شیراز شهری است که نماد فرهنگ و شعر است. هر کسی که به هنر و شعر علاقمند است حتما سری به شیراز زده است. شیراز شهری است که ارزش یک بار سفر کردن را حتما دارد و پس از آن بارها و بارها دوست دارید به این شهر سفر کنید.

چنانچه قصد دارید به صورت زمینی و با اتوبوس به این شهر زیبا و تاریخی سفر کنید، می توانید از طریق سامانه سفر724 با انتخاب شهر مبداء و تاریخ حرکت،بلیط اتوبوس خود را به صورت اینترنتی تهیه کنید.

به قدر جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهر زیاد  است که با گردش یک روزه نمی توان از همه آن ها بازدید کرد. همراه ما باشید تا با این شهر بیشتر آشنا شوید.

با سفر724 به شیراز قدم بگذارید.

تاریخچه شهر شیراز

شیراز شهری در استان فارس، که در دامان خود شعرا و ادیبان بزرگی را پرورش داده است.

برطبق تاریخ ایران، چاپ دانشگاه کمبریج، «سکونت دایمی در محل شهر شیراز شاید به دوران ساسانی و حتی پیش از آن برسد. اما اولین اشاره‌های معتبر در مورد این شهر به اوایل دوران اسلامی بر می‌گردد.» به نوشته دانشنامه اسلامی نیز شیراز شهری است بنا شده در دوران اسلامی در محلی که از زمان ساسانی یا احتمالاً پیش از آن سکونت گاه دایمی انسان بوده‌است.

 

 

شیراز مساحتی حدود هزار و دویست کیلومتر دارد که در بخش مرکزی استان فارس واقع شده است. این شهر در منطقه کوهستانی زاگروس و در ارتفاع متغیر  1480 تا ۱۶۷۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

یک رودخانه فصلی به نام رودخانه “خشک شیراز” از شهر شیراز گذر کرده و به دریاچه مهارلو وارد می شود.

 

بنابر سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت شهر شیراز بالغ بر ۱٬۲۱۴٬۸۰۸ تن بوده‌ است. شیراز ششمین شهر پر جمعیت ایران است. شیرازی ها لهجه شیرینی دارند که با فارسی آن را آمیخته می کنند و هنری شیرین در زمینه زبان ارائه می دهند.

شیراز به دلیل داشتن زمین های حاصلخیز و کشاورزی مناسب در بخش اقتصادی هم شکوفا بوده است. شهرک های صنعتی در دهه های اخیر پیشرفت چشمگیری به شهر داده اند. 

تولیدات کشاورزی مانند انگور، نارنج، خرمالو، ازگیل، شلیل، انار و گندم و تولیدصنایع دستی ارزشمند، فرش، گل از دیگر موارد اقتصادی این شهر است.

 

شیرازی ها بسیار خونگرم هستند. و همیشه آامش خاصی داشته اند. تفریح و گردش های دورهمی از ویژگی های خاص این مردمان است. بیشترین غذای شیرازی ها از ماهی تشکیل یافته. و مسقطی و کلوچه، یوخه، فالوده، آبلیمو، آبغوره ، بادام سوخته،عرقیات، حلوا کاسه ای و صنایع دستی  کنده‌کاری، منبت کاری،گلیم، گبه، خاتم کاری،خراطی و… را سوغات اصلی آن ها می توان عنوان کرد.

 

 

آب و هوای شیراز

شیراز با توجه به اینکه در جنوب ایران واقع شده ولی در کل آب و هوای بهتری نسبت به دیگر شهرهای این استان دارد.

بهاری خنک و تابستانی گرم، پاییزی شاعرانه و زمستانی که بوی بهار را می دهد، شیراز را به شهری منسب برای گردشگری در فصل های مختلف به ویژه زمستان ساخته است.

پایانه های مسافربری شیراز

چنانچه قصد دارید با اتوبوس به شیراز سفر کنید می توانید از پایانه های این شهر اقدام کنید.

 پایانه مسافربری شیراز

شیراز از شهرهایی است که به راحتی به دیگر نقاط ایران از طریق زمینی دسترسی دارد. در شیراز ۴ پایانه ی مسافربری در ۴ محور اصلی خروجی شهر وجود داد.

1- پایانه ی شهید کاراندیش اولین پایانه مسافربری در شیراز، 

2- پایانه ی شهید مدرس در شرق شیراز

3-  پایانه ی امیرکبیر در جنوب غرب

4-  پایانه ی غیرمتمرکز سپیدان در شمال غرب

 

آنچه گفته شد تنها معرفی کوتاه و مختصری از شهر شیراز بود. در مطالب بعدی به معرفی کامل هر یک از قسمت های این شهر خواهیم پرداخت تا بتوانید سفر بهتری را به این شهر داشته باشید.

برای سفر به این شهر زیبا و تاریخی می توانید بلیط اتوبوس خود را بصورت اینترنتی بخرید. جهت خرید اینترنتی بلیط اتوبوس کافیست وارد سامانه سفر724شوید و مبداء و مقصد خود را مشخص کنید. 

safar724.co