سامانه نیز برای مسافران فراهم شده است.

safar724.com