خانه طباطبایی ها در یکی از محله های تاریخی کاشان قرار دارد که با داشتن زیبایی های بی بدیل جزو شاهکار های معماری به شمار می رود.

هر گوشه از خانه طباطبایی ها بر طبق اصولی خاص و کاملا هوشمندانه ساخته شده است. این خانه در عین زیبایی، نقشه ای کاربردی و جامع دارد که تمام نیازهای ساکنینش را برآورده کرده است. در خانه های بزرگ و اصیل این امکان وجود دارد که فرزندان نیز پس از ازدواج بتوانند در کنار بزرگ تر ها به زندگی مشترک ادامه دهند و این فضا پاسخگوی نیازهای ان ها نیز خواهد بود.  به صاحبان متمول خود این فرصت را می داده تا علاوه بر خودشان، فرزندان آنان نیز پس از ازدواج در همان خانه زندگی کنند. علاوه بر این، محلی برای تجارت و برگزاری مراسم نیز بوده است.

از ویژگی های بارز خانه طباطبایی ها می توان به تزیینات مجلل و خاص درونی و بیرونی همچون گچ بری های هنرمندانه، حفظ اصالت معماری ایرانی و معماری اسلامی و همچنین طراحی متناسب با فرهنگ منطقه از ویژگی های منحصر به فرد خانه طباطبایی ها است که آن را تبدیل به یک بنای متفاوت در ایران نموده است. با داشتن اطلاعات کافی از این خانه قدم در آن بگذارید، چرا که با نشناختن این خانه اگر از درب آن عبور کنید متوجه نخواهید شد چه معماری باشکوهی درون آن گنجانده شده است.

برای افرادی که قصد دارند سفر زمینی به کاشان داشته باشند و در مسیرشان از جاذبه های گردشگری شهرهای دیگر نیز بازدید کنند، خرید اینترنتی بلیط اتوبوس از سامانه سفر724 را پیشنهاد میکنیم. با امکان  پیش خرید اینترنتی بلیط های نوروزی اتوبوس می توانید قبل از شروع تعطیلات بلیط خود را تهیه کنید و آماده دیگر مقدمات خرید بلیط اتوبوس شوید.

تاریخچه خانه طباطبایی ها

صاحب این خانه، یکی از تاجران بین المللی فرش بود که از اهالی نظنز و مقیم کاشان بود. نام این شخص معروف به حاج سید جعفر طباطبایی نطنزی شناخته شده بود. وی فرش های نفیسی را به روسیه و هند صادر می کرد. در سال ۱۲۵۰ قمری تصمیم گرفت خانه ای مجلل در جوار بقعه مبارکه امامزاده سلطان امیر احمد احداث کند. هدف از این امر اسکان خانواده در آن خانه بود.استاد علی مریم، معمار معروف کاشانی و معمار برجسته دوره قاجار مامور طراحی و همچنین مامور ساخت این خانه گردید و موظف شد با استفاده از هنر و مهارت خود خانه ی باشکوهی را احداث کند. وی که سازنده ی خانه بروجردی‌ها و سرای امین الدوله نیز بود توانست در مدت ۱۰ سال ساخت این خانه را به پایان برساند.

برای جلوه دادن به این خانه نیاز به تزییناتی شکوهمند بود پس یکی از شاگردان میرزا ابوالحسن صنیع الملک غفاری کاشانی، گچ بری و نقاشی های آن را برعهده گرفت و زیر نظر استاد خود به ایجاد طرح هایی منحصر به فرد مشغول شد. به دلیل آنکه صاحب خانه در کار تجارت فرش بود کلیه ی نقوش گچ بری از نقش های فرش ایرانی و گل و مرغ اسلیمی الهام گرفته شد و در نهایت شکوه اجرا گردید.

میرزاابوالحسن غفاری کاشانی ملقب به صنیع الملک که هنرمند بزرگ و نقاشباشی دربار ناصرالدین شاه قاجار بود به دلیل مراوداتی که با صاحب خانه داشت پذیرفت که نظارت بر کار گچ بری و نقاشی را بر عهده بگیرد و همین امر بر ارزش و اعتبار خانه ی طباطبایی ها افزوده است.

این خانه تاریخی پس از گذشت سال ها به وسیله هیات امنایِ مرمت و احیای ابنیه تاریخی کاشان از صاحبان آن خریداری گردید و در سال های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی کاشان و با پشتیبانی مسئولان وقت وزارت و معادن و فلزات مورد مرمت قرار گرفت و  طبق نقشه اصلی بازسازی شد.

خانه تاریخی طباطبایی ها با شماره ثبت ۱۵۰۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و تحت نظر سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری کاشان اداره می گردد.

