شهر بندری باتومی در سواحل دریای سیاه و در کشور گرجستان واقع شده است. هرچند که این شهر پایتخت کشور گرجستان نیست؛ اما آب‌ و هوای بسیار عالی آن باعث شده است تا این شهر به عنوان پایتخت گردشگری گرجستان در تابستان شناخته شود. گردشگران ایرانی نیز اغلب به دلیل نزدیکی جغرافیایی نسبی شهر باتومی، امکان سفر زمینی به آن از طریق ترکیه و زیبایی چشم‌گیر سواحل آن در تابستان، تمایل زیادی به سفر زمینی به باتومی دارند. بنابراین این شهر ساحلی را می‌توان یکی از مقاصد گردشگری بسیار محبوب برای ایرانیان برشمرد.
به دلیل محبوبیت این شهر برای ایرانیان، سعی داریم تا در این مطلب به شرح کامل چگونگی سفر زمینی به باتومی همراه با بررسی شرایط سفر و جاهای دیدنی باتومی بپردازیم؛ پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با باتومی، شهر گردشگری گرجستان

کسی را نمی‌توان پیدا کرد که سفر به شهری واقع در دامنه‌های رشته کوه‌های قفقاز و کنار دریای سیاه را دوست نداشته باشد؛ البته کمتر شهری پیدا می‌شود که چنین موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی را یکجا دارا باشد. باتومی نسبت به تفلیس دارای مکان‌های تاریخی کمتری بوده و مدرنیته از آن است. همین موضوع نیز سبب شده است تا اغلب جوانان و کسانی که به دنبال مسافرت به شهری مدرن هستند، از بین شهرهای گرجستان، باتومی را انتخاب کنند.

راهنمای کامل سفر زمینی به باتومی

انتخاب اتوبوس برای سفر زمینی به باتومی یکی از راه‌های کم هزینه و راحت برای داشتن یک سفر خارجی لذت بخش و خاطره انگیز  است. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین معایب سفر اتوبوسی به باتومی این است که از تمامی شهرهای ایران سرویسی مستقیم به این شهر خارج از کشور وجود نداشته و مسافرانی که ساکن تهران نیستند، باید در ابتدا خودشان را به تهران برسانند و از آنجا راهی باتومی شوند.
البته خبر خوبی برای شهروندان تبریزی نیز داریم؛ اگر اتوبوس شما مسیر زمینی ترکیه به گرجستان را انتخاب کرده باشد، مسافران باتومی می‌توانند در ابتدا با شرکت مسافربری ارائه دهنده سرویس هماهنگ شده و در صورت تایید آن‌ها، به صورت مسافر بین راهی در تبریز سوار شوند. فقط مسافران بین راهی توجه کنند که باید اطلاعات کامل و جامع از جمله ساعت رسیدن به تبریز، محل نگهداشتن و ... را به طور کامل از شرکت مسافربری مربوطه پرسیده و سپس اقدام به خرید بلیط اتوبوس تهران باتومی کنند.

چطور گذرنامه و ویزای مسافرتی برای باتومی بگیریم؟

جالب است بدانید که برای شهروندان ایرانی جهت سفر زمینی به باتومی و سفرهای هوایی نیازی به اخذ ویزا نیست. البته نه‌ تنها گردشگران ایرانی، بلکه گردشگران کشورهای دیگر مانند آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، کانادا، ژاپن، ترکیه، کویت، قطر، بحرین، عمان، کره جنوبی، سنگاپور، ترکمنستان و ... نیز می‌توانند بدون ویزا و روادید به گرجستان و شهر باتومی سفر کنند. در این بین شهروندان سایر کشور‌ها برای دریافت ویزا باید به سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های گرجستان در کشور خود مراجعه نمایند.
یکی از مدارک مورد نیاز برای سفر به گرجستان و سایر کشورهای خارجی، داشتن پاسپورت و یا همان گذرنامه است. حتماً قبل از مراجعه به مرز برای خروج از کشور، تاریخ انقضای پاسپورت خود را چک کنید. برای خروج از کشور باید حداقل ۶ ماه از تاریخ انقضای گذرنامه‌تان باقی مانده باشد. در غیر این صورت اجازه خروج از کشور را نخواهید داشت. حالا که گذرنامه خود را در دست دارید و نیازی به اخذ ویزا هم نیست، پس زمان آن فرا رسیده است که بلیط اتوبوس تهران باتومی را از سایت‌های آنلاین خرید بلیط اتوبوس تهیه کنید.

