پارک ملی سرخه حصار در زمان های قدیم شکارگاه بوده که سال 1358 به سازمان محیط زیست واگذار شد. قسمتی از اراضی هم به پارک ملی تبدیل و قسمت دیگه جهت دامداری به اهالی این منطقه داده شد.

پارک ملی سرخه حصار در شرق تهران و منطقه 13 قرار داره. پارک ملی سرخه حصار و پارک ملی خجیر اکوسیستم های مشابهی دارن. فقط چون پارک سرخه حصار به تهران نزدیک تره و فاصله کم تری داره گردشگر بیشتری رو به سمت خودش جذ ب کرده.

پارک ملی سرخه حصار مساحتی بالای نه هزار هکتار داره که از دشت و ماهور و تپه و ارتفاعات بلند تشکیل شده. آبنمای سنگی، مسیر دوچرخه سواری، آلاچیق،کمپ بازپروری معتادان، سالن کشتی، کلینیک گل و گیاه، مسیر آموزش ترافیک از امکاناتی هست که تو این پارک ملی ارائه میشه.

رود جاجرود و دماوند آب این منطقه رو تامین میکنن. هرچند رودخونه های فصلی و دائمی دیگه ای هم هستن که به تامین آب این پارک ملی کمک میکنن. با توجه به جنس و بافت خاک این منطقه می تونه آب زیادی رو تو خودش حفظ کنه پس مشکلی از نظر ذخیره اب تو این منطقه وجود نداره. چشمه و چاه و قنات هم فراوونه. چشمه چاتال، بیدک، انجیرک، رزک، شش گوش، دره شریف، چشمه سوخته از چمشه های معروف و پرآب این پارک هستن.

پوشش گیاهی منطقه شامل امل گز، تاغ، گون، خارشتر و اسپند و پوشش گیاهی استپی کوهپایه شامل درمنه و گونه های بالشتکی مانند کلاه حسن، گون، چوبک و گیاهان دارویی مانند آویشن، قدومه، بومادران، کاکوتی و پونه کوهیه.

با توجه به شرایط مناسب و مساعدی از قبیل منابع آب کافی، پناهگاه زیاد، و پوشش گیاهی متناسب با نیاز گونه، زیستگاه مناسبی در دو پارک ملی خجیر و سرخه حصار فراهم شده.

حیوانات غالب منطقه و انواع محافظت شده شامل بز، قوچ، میش البرز مرکزی، آهو، گراز، پلنگ، کفتار، روباه قرمز، شغال، گربه وحشی،گورکن، تشی و خرگوش هستن.

منطقه سرخه حصار و حجیر زیستگاه های متعددی دارن، شما می تونین انواع رودخانه‌، کوهستان‌، استپ‌، دارستان‌، کشتزار، باغات‌ رو تو این منطقه ببینین. علاوه بر این قرار گرفتن‌ در مسیر مهاجرت‌ تعداد زیادی‌ از گونه‌های‌ مهاجر از موقعیت‌ بسیارخوبی‌ جهت‌ زندگی‌ پرندگان‌ فراهم کرده.

در مجموع‌ ‌ پرندگان پارک های ملی خجیر و سرخه حصار و منطقه حفاظت شده جاجرود 115 گونه بوده‌ که‌ 22.6 درصد پرندگان‌ ایران‌ را تشکیل‌ میدن.

پرندگان موجود در سرخه حصار نیز شامل حواصیل خاکستری، حواصیل شب، بوتیمار، اگرت بزرگ، سرسبز، اردک ارده ای، خوتکا، اردک نوک پهن، فیلوش، عقاب ماهیگیر، کورکور، قرقی، طرلان، عقاب طلایی، عقاب شاهی، سارگپه، کرکس، دال سیاه، دلیجه، بالابان، بحری، شاهین، آبچلیک و‌ آبیا هست.

راه های دسترسی به پارک ملی سرخه حصار و خجیر جاده خجیر هست که از دوراهی زرشکی منشعب میشه و تا خجیر فاصله 14 کیلومتری هست. مسیر دیگه ای که می تونین به این پارک ملی برسین جاده قصر فیروزه هست.

زمان بازدید در منطقه باید با در نظر گرفتن فصل زآداوری و تولید مثل حیات وحش منطقه یعنی اوایل تیرماه تا اوایل آبان ماه باشه و بازدید ها باید در مسیرهای تعیین شده صورت بگیره.

safar724.com