ویژگی  های معماری خانه طباطبایی ها

شیوه ی ساخت خانه ی طباطبایی ها از گودال باغچه و معماری درونگرا و حجاب دار بهره برده و کلیه ی اجزای آن به صورت متقارن ساخته شده است.

* در شیوه ی گودال باغچه خانه را در موقعیتی گود و حدود یک طبقه پایین تر از سطح زمین می سازند. معماران این  شیوه را بیشتر در مناطق کویری و برای تامین خاک مورد نیاز برای ساخت خشت های بنا، سهولت امکان دسترسی به آب قنات، عایق کردن خانه در برابر حرارت و صدا و افزایش مقاومت در برابر زلزله به کار می گیرند.

* در شیوه درونگرا بیشتر به فضای درونی خانه توجه می شود و نمود بیرونی ساختمان از کوچه چندان جالب توجه نمی  باشد. استفاده از ان شیوه در گذشته و به ویژه در مناطق کویری ایران بسیار مرسوم بوده و ریشه در اعتقادات مردم داشته است. آنها اعتقاد زیادی به چشم خوردن داشتند و به همین دلیل سعی می کردند که نمود بیرونی خانه هایشان خیلی به چشم نیاید.از سوی دیگر صاحبان خانه های مجلل بسیار مردمی رفتار می کردند و معتقد بودند که شکوه بیرونی خانه نوعی به رخ کشیدن ثروث محسوب می شود.

در معماری حجاب دار از محیط بیرونی خانه به درون آن دید وجود ندارد و ارتباط بصری مستقیم فضاهای داخل با فضای شهری کاملا قطع می گردد تا ساکنان خانه به راحتی در آن زندگی کنند. در نتیجه ی به کارگیری این شیوه کلیه ی پنجره های خانه به فضاهایی همچون حیاط و ایوان های سرپوشیده باز می شوند و این فضاها به بهترین شکل آراسته می گردند.

این خانه سه بخش مجزا و مستقل دارد اما معمار آن به شیوه ای هنرمندانه، هر سه را به یکدیگر مرتبط ساخته اند. به طور کلی ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب (زیرزمین) و ۳ بادگیر در آن وجود دارد. از میان ۴ حیاط، یک حیاط مرکزی متعلق به قسمت بیرونی و دو حیاط متعلق به اندرونی و یک حیاط متعلق به خدمه بوده و آب مورد نیاز ساکنان نیز از ۲ رشته قنات به نام های دولت‌آبادی و نصرآبادی تامین می گشته است.

در سراسر خانه درختانی از میوه های بهشتی همچون انار و انجیر وجود دارند که اعتقادات مردم آن زمان را نشان می دهند. در این میان وجود یک درخت انجیر ۸۰ ساله از جاذبه های مهم این خانه به شمار می رود.

راه دسترسی خانه طباطبایی ها و اطلاعات بازدید

 درب این مجموعه همه روزه از ساعت ۹٫۰۰ تا ۱۹٫۰۰ به روی همگان باز می باشد و با پرداخت نفری ۲۰۰۰ تومان می توانید از آن بازدید کنید.

آدرس : اصفهان – کاشان – خیابان علوی – کوی سلطان امیراحمد

دیدنی های اطراف خانه طباطبایی ها

 اگر از علاقه مندان به ادبیات هستید، باید بدانید که خانه مسکونی و زادگاه شادروان، سپیده کاشانی، شاعر بزرگ معاصر در جنوب خانه طباطبایی ها قرار دارد. همچنین در کنار بازدید از این خانه تاریخی می توانید از آثار زیر نیز بازدید کنید:

* حمام سلطان امیراحمد

* خانه بروجردی ها

* خانه عباسیان 

* خانه عامری ها

پیشنهادات سفر724:

اگر در تعطیلات نوروز96 به کاشان و خانه طباطبایی ها سفر می کنید، و قصد سفر با اتوبوس را دارید، می توانید به راحتی بلیط خود را قبل از شروع تعطیلات نوروز پیش خرید کنید. امکان پیش خرید اینترنتی بلیط نوروزی اتوبوس به کاشان و شهرهای داخلی دیگر و همچنین خرید بلیط اتوبوس شهرهای خارجی از طریق سامانه سفر724 امکان پذیر می باشد. پیش فروش نوروزی بلیط اتوبوس حدود یک ماه قبل از فروش حضوری بلیط اتوبوس شروع می شود و تا پایان تعطیلات نوروز ادامه دارد.

safar724.com

 

منابع:
سایت گردشگری و توریسم
کارناوال
مسافران اعصار
انجمن پرشین تولز