برای سفر زمینی به باتومی عوارض خروج از کشور را چگونه پرداخت کنیم؟

هر مسافر برای خروج از مرز‌های ایران باید مبلغی را به عنوان عوارض خروج از کشور پرداخت کند. بنابراین، بهتر است قبل از حرکت به سمت باتومی نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور خود اقدام کنید. این مبلغ در سال 1401 برای هر مسافری که برای اولین بار قصد خروج از کشور را دارد 400 هزار تومان، برای بار دوم 600 هزار تومان و بار سوم 800 هزار تومان می‌باشد. عوارض خروج از کشور را می‌توانید به صورت سه روش اینترنتی، مراجعه به شعبات بانکی و یا از طریق خودپردازهایی که در مرزهای کشور قرار داده‌اند، پرداخت کنید.
در این بین اگر به هر دلیلی نتوانستید قبل از حرکت عوارض خود را پرداخت کنید، نگران نباشید. زیرا پرداخت این عوارض در خود مرز نیز امکان‌پذیر است. یک شعبه بانک ملی نیز در مرز ایران قرار دارد که به صورت 24 ساعته فعال است. علاوه‌براین، خودپردازهایی نیز برای پرداخت عوارض در مرزها تعبیه شده است که می‌توانید از طریق آن‌ها عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید.
تنها نکته قابل توجهی که در خصوص پرداخت عوارض خروجی باید مد نظر داشته باشید، تعداد دفعات خروج از کشور‌تان از مرز است. به عنوان مثال اگر فردی برای بار دوم است که قصد خروج از کشور را دارد اما عوارض بار اول را پرداخت کرده باشد، در مرز با مشکل مواجه خواهد شد؛ بنابراین در پرداخت عوارض خروج از کشور خود دقت لازم را داشته باشید.

در سفر زمینی به باتومی اتوبوس از کدام مرزها میتوان عبور کرد؟

برای سفر زمینی به گرجستان و شهر باتومی  نزدیک‌ترین مسیر، عبور از کشورهای ترکیه و ارمنستان است. البته اغلب شرکت‌های مسافربری ترکیه را برای سفر زمینی به باتومی انتخاب می‌کنند؛ چرا که نسبت به ارمنستان مسیر کوتاه‌تر و بهتری دارد. به همین منظور نیز اتوبوس پس از شروع حرکت خود از تهران، به سمت مرز بازرگان که (مرز بین ایران و ترکیه) در 290 کیلومتری شهر تبریز قرار دارد، حرکت می‌کند.
 یکی از مزایای انتخاب ترکیه برای رسیدن به باتومی این است که شما پس از عبور از مرز ترکیه با گرجستان، پس از 15 دقیقه به شهر زیبا و ساحلی باتومی خواهید رسید؛ از مرز گرجستان با ترکیه تا شهر باتومی تنها 15 کیلومتر فاصله است. به دلیل اینکه مرزبازرگان ایران و ترکیه بهترین مسیر برای سفر زمینی به باتومی است، در ادامه به بررسی بیشتر این مسیر خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.

تا رسیدن به باتومی در هر یک از مرز‌ها چه اقداماتی صورت می‌گیرد؟

 همانطور که گفتیم برای سفر زمینی از تهران به باتومی، شما باید از دو مرز بازرگان (مرز ایران و ترکیه) و مرز واله (مرز ترکیه و گرجستان) عبور کنید؛ به همین منظور نیز در ادامه به بررسی بیشتر این دو مرز خواهیم پرداخت.

