در دنیای گردشگری، اینکه کدوم شهر به عنوان چه سبکی از پایتخت بودن انتخاب بشه بسیار جذاب و مهیجه! در سال ۲۰۱۸ سازمان جهانی گردشگری شعار «گردشگری و تحول دیجیتال» رو برای این روز انتخاب کرد و همین امر مسبب داغ شدن بازار رقابت بین شهر های مختلف دنیا برسر همین موضوع شد. بالاخره اولین رقابت برای انتخاب پایتخت گردشگری هوشمند اروپا در سال ۲۰۱۸ برگزار شد. اهمیت قائل شدن برای محیط ‌زیست، رفاه ساکنان محلی و رعایت توسعه پایدار از جمله شاخص‌های مهم انتخاب این شهر ها بود.

صنعت گردشگری اروپا در طی سال های اخیر به خوبی توسعه یافته و بر اساس گزارش کمسیون اروپا، این حوزه یکی از بزرگترین منابع تولید ناخالص ملی(حدود ۱۰ درصد) محسوب میشه. پس در نتیجه با توجه به موقعیت مناسب گردشگری اروپا، این منطقه باید آخرین تحولات در این زمینه رو به منظور حفظ موقعیت خودش در نظر داشته باشه .

بعد از رقابت شدید که میان ۳۸ شهر با جمعیتی بیش از ۱۰ هزار نفر برگزار شد، شهر لیون و در رده بعد هلسینکی در فنلاند به عنوان شهرهای برگزیده انتخاب شدند. در این شهرها عملکرد بهتری در امور مربوط به دیجیتال‌سازی، میراث فرهنگی و خلاقیت مشاهده شد. از همه مهمتر، توانایی این شهرها برای نشان دادن بهترین نمونه‌های مقصد گردشگری به منظور توسعه گردشگری پایدار و هوشمند بود. جوایز شهر های منتخب در هفت  نوامبر ۲۰۱۸ در بروکسل به نفرات برتر اهدا شد..

لیون