مرز بازرگان، مرز کشور ایران و ترکیه

پس از رسیدن اتوبوس به مرز بازرگان، تمامی مسافران باید از اتوبوس پیاده شده و به سمت ایستگاه بازرسی حرکت کنند. در ایستگاه، بازرسی بدنی و بارهای همراه مسافران صورت می‌گیرد. در صورتیکه هیچ مشکلی در اقلام موجود در بارها و چمدان‌هایتان وجود نداشته باشد، به راحتی می‌توانید از ایستگاه بازرسی عبور کنید. اما اگر در صورت وجود اقلام ممنوعه در وسیله هایتان، عبور شما از مرز کمی مشکل خواهد بود.
همان‌طور که می‌دانید اقلام ممنوعه‌ای که در صورت وجود شما را دچار مشکل خواهند کرد، عبارتند از:
بار اضافی غیرمجاز، مواد مخدر، نوشیدنی‌های الکلی، دارو، کالای خارجی به ارزش بیش از ۸۰ دلار و .... . در صورت مشاهده این اقلام توسط مامورین گمرک، تمامی آن‌ها توقیف خواهند شد. بنابراین بهتر است که در هنگام سفر به کشورهای خارجی به هیچ عنوان اقلام ممنوعه‌ای به همراه نداشته باشید.
توجه داشته باشید که منظور از بار اضافی غیر مجاز، بار با وزن بیش از ۴۰ کیلوگرم است. هر فرد مجاز است که تا سقف ۲۰ کیلوگرم بار را به صورت رایگان از مرز عبور دهد و برای بارهای 21 تا 40 کیلوگرم نیز باید مبلغ اضافی پرداخت کند؛ اما اگر وزن بار همراه مسافر بیشتر از 40 کیلوگرم باشد، ممکن است در هنگام عبور از مرز با مشکلاتی روبرو شود. 

مرز واله، مرز ترکیه و گرجستان

پس از عبور اتوبوس و مسافران از مرز بازرگان، وارد خاک ترکیه خواهید شد. اتوبوس به مسیر خود ادامه می‌دهد تا به مرز گرجستان برسد. در طول این مسیر اتوبوس معمولاً توقفی کوتاه برای استراحت در یکی از شهرهای ترکیه خواهد داشت. پس از آن به مرز گرجستان یعنی واله خواهید رسید. در این مرز نیز تمامی مراحل انجام شده در مرز بازرگان، مجدداً صورت می‌گیرد. 
تنها نکته‌ای که در مورد مرز گرجستان وجود دارد این است که این مرز سخت‌گیری‌های قانونی بیشتری نسبت به مرز ترکیه دارد؛ بطوریکه حتی اجازه وارد کردن داروی سرماخوردگی به کشور گرجستان را نیز ندارید. از این رو اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید که حتما باید آن را به همراه داشته باشید، حتما نسخه پزشک را نیز با خود ببرید. 

واحد پول باتومی به ریال چقدر است؟

واحد پول گرجستان لار است و پول خرد آن نیز تتری نامیده می‌شود که هر 100 تتری معادل 1 لار است. قبل از سفر خود به این نکته نیز توجه داشته باشید که ممکن است در شهرهای گرجستان صرافی ها و بانک‌ها تبدیل ریال به لار را انجام ندهند. پس برای جلوگیری از این قبیل مشکلات، بهتر است تا قبل از سفر در ایران پول‌های خود را به لاری گرجستان تبدیل کنید. 

مراکز خرید باتومی و بازارهای سنتی و مدرن آن کجاها هستند؟

در تمامی شهرهای گردشگری، مسئولین آن‌ها سعی می‌کنند تا امکانات بسیاری را برای جذب گردشگران و توریست‌ها فراهم کنند که مراکز خرید نیز جز مهم‌ترین امکانات یک شهر توریستی به شمار می‌آید. در شهر باتومی مراکز خرید مجهز، با فروشگاه‌های متعدد و برندهای معروف جهانی وجود دارند که مسافران می‌توانند لحظات بسیار خوبی را در این مراکز تجربه کنند.

مرکز خرید باتومی مال

بزرگ‌ترین مرکز خرید باتومی، باتومی مال است که در کنار ساحل شهر قرار گرفته است. باتومی مال یکی از معروف‌ترین مراکز خرید موجود در این شهر است که به دلیل دارا بودن فروشگاه‌های متنوع، نزدیکی به ساحل دریای سیاه، وجود کافه و رستوران‌های متعدد از جمله مک دونالد در اطراف آن و ... محبوبیت بسیاری در بین گردشگران و توریست‌ها دارد.

مجتمع مترو سیتی 

متروسیتی فوروم یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید در باتومی است. این مرکز علاوه‌بر این‌که دارای فروشگاه‌های متنوع و جذاب است، فضای بازی برای کودکان، سینما و سالن بولینگ و ... نیز دارد. یکی از امکانات بسیار جالب در این مجتمع، وجود یک هتل 5 ستاره در طبقه اول آن است که در نوبه خود منحصر به فرد است؛ از طرفی تراس بسیار بزرگ و زیبای آن با منظره دریای سیاه، منجر به جذب افراد بسیاری به خود شده است.

بازارهای فروش جواهرات در باتومی

بازار Universal Stock و Gold Stock که به‌ترتیب در خیابان‌های نُهم آوریل و لِرمونتُوی واقع شده‌اند، بازارهای مخصوص فروش جواهرات‌ هستند. اگر جز افراد علاقمند به طلا و جواهرات گرانبها هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به این بازارها بزنید.

مرکز تجاری مسکو

این مرکز تجاری نیز در خیابان 132 پوشکینی واقع شده است. این مرکز معروف به ارزان‌فروشی است و شما می‌توانید با قیمتی کاملاً مناسب پوشاک مورد نیاز خود را تهیه کنید.

مرکز خرید فرودگاه بین‌المللی باتومی

مرکز خرید فرودگاه بین‌المللی باتومی فروشگاهی است با محصولات متنوع از برندهای شناخته‌شده و مهم‌تر از همه معاف از مالیات‌های گمرکی. این فروشگاه در فرودگاه باتومی و پس از قسمت کنترل پاسپورت‌ها قرار دارد و 24 ساعته در حال خدمت رسانی است.

بازارهای سنتی

بازار اصلی و سنتی شهر باتومی خوپابازار نام دارد که به بازارچه‌های متعددی تقسیم شده است. در این بازارچه‌های سنتی شهر می‌توانید صنایع دستی و مخصوص شهر باتومی را پیدا کرده و به عنوان سوغاتی خریداری کنید.

سایر بازارهای مهم شهر باتومی

بازار بِخْری در خیابان 80 جَوَخیشویلی، بازار بانی در خیابان 4 مایاکووسکی و بازار چُرُخی در خیابان 29 کُبالادزه از دیگر بازارهای مهم شهر زیبای باتومی است.

کدام هتل ها برای اقامت در باتومی مناسب هستند؟

در باتومی نیز همانند سایر شهرها، هتل‌های متعدد ارزان و گران قیمت وجود دارد که مسافران می‌توانند متناسب با بودجه خود، در هر کدام اقامت کنند. البته توجه کنید که مسافرانی که از خارج از کشور گرجستان به باتومی سفر می‌کنند، باید قبل از ورود به این کشور هتل خود را رزرو کنند. در باتومی هتل‌های سه‌ ستاره، چهار ستاره و پنج ستاره وجود دارند که در ادامه معروف‌ترین هتل‌های هر سه دسته را معرفی خواهیم کرد.

هتل ‌های سه ستاره باتومی 

 • هتل پیازا

 •  هتل ایبریا

 •  هتل ایلیکو

 •  هتل پلازا

 •  هتل اسکای جی

 • هتل چاو و هتل الیو

هتل های چهار ستاره باتومی

 •  هتل گلدن پالا
 • ورلد پالاس
 •  پیازافور کولورس
 •  او گالگر
 • لاگاسی
 •  پیازابوتیک

هتل های پنج ستاره باتومی

 •  شرایتون باتومی
 •  هتل رادیسون بلو
 •  هتل پرزیدنت پلازا 
 •  هتل اینتوریست پالاس

جاذبه‌های گردشگری شهر باتومی 

موزه فناوری نوبل

اگر به باتومی سفر می‌کنید، بازدید از موزه فناوری نوبل را از دست ندهید. این موزه یکی از دیدنی‌ترین اماکن تاریخی شهر باتومی به حساب می‌آید که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ساخته شده است. علت نام‌گذاری آن نیز خدمات و سرمایه‌گذاری اشخاصی به نام نوبل و روتسچایلدز است که خدمات آن‌ها باعث تجارت بین‌المللی نفت در آن سال‌ها شد.

موزه هنر آجارا

یکی از موزه‌های بسیار جذاب شهر باتومی، موزه هنر آجارا است. این موزه مجموعه هنر‌های گرجی را در بر گرفته است که شامل نقاشی‌های پیروسمانی، النا آخولدیانی و همین‌طور نقاشی‌های اروپایی و روسی در سده‌‌های نوزدهم و بیستم میلادی است.

بلوار باتومی

بلوار باتومی پارکی به طول یک و نیم کیلومتر است که در مقابل ساحل اصلی باتومی قرار گرفته است. مسافرانی که به باتومی سفر می‌کنند، میتوانند برای اوقات فراغت و پیاده‌روی به بلوار باتومی می‌روند. این بلوار زیبا دارای مسیرهای پیاده‌روی، درختان بلند و کافه‌های زیبا و دیدنی ساحلی است. همچنین در قسمتی از این بلوار فواره‌های جذاب موزیکالی قرار گرفته است که هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند.

مجسمه عشق

این مجسمه جذاب در پارک میراکل و در کنار اسکله جای خوش کرده است. مجسمه عشق یکی از آثار مهم هنرمند گرجستانی به نام Tamara Kvesitadze می‌باشد که با وسواس و دقت چشمگیری آن را بنا نهاده است. مجسمه‌ی علی و نینو نمادی از عشق یک پسر آذری و دختر گرجی است و یکی از جاذبه‌های مهم شهر باتومی به شمار می‌آید.

دریاچه نوریگلی

دریاچه نوریگلی Nurigeli در بندر باتومی و به فاصله 130 متری از ساحل دریای سیاه واقع شده است. عمق این دریاچه 8 متر بوده و سطح آب آن نیز به 5.5 هکتار می‌رسد. امکانات تفریحی و لذت بخش این دریاچه، گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.

پارک دلفین‌ها

پارک دلفین‌های باتومی در سال 1975 تاسیس شده و در آن نیز زمان یکی از اولین نمایش‌های جذاب شهر باتومی بوده است. این نمایش شامل 30 حرکت مختلف دلفین از جمله رقص، بازی با توپ، پرش از حلقه، ایستادن روی دم و نمایش‌های جذاب و خیره کننده دیگری است که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

آکواریوم باتومی

آکواریوم باتومی جز یکی از مکان‌های پربازدید و کم‌نظیر در باتومی است که مردم از دیدنی‌های آبی آن بسیار لذت می‌برند. در واقع هر شخصی که مسافر شهر باتومی شود، خاطره‌ای به یادماندنی از این آکواریوم را به شهر خود خواهد برد.  این آکواریوم با طراحی منحصر به فردی که از ساحل باتومی الهام گرفته شده، توانسته به یک مکان جذاب و توریستی در گرجستان تبدیل